se pot face copii cu un singur rinichi ?

se pot face copii cu un singur rinichi ? | Autor: nadiagiurca2002

Link direct la acest mesaj

buna , ma numesc nadia ,am 28 de ani . m-am casatorit recent si doresc sa am un copil .am o intrebare .in urma cu 3 ani a trebuit sa ma operez . īn urma operažei am ramas cu un singur rinichi . intrebarea mea este : pot face copii cu un singur rinichi care spre fericirea mea e perfect sanatos . multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

In primul rand, bine ai venit pe Forum !

Cat despre problema ridicata de tine, in primul rand va trebui sa faci un consult de specialitate care sa arate functia renala actuala a rinichiului unic.

Medicul ginecolog iti va recomanda analizele necesare si va fi nevoie sa fii atent monitorizata (in special TA si fct renala, dar si in privinta administrarii de medicamente care trebuie sa tina seama de existenta rinichiului unic) deoarece aceasta situatie te include in cadrul sarcinilor cu risc stiute fiind suprasolicitarile survenite in timpul sarcinii asupra functiei renale.

O colaborare intre nefrolog si obstetrician in aceasta perioada va fi deosebit de utila pentru a putea duce sarcina la termen fara probleme atat pentru tine cat si pentru ingeras.

In concluzie, raspunsul este DA, se poate, dar trebuie o grija suplimentara in urmarirea evolutiei sarcinii.

Iti doresc multa sanatate si sa ai parte de copii frumosi, sanatosi, destepti si cuminti.

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Nadia, mama mea m-a facut pe mine cu un singur rinichi la 37 de ani si fara probleme. Si asta era acum 26 de ani cand medicina nu avea succesele de acum. Asa ca DA, se poate si iti tin pumnii sa faci un bebe sanatos!

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput