reumatism

reumatism | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

buna fetele,ajutati-ma sa o ajut pe mama,va rog.
De cateva zile acuza dureri mari de tot in picior (glezna)si in sold, ..a luat pastile ,s-a dat cu toate unguentele si mai inainte cand am sunat-o plangea in hohote de durere,mai mult de 5 min n-a rezistat la tel.La tel medicul i-a zis medocalm (sau ceva de genul asta)unguent si pastile dar pana acum nu are rezultate.
Ea e foarte sensibila,la genul ca spala o farfurie cu apa rece si ajunge in halul asta.Acum e asa pt ca a purtat niste pantofi noi care au strans.o tare si a dat putin cu dusul peste picioare,cu apa rece.
Mama a mai avut asa probleme-dureri mari,dar sa zaca la pat inca si sa planga asa inca nu,e disperata si eu la fel ca tocmai voiam s-o aduc la mine zilele astea si acum e exclus sa se urce 2 zile in autocar.Nu aratat ca are reumatism,nu e cracanata,umflata sau altceva,are 48 de ani si daca stau sa ma gandesc arata mai bine ca mine.Si acum e 2500 de km plangand in hohote de durere,singura acasa
A luat si calmante,s-a dat cu ben-gay si alte creme care de obicei au scos-o din necaz,dar acum nu cedeaza duerea,e cumplit.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Sa incerce cu supozitoare Diclofenac.Stiu ce spun.Noi suntem reumatici din familie.
Astept sa citesc care a fost efectul.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

ar fii bine sa merga la un reumatolog sa o consulte sau la un ortoped.Poate nu e doar reumatismul.Sunt atatea alte probleme care pot aparea si normal, ca primul lucru e sa ia un antiinflamator,tip Aspirina,Diclofenac,Ibuprofen sau altele mai noi si mai scumpe si eventual Mydocalm care decontracteaza musculatura dar cel mai bine e sa o vada un specilist!Sanatate mamei si e cam tanara pt.un reumatism asa grav si se poate trata ca e pacat sa sufere asa rau de durere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Eu iti pot spune din proprie experienta ca am mari probleme cu reumatismul la picioare...dureri de ma urc pe pereti insa am facut un tratament naturis.....mama mea a cumparat si mi-a trimis "Tinctura de Untul Pamantului si Tataneasa" de la un domn din Bihor care trece mereu prin piete prin majoritatea oraselor din tara.Insa poti sa comanzi si prin telefon si iti trimite pachet cu ce ai nevoie.Eu am folosit tratamentele acestui domn si pt tiroida si mama mea pt multe altele si au avut efect.Acum o sa iti scriu care e recomandarea pt aceasta tinctura si unde il poti gasi pe acest domn."Tinctura recomandata special pentru orice dureri reumatice, lombosciatica, spondiloza cervicala, deformari osoase(ciocuri, monturi), sinuzita, dureri de menisc, carcel, apa la genunchi, dureri musculare, degeraturi, umflaturi, guta, raceala".Se face frectie pe locul dureros cu masaj numai seara la culcare 4-5 zile.Pe mine m-a ajutat mult si nu imi lipseste din casa....mai ales ca nu are un pret fabulos.Pe acest domn il poti gasi astfel...FARMACIA NATURISTA GRUIE M. DOREL, BUNTESTI, NR.59, COD 417115, BIHOR, TEL. 0721 613587
Multa sanatate si sper sa iti fie de folos.Sa auzim numai de bine...

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

multumesc oana,o sun pe mama maine dimineata sa-i spun..saraca si-ar da cu orice acum numai sa se poata misca.
Am vb cu ea in seara asta..e cumplit,a luat mydocalm dar fara rezultate evidente..i-am spus de supozitoarele cu diclofenac.o sa ia maine.
Stiti ce-i nostim?ca pana acum singurul calmant care are efect la durerile astea si la orice alta problema e dolormin pt femei, de la mine din germania,dar mai are numai vreo 3 pastile si pana ii trimit eu cu posta altele trebuie sa gaseasca alta solutie.
multumesc inca o data de sfaturi,m-a terminat sa o aud plangand in halul asta de durere,mai ales ca e o persoana foarte tare si sa o vad plangand e..cu totul iesit din comun.


Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Bunica mea se intelege foarte bine cu Fastum gel, dar e cam scump pt cat isi permite ea. Se da cu destul de putin, dar zice ca are efecte. Si in plus, seara isi mai pune la sale saltele din alea electrice, care incalzesc.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Mamica dulce,Nu ne-ai mai scris sa ne spui cum se mai simte mama ta!
A incercat ceva din ceea ce am recomandat noi?E mai bine?

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Mami, io n-am alte solutzii decit au dat fetele, da-i doresc mamei tale insanatoshire grabnica, io am probleme destul de mari cu genunkii, shtiu cum e sa te doara ingrozitor...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput