M-am hotarat ......adoptie(18)

M-am hotarat ......adoptie(18) | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Continuarea....

Partile anterioare:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=27397&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30545&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31565&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32297&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33373&SearchTerms=m-am,hotarat" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=34276&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36035&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38142&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41437&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46056&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47686&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49537&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50097&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51035&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51532&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">15 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52528&whichpage=10" target="_blank">1617


Lista cu cei mai norocosi copii si cei mai fericiti parinti

  • Ianuarie

  • - 16.01.2005 Daniel Iustin - Valiburu din 15.06.2005; atestat 27.06.2005 - plasament
    - 27.01.2003 Dinu - Qsar's, finalizat

  • Februarie

  • - 27.02.2004 Otilia - Carmens, din 06.10.2004; atestat: 16.06.2004 - asteapta hotararea

  • Martie

  • - 07.03.2004 Razvan - Asi, din 20.07.2004; atestat: 09.06.2004 - finalizat
    - 15.03.2004 Andrei - Briantis, din 21.10.2004; atestat: 25.08.2004 - termen 7 septembrie
    - 17.03.2004 Alexandra - HAPPY GIRL; din 15.12.2004
    - 19.03.2005 Stefanut - Silvia Pui, din 30.03.2005; atestat: 21.09.2004 - plasament; s-a inceput procedura de incuviintare a adoptiei

  • Aprilie

  • - 15.04.2002 Andreea Diana - lili - finalizat
    - 18.04.2002 Maia - pashosha; finalizat
    - 20.04.2001 Luca - pashosha; finalizat
    - 20.04.2002 Alexandru - Irina ina2000 din 23.12.2002; atestat 06.01.2003 - finalizat

  • Mai

  • - 01.05.2003 Anca - Meme din 29.01.2004; atestat: 23.01.2004 - finalizat
    - 20.05.2004 Eric - Oana_mm din 12.08.2004; atestat: 26.07.2004 - finalizat
    - 26.05.2003 Iris Teodora - Aiuras din 03.12.2004; atestat: 10.08.2004 - asteapta hotararea irevocabila

  • Iunie

  • - 03.06.2001 Maria - Daria, din 02.12.2003 - finalizat
    - 10.06.2005 Florina - silvia_112, din 22.07.2005 - plasament
    - 24.06.1999 Laura - Liliana Csaki; atestat: 16.03.1999 - finalizat

  • Iulie

  • - 19.07.2005 Andrei - inapopescu, din 22.07.2005; atestat: ?.?.2005 - plasament

  • August

  • - 24.08.2004 Victoras - Rozi, din 24.11.2004; atestat: 05.10.2004 - finalizat
    - 25.08.2004 Robert - O mamica fericita, din 27.10.2004; atestat: 16.06.2004

  • Septembrie

  • - 30.09.2004 Alexandra - Aissa, din 02.12.2004; atestat: 01.10.2004 - finalizat

  • Octombrie

  • - 10.10.2000 Ioana - Adivio
    - 17.10.2003 David - Liliana Csaki; atestat: 05.11.2003 - finalizat
    - 24.10.2001 Diana Maria - Danielac din 24.01.2002; atestat: ?.12.2001- finalizat
    - 28.10.2004 David - Oanamagda din 04.10.2004; atestat: 29.10.2004

  • Noiembrie

  • - 23.11.2003 Ioana - Claudia_a
    - 27.11.2004 Andrei - Florypop din 03.12.2004; atestat: 09.11.2004

  • Decembrie

  • - 08.12.2001 Andreea - Terry din 24.06.2002 - finalizat
    - 22.12.1993 Ioana - Rufus - finalizat
    - ??.12.2004 Maria - Vivi.vio din 16.06.2005 - tutela aprobata


    Aspirante :

    - costi: in curs de atestare
    - Irina g: atestat: 21.07.2005; cauta bb
    - Mimsi; atestat: 19.11.2004; cauta bb
    - patri: in curs de atestare
    - urziceanu:atestat 16.08.2005; cauta bb
    - veronici: in curs de atestare


