Copiat de pe caseta video pe DVD

Copiat de pe caseta video pe DVD | Autor: kim222

Link direct la acest mesaj

Am o problema..de ceva timp incer sa copiez de pe miniDV(digital video casette)pe DVD+RW si nu reusesc deloc..
Copiez caseta in hradul PC-ului si apoi din hard pe DVD. Am folosit diverse programe...ultimul folosit este Nero 6 Ultra Edition.
Voi ati reusit?...Ca eu nu-i dau de cap.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Pai pot fi multe probleme... (tu ai reusit vreodata operatiunea asta sau acum incerci prima oara?...)

1. In primul rand nu toate DVD-playerele citesc DVD-RW (adica reinscriptionabile). Multe citesc numai DVD-R sau DVD+R. Daca vrei sa le vezi pe calculator e altceva, eu vorbesc de DVD player-ul de sine statator.

2. Poate sa fie problema de format. Tu vrei sa arate ca un DVD din acela frumos cu scene, index etc? Sau vrei pur si simplu sa stochezi fisierele pe DVD cum ai face-o pe harddisk? Daca vrei prima varianta, trebuie sa ai un program special care sa iti "genereze" DVD-ul din formatul de date pe care il ai tu. Eu folosesc Sonic - MyDVD sau cam asa ceva, nu cred ca Nero stie sa "creeze" DVD-uri. In ce format sunt datele pe miniDVD?

Eu in general capturez fisierele pe camera in format .avi, le editez cu Adobe Premiere si le export .mpg, si dup-aia le scriu pe DVD cu programul despre care ti-am scris mai sus.

Nu stiu daca te ajuta ce spun eu, dar poate macar mai capeti idei .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nightloser spune:

Kim22 problema ta este la softul folosit
nero 6 ultra edition nu e complet, iti trebuie nero express, asta stie sa faca DVD. Daca vrei poti sal cobori de pe net, il gasesti la www.nero.com siti tre un numar serial, poti sal iei de pe net de la www.freeserials.com , daca nu te descurci scriemi pe mail sau aici mai bine siti dau mai multe amanunte.

Pa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumesc pentru raspunsuri..Este prima data cind incerc..
Sa fiu mai explicita..filmez cu Sony mini DV...apoi conectez aparatul la PC, salvez filmul in hard drive. Apoi folosind Nero 6 si DVD -burnerul...incerc sa "ard" filmul pe DVD+RW. Intr-un final am reusit..dar calitatea imaginii este inferioara celei de pe caseta..ceea ce nu este in regula..deci tot gresesc ceva..
Am sa ma uit si pe site-urile date de voi si sa citesc mai cu atentie...
Imaginile salvate pe hard sint in format .mpeg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Depinde si cum salvezi pe hard, ce calitate are filuml dupa ce ai salvat pe hard, si apoi, cand Nero il transforma in format DVD, iara conteaza cat de mult il compreseaza.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

daca astea-s problemele....atunci invatati-ma cum sa aleg calitatea imaginii salvate in hard...apoi cit de mult trebuie compresat...chiar nimeni nu ma poate ajuta?
in Nero 6 este inclus si Nero express...deci l-am folosit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Uite, o sa-ti scriu eu, dar acuma nu pot ca tre sa plec pe teren . Bine? promit ca scriu.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Felicitari si eu as vrea sa reusesc sa copiez caseta pe DVD, adevarul ca pina acum nu am incercat serios, sunt in stadiul in care ma informez.
Din ce stiu eu ar mai fi si alte variante 1 sa folosesti programul pe care l-ai primit odata cu camera, 2 calitatea e data si de cablu, daca ai cablu USB calitatea e mai slaba, iti trebuie un cablu DV.

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nightloser spune:

quote:
Originally posted by kim222

daca astea-s problemele....atunci invatati-ma cum sa aleg calitatea imaginii salvate in hard...apoi cit de mult trebuie compresat...chiar nimeni nu ma poate ajuta?
in Nero 6 este inclus si Nero express...deci l-am folosit....



kim imaginea salvata pe hard disk este buna? daca da atunci nero scade calitatea imaginii daca filmul pe care vrei sal faci dvd e mai mare decit cd dvd, adica un fisier mpeg mai mare de 4,5 gb, deoarece nu intra pe dvd. Cel mai bine ar fi ca sa inregistrezi fisieri de 4,5 gb mpeg si atunci nu reduce din calitate. Alta solutie ar fi de exemplu in cazul in care fisierul mpeg e de calitate, poti sati faci rost de Intervideo WinDVD creator care stie sa imparta in unul sau mai multe dvd un fisier mai mare de 4,5 gb. Daca nu merge atunci incearca in felul urmator: incearca sa inregistrezi filmul de pe camera in format avi necompresat (asta daca ai loc pe hard disk) si apoi dai lui nero sa faca dvd. Daca nu reusesti scrie si mai incercam si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Am si eu o intrebare (a mea e idioata intrebarea):
cum faci legatura intre camera si computer? EU nu am nici un cablu pt. computer, m-am chiorat in ambalaj de ma doare capu.. PRin cablu se face legatura?

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Sa va pove repede ca sunt la servici si trebe sa fac ceva urgent.

Ca sa faci captura depinde ce fel de camera video ai.
- daca e Digital8, miniDV sau chiar si HI8, trebuie sa aiba o mufa pe care scrie DV sau IEEE-1394. De asemenea la calculator trebuie sa existe un port firewire sau IEEE-1394 (e acelasi lucru), si de asemenea cablul care face legatura intre cele doua.

- daca nu are mufa DV, poate sa aiba S-Video - e mica si rotunda - seamana cu mufa de la mouse. in acest caz va trebuie o placa de captura care sa aiba tot o mufa S-Video sau o intrare ceva analoaga.

In oricare din aceste cazuri, cand se face captura trebuie facute niste setari la softul de captura. Ca sa iasa cat mai bine captura, trebuie sa aveti urmatoarele setari pt. DVD:
captura sa se faca la rezolutia de 720x576, cu un frame rate de 25frame/sec (asta e standardul PAL), si o compresie cat mai mica, daca se poate deloc (asta in cazul in care aveti spatiu pe hard), sau - pentru DVD: direct in format mpeg2 cu un bitrate intre 6000-8000kbps.
Depinde ce soft folositi. eu fac cu un soft de la Ulead, se numeste Ulead Video Studio 8.

Apoi, daca ati facut captura direct in format mpg cu un bitrate intre 6000-8000 kbps, nu mai trebuie decat transformat fisierul in structura de fisiere specifica DVD-ului (de tip IFO, VOB, etc..), dar cu asta nu trebuie sa va bateti capul pentru ca in general softurile au optiuni prestabilite de salvare in acest format. Si apoi, in functie de programul cu care ardeti DVD-ul, trebuie selectat formatul Video DVD.

Este mult de povestit aici, si am scris destul de in mare ce trebuie facut, sper sa va ajute.
Bafta!

Si inca ceva: cablul USB, cel cu mufa USB pe care o stie toate lumea, se foloseste pentru descarcarea pozelor facute pe memory stick, daca are asa ceva camera, deci NU pentru captura filmului pe calulator.

Cristina

Mergi la inceput