sideremie mica

sideremie mica | Autor: eli05

Link direct la acest mesaj

Baietelului meu i-a iesit la analize sideremia foarte mica.Avetti idee ce inseamna asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Sideremia inseamna nivelul fierului in sange, deci fierul este mic. Cred ca este o anemie feripriva si medicul are sa-ti dea tratament cu fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Darius e suspect de talasemie minora.Astept rezultatul electroforezei si dupa aceea merg la medic.Sideremia foartemica are legatura cu talasemia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Nu, sunt 2 tipuri diferite de anemii. In cazul in care ar avea talasemie minora (sper sa nu aibe) s-ar suprapune peste anemia feripriva, in cazul tau.Cele doua tipuri de anemii pot coexista la copii mici.Probabil medicul va astepta electroforeza pt a exclude talasemia si apoi va lua masurile necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Rox,merci de raspunsuri.Lui Darius Hgb i-a iesit 8.6 si dr. m-a trimis sa-i fac sideremia si electroforeza.Stiam ca electroforeza este pt talasemie,dar nu stiam pt ce e sideremia.Sper sa nu fie talasemie si sa fie doar o anemie mai mare.Derius e nascut la 35 de saptamani si nu a luat niciodata fier pana acum din cauza unui reflux.Maine poate aflu si rezultatul electroforezei si am sa merg la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Din pacate..si eu am avut aceleasi probleme: Matei s-a nascut la 36 saptamani, ne-am chinuit cu un reflux f rebel + esofagita...dar am avut noroc ca a suportat f bine fierul. I-am dat mai din timp doze mici astfel incat sa nu ajung sa-i dau doze mari.DACA medicul iti va prescrie fier, ar fi bine sa i-l dai in timpul mesei sau dupa masa, de preferat masa mai consistenta (pranzul). Iti va explica medicul, dat fiind problema refluxului.Sanatate si ai sa vezi ca incetul cu incetul se rezolva toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Rox a-ti rezolvat problema refluxului?Noi facem tratament de 5 luni.La el se manifesta prin harait,viroze,bronsiolite,esofagita.Am incercat sa intrerupem tratamentul dupa 3 luni si refluxul a revenit.Sub tratament se simte bine,dar acum am dat de problema asta cu anemia care ma ingrijoreaza foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

La Matei in primul rand s-a manifestat prin inapetenta, regurgitatii dese, dupa fiecare masa (indiferent, lichia, solida) si in cantitate mare (2-3 guri), varsaturi (mai rar)... toate hainutele, patul etc erau tapetate cu mancare. Pana la 1 an n-a avut nici o raceala.Primul tratament l-am facut in jur de 6 luni (nu mai tin minte excat ca n-am obiceiul sa notez) si a durat 1 luna, fara mari rezultate. Al doilea tratament l-am facut pe la 11 luni timp de 3 saptamani, dupa care am simtit modificari in bine; se poate sa fi coincis si cu mult discutata varsta de 1 an cand sfincterul esofagian (cardia) se "fortifica". Acum are 1 an si 2 luni si se intampla rar sa mai regurgiteze dupa masa, deci pot spune ca problema din punctul asta de vedere a disparut cam 90%. Dar a ramas cu o mare sensibilitate in sensul ca varsa f usor (ce nu-i convine la gust sau daca mananca o gura in plus decat poate); si ce este mai rau dupa ce la 1 an a facut rujeola (nu stiu cum) a racit de 2 ori (cu muci si a 2 oara rosu in gat) si din cauza asta s-a intamplat sa verse si de 4 ori pe zi, chiar si noaptea - deci in ultimele 2 luni; plus toste siropurile cu antibiotic, vitamine care am
incercat sa i le dau. Acum suntem in perioada de recuperare...si sper sa fie bine pt ca a trecut aproape o saptamana si nu a mai regurgitat sau varsat.
Trebuie multa rabdare...dar ai sa vezi ca se rezolva..stiu ca este f greu..
Sanatate multa.

Mergi la inceput