    Familia mea

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:


    Fetelor nu pot nici macar sa o vad pt ca este la maternali.Nu pot face cerere de vizitare pt ca nu are sit clara(are mama declarata).
    Nu mai pot gandi .Daca e nascuta pe 2 august si are mama declarata cand se pot incepe procedurile?Cum as putea sa o vad?Sfatuiti-ma fetelor,pt ca eu nu vreau sa renunt la ea,ma intelegeti?Ceva din mine urla si-mi spune ca ea este aleasa desi nici macar nu am vazut-o.E ceva ciudat .O parte din mine simte ca va fi a mea,dar cealata striga disperat dupa ajutor!
    Ce sa fac?Care dintre voi a fost in situatia mea?Daca o luam din spital puteam sa o iau in pl de urgenta dar acuma e la amternali si cica ei au prioritate dac vor sa o adopte.Am citit si eu si asa e.Credeti ca maternalii vor sa o adopte (cica ar mai avea un copil adoptat)sau vor doar sa ma sperie.Eu cred ca maternalii prefera sa o tina in sistem ca sa ia bani de pe urma ei nicidecum sa o adopte pt ca altfel nu au nimic de catigat.
    va rog rugati-va pt mine din suflet .Crdeti ca e bine sa fac rost intr-un fel de adresa maternalilor in asa fel sa nu deranjez pe nimeni?Dar cum?




    va imbratisez,

    corina urziceanu

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns patri spune:

    Corina, daca tu simti ca asta e fetita ta, vezi ce poti face, vb cu asistenta ta, poate cunoaste maternalii-daca ei nu vor copilul, ai sanse sa-l obtii cand are sit clarificata.Dar tu sti ca mama vrea sa renunte la ea? E interesant cu maternalii, mie mi-au spus aici ca nu ai nici o prioritate la infierea copilului, ca trebuie sa semnezi ca nici nu vrei sa infiezi!Si eu am intrebat daca nu e o sansa de a lua un copil inainte de a i se clarifica situatia, si mi s-a spus ca e un risc f mare pt ca daca devi asistent maternal tre sa iei ce copil ti se da, nu poti alege si ca nu-l poti infia, pe linga faptul ca tre sa intermediezi intalnirea mama biologica-copil--ceea ce pe mine m-ar deranja!!!
    Pashosha, unde esti de nu mai zici nimic? Ma intereseaza fetita de care vb , as vrea sa-mi spui mai multe!!!M-am intalnit azi cu o prietena care are o fetita de 1an si 3 luni si mi-a aratat poza, e o dulceata creola de-ti vine s-o mananci, si imediat m-am gandit la gaguta de la Buc, as vrea sa stiu mai multe despre ea, desi nu am timp poate as veni dum la Buc...

    patri

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns patri spune:


    Mai ce aiurea am scris, nici eu n-am mai inteles nimic! Asta pt ca am de lucru la firma si printre ele tot mai intru pe forum si caut noutati! Vroiam sa spun ca la inceputurile aventurii mele de adoptie am intrebat si eu ca daca nu e mai bine daca gasesc un bb sa-l iau inainte de a se finaliza situatia si sa devina adoptabil si mi s-a raspuns asa: asistentii maternali sunt angajati, asa ca primesc ce copil li se ofera in ingrijire, chiar cu probleme sau cu parinti care nu vor sa renunte la el- si ca tre sa semneze ca nu vor sa infieze copilul, tre sa intermedieze intalniri mama-copil , deci nu mi-a fost recomandat sa merg pe calea asta. Ma intreb cum au facut fetele care au luat bbicii din spital, sunt asistenti maternali?

    patri

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns asi spune:

    Patri copilul pe care il iei din spital il iei la risc.Daca intre timp mama se razgandeste si vrea copilul inapoi ramai pe dinafara.Anul trecut am intalnit eu o familie care a patit asta.Dupa 3 luni mama s-a razagandit si le-a luat fetita pe care o aveau in grija de la o saptamana.Eu nu cred ca as putea sa fac asta mai bine iau un copil putin mai mare decat sa risc sa mi-l ia.As innebuni!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aissa spune:

    Eu zau daca va mai inteleg. Nu esti singura care dispera ca e copilul la maternali, ca se pot razgandi parintii/rudele/maternalii.
    Fetelor, cred ca nu ati inteles exact cum e cu legea noua. Daca vreti un copil mic va asumati acest risc, daca nu, luati unul mare. Asta e, degeaba dam noi cu capul de pereti daca legea le da acest drept.
    Deci, Corina, faptul ca e dat copilul la maternali nu inseamna ca ei il adopta. Aveti o idee gresita crezand ca asta e menirea maternalilor. E adevarat, sunt cazuri in care se indragostesc de copil si il adopta ei, dar pentru cei mai multi e un serviciu. Asa ca daca intr-adevar il vrei mergi si faci cerere. Nu stiu de ce nu poti, nu are nici o legatura ca se stie mama. Atat timp cat e in grija DPC si nu a mamei, mama nu are nici un drept si copilul e abandonat. Ma rog, poate stiu eu gresit dar va rog sa nu va lasati "aburite". De multe ori sunteti testate astfel sa vada daca sunteti intr-adevar hotarate. Vorbeste cu asistenta, vezi ea ce zice, ce te sfatuieste. Ea stie exact ce se poate si ce nu face in situatia respectiva. Am zis mereu, incercati sa va faceti o legatura stransa cu asistenta pentru ca aveti nevoie de ea. Eu am avut mare noroc cu a mea, m-a sfatuit la fiecare pas, am vorbit mereu la telefon, cand a aparut o problema ne spunea, a fost foarte atenta cu actele din dosar. Nu se poate ca ea sa nu stie cum e in cazul acestui copil. Asa ca stai pe capul ei pana afli daca ai sau nu sanse.

    Si repet, atat pentru tine cat si pentru celelalte (mai stiu cel putin o fata care isi bate capul cu privire la maternali): copil cu situatia clara si mic, nou-nascut nu exista, nu exista nici macar de cateva luni. Deci trebuie sa va obisnuiti cu ideea unuia mai mare sau cu ideea de a risca. Asta e. SI nu va asteptati ca sunt copii adoptabili la fiecare colt de strada. Situatia adevarata e asta pe care o vedeti.
    Mult succes, rabdare si intelepciune va doresc!

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns patri spune:

    Asi, nici eu nu as lua un bb fff mic, mi-ar place sa aiba 4-5-6 luni si situatia clara , si riscurile sa aiba probleme de sanatate sunt mai mici dar cum tot stau si ma gandesc mi-am cam pierdut rabdarea si caut toate posibilitatile! Azi m-am gandit mult la fetita creola dar vad ca Pasho nu-mi spune nimic, si eu acasa nu mai am calc ce e la cabana cu copiii si nu prea am rabdare pana maine!!!Tu ce faci, Asi, ai inceput demersurile pt bb2? abia astept sa am si eu galmuta mea si sa ne plimbam prin parc impreuna...
    Uf, pana luni cand se intoarce asistenta mea din concediu mai e o lumeeee!!!!!!!!

    patri

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

    Aissa tocmai cand vroiam sa raspund si eu a aparut raspunsul tau. tot ceea ce ai zis tu vroiam sa le spun si eu fetelor. nu stiu daca este cazul sa repet si eu dar.... Fetelor sa fi asistent maternal profesionist este o slujba in care ai grija de un copil care ti se da de catre DPC, fara a avea puterea de decizie in a alege tu copilul de care vrei sa ai grija si pentru care primesti bani. nu trebuie sa te faci asistent maternal daca vrei sa adopti un copil. saptamana asta am stat de vorba cu asistenta mea sociala care imi spunea ca ei cauta asistenti maternali (persoane care vor sa devina)ca au venit cateva persoane dar cand au auzit ca nu au drept de alegere si ca li se poate da spre ingrijire si un copil bolnav au renuntat (sau speriat). mai stiu ca din pacate la ora actuala nu sunt copii cu situatie clara care pot fi adoptati. sunt copii mici in maternitati parasiti fara o situatie clara iar daca ii iei risti pentru ca mama se poate razgandi si isi poate cere copilul. asistentul vostru maternal are un cuvant greu de spus si el va poate ajuta chiar si atunci cand va hotarati sa riscati si sa luati un copil in plasament pentru ca fiecare copil este un caz aparte. se fac anchiete sociale la domiciliul declarat de mama la internare ele pot fi gasite sau nu (isi pot da o adresa falsa)etc. de aia este bine sa tineti legatura cu asistentul social care cunoaste situatia fiecarui copil parasit si va poate sfatui in luarea unei decizii.

    Hai fiti curajoase si optimiste trebuie sa se rezolve, fiecare isi va gasi ,,sufletelul "dorit iar cu cat se lasa mai asteptat cu atat va fi bucuria mai mare.


    Lorelei si

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

    fetelor,
    Care stie legea noua mai bine sa-mi raspunda si mie ca deja sunt capie de la atata citit legislatie: pt un copil abandonat, fara sit. clara si cu mama negasita, care este termenul in care ii cauta mama si eventualele rude?
    Am auzit unele zvonuri ca termenul ar fi nelimitat.
    Adica pot sa gaseasca mama si dupa 2 ani si mama sa se razhandeasca.
    E absurd insa lamuriti-ma si pe mine
    Mersi mult anticipat
    Pupic la mamic si bebici

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

    Fetelor va multumesc pt sfaturi. Problema este ca eu cunosc ce indatoriri au maternalii dar mie asa mi-au spus ca daca maternalul vrea sa adopte fetita pe care eu am gasito are prioritate.Stiu ca ce fac maternalii este un job.Cu asistentul meu tin legatura f bine ,chiar el ma sfatuieste sa nu ma las,mai alesc ca eu stiu ca se cunoaste deja situatia fetitei.Stiu si numele maternalei si al mamei dar nu stiu cum sa procedez sa ma apropii de ele.Dupa ce se implinesc cele 60 zile o sa inceapa procedura la judecatorie si atunci ce se mai intampla?DE ce nu pot depune cerere de vizitare(au spus ca din cauza ca nu este inca adoptabil)desi alte fete in aceesai situatie au putut?





    corina urziceanu

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

    Irina!daca mama este declarata atunci dupa 60 zile incepe procedura la judecatorie si bineninteles ea se prezinta si este de caord sa fie decazuta din drepturi atunci copilul devine adoptabil.Daca mama este declarata si nu se prezinta la proces situatia copilului este neclara.Cei de la DPC-uri vor face tot timpul anchete cu privire la integrarea acestuia in familie.El poate sta agatat asa fie la parintii care l-au luat in plasament dar fara a i se definitiva situati sau la maternali.,pt ca mama poate venii oricand sa-l revendice.Daca mama fuge din spital si in dreptul ei este "mama necunoscuta"tata"necunoscut"procedura incepe imediat.Deasemenea daca mama este trecuta dar isi da o adresa falsa DPC-ul va instiinta Primaria, Politia sa verifice veridicitatea spuselor mamaei si daca nu gasesc pe nimeni cu identitatea aceea se trece la proceduri pt adoptie.Eu l-am creierit pe asistentul meu cu chestiile astea.
    V-am mai spus o colega a luat in plas de urgenta un bb de 4 zile pe raspunderea ei,cunoaste mama si acuma parcurg etapele pana la adoptie.Daca naturala nu mai viziteaza copilul deloc in cele 60 zile si se prezinta la proces e super ,daca nu se prezinta e







    corina urziceanu

    Mergi la inceput