Laptele matern de calitate?

Laptele matern de calitate? | Autor: Maria Rosana

Link direct la acest mesaj

Suntem un bb de 4 luni, caruia nu ii mai place laptele mamicii. Oare pt. ca laptele mamei a capatat o culoare alb-verzuie si nu mai este de calitate ? Doamna doctor mi-a trasmis sa beau incontinuare.
Ori din cauza faptului ca mama a crezut ca nu ma satur si a introdus completare cu biberonul si imi este mai usor sa mananc,nu mai fac nici un efort.
Va rog sa ne descurcati.

Va mutumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu cred ca din cauza ca ai introdus biberonul. De ce ar mai face efort la san cand se poate satura asa de usor la biberon?
In rest eu stiu, din ce am citit, literatura de specialitate destul de noua, ca nu exista lapte matern care sa nu fie de calitate. Parerea mea este ca ai gresit introducand biberonul, acum iti va fi destul de greu sa-l faci sa mai munceasca la san dar cu randarea treci si marea, stii vorba.
Incearca sa-i dai numai san, chiar daca asta inseamna sa-l lasi sa planga cateva zile ca parerea mea e ca merita.
Succes.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

sunt total de acord cu tomasa. mare gresala ca ai introdus biberonul...
incearca sa renunti la el, treptat-treptat, chiar daca bebe se arata nemultumit. chiar daca face scandal cateva zile, merita. oferindu-i lapticul tau, ii oferi cel mai pretios dar: o viata sanatoasa.
mult curaj si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Multe din noi gresim si credem ca laptele nostru nu este bun pentru bb,sau ca nu-i place,chiar si unii dr.fac aceasta greseala,si recomanda introducerea formulei prea repede(am patit-o).
Am citit f.mult despre asta si am discutat si cu o dr.foarte priceputa si am ajuns la concluzia ca nu exista asa ceva,doar daca mama este bolnava sau are carente foarte mari in rest cel mai bun lapte pentru bb nostri este laptele matern.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

A 2-a varianta. Incearca sa-i scoti complet biberonul, chiar daca asta va insemna o vreme sa-l pui la san mai des. Cred ca pana la urma, in cateva zile, isi va reintra in ritm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Scoate biberonul cu inlocuitor. Daca este un bb lenes, da-i biberon cu laptele tau, dar nu schimba laptele. Si vezi de ce este verzui...ca daca este sau nu de calitate, nu poti sa stii.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Eu stiu pe cineva -o cumostinta- care avea cam aceeasi problema ca tine si s-a muls, a pus laptic intr-o sticluta curata si a mers cu el la laborator....poate te lamuresti ce e cu acea culoare verzuie....

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE SOFIA, DE LA NASTERE PANA IN PREZENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sunt de acord cu Fiquelle. Asta imi ridica mie un semn de intrebare din ce povestesti tu si anume culoarea cam dubioasa. Intr-adevar sunt rare cazurile in care laptele de mama nu este bun calitativ, dar exista cazuri.
In al doilea rand, ce se poate face in urmatoarea situatie: mama nu are lapte suficient iar bebe trebuie sa manance in completare. Credeti ca bebe nu mai vrea nimic altceva decat biberon iar mama pierde laptele? NU. Copilul meu a fost hranit cu biberonul din a doua zi de viata. Fara stirea si voia mea dar asta este. Eu am avut lapte si am reusit cu chiu cu vai cand am ajuns acasa sa-l alaptez la san. Acum are 3 luni si o saptamana si de vreo luna juamte are zilnic supliment cel putin la o masa. Fie cu lapte praf fie cu lapte de la mine muls de ex. dimineata cand am mai mult. Copilul meu nu face nici o diferenta intre san si biberon. Este adevarat ca eu alaptez cu aparatori de silicon care au forma si gust de biberon.(Deci asta poate fi o solutie si in cazul tau) Numai asa l-am putut hrani dupa ce asistentele l-au obisnuit cu biberonul. Dar de tras trage viguros ca nu curge la fel ca la sticluta. Deci nu cred ca asta face difernta.
Concluzia mea este sa vezi ce se intampla cu laptele tau de are culoarea aia si sa hranesti in continuare copilul cu biberonul, iar apoi daca totul e OK mixt, sau doar san, depinde cum iti permite productia.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Un pic de ajutor: "fruntea laptelui" (laptele ce curge in primele minute de alaptat) este mai transparent si poate parea ca are culoare verzuie fiind mai diluat pentru a putea satisface setea bb-ului. Abia dupa cateva minute de supt vine si laptele mai consistent care, va poate garanta orice mamica cu experienta in alaptat sau orice consilier in alaptat, este consistent si are toate substantele nutritive necesare copilului. Luati-o cam asa: la inceput bb mananca supa - laptele mai transparent, apoi are felul 2 si desertul - laptele consistent.
Sfatul meu: daca vrei sa continui sa alaptezi, scoate biberonul. Nevoile bb-ului se schimba pe masura ce creste si corpului tau ii ia ceva timp sa se adapteze. Astea sunt zilele in care bb ar sta doar la san si pare flamand in permanenta. In acele zile, bb comunica corpului tau ca are nevoie de mai mult. Si corpul tau se conformeaza. Singura modalitate de a avea mai mult lapte e de a-l pune pe bebe mai mult la san. Cu cat suge mai mult, cu atat produci mai mult. Si dupa varsta bb-ului tau, banuiesc ca aceasta criza de "lipsa" de lapte a inceput acum vreo 3-4 saptamani... cand avea aporx. 3 luni, perioada cunoscuta ca fiind perioda in care se produce un salt de crestere si schimbare a nevoilor bb-ului (astea sunt, in 99% din cazuri: 3 zile, 3 saptamani, 3 luni, 6 luni).

Curaj si rabdare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Daca vrei sa alaptezi inca luni intregi, incearca sa-i dai mai des san. Daca vrei sa-l intarci in curand, continua cu biberonul putand sa te mulgi si sa-i dai laptele tau in biberon, completat cu formula.
Daca a supt 4 luni e deja foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Cred ca biberonul e de vina.
Copiii pot avea perioade cand refuza sanul (le ies dintii, e cald, indispozitii...) dar daca perseverezi vei vedea ca isi revine cu suptul.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput