Scenete (umor) / Marin Moraru?

Scenete (umor) / Marin Moraru? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Ati gasit din intamplate Marin Moraru pe Net? (eu nu dar poate nu stiu unde sa caut...). Merge si textul scenetelor. Tare mi-era drag. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Cu Marin Moraru nu am gasit, dar poate iti va placea site-ul asta unde poti aculta si vedea scenete cu Toma Caragiu, Amza Pellea si Grigore Vasiliu Birlic. Mai sunt si melodii vechi romanesti, muzica populara, colinde, povesti, piese de teatru si poze din Romania.
http://www.romanianvoice.com/culture/index.html
Vai, rad singura, ce-mi place Toma Caragiu! Ascult acum "Fabula" cu Bursucul, Vrabiuta si Elefantul.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc mult Donia. Stiu siteul tot de pe DC de la Aschiutza. E grozav! Inainte de a posta am recitit titlurile scenetelor lui Caragiu sperand ca am s-o gasesc macar pe cea in care Moraru, timid, venise la Caragiu, sef sa-i spuna ca vrea sa se insoare parca. Nu era acolo si femeia de serviciu care se fastacea toata caci ea era "Julieta"? Si Caragiu ii spunea lui Moraru ceva de genul... "Lasa ca te stiu eu craiule!". Cum naiba era ca le-am uitat pe toate?!
Si secventa cu Moraru servitor si Caragiu cu caciula de astrahan in cap, in pat spunand ca "Bati vantu' ca pi Siahlau"...
Si Moraru in monologul cu acul..., cu "ou sont les neiges d'antant?", cu...
Doamne ce mi-e dor de teatru!

Mergi la inceput