Clubul cititoarelor reloaded

Clubul cititoarelor reloaded | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Pentru ca Teodora cauta subiectul si se pare ca nu mai exista, propun sa-l reluam, chiar daca nu avem nimic salvat. Bruxinha, ne scriai despre Etruscul. Mai poti face cateva obsevatii? Unele am vrea sa luam cartea dar vrem sa fim sigure.
Eu imi voi cumpara zilele astea Povestea tarfelor mele triste de Marquez. Nu cred ca ma va dezamagi. In orice caz, dupa ce o citesc, o sa va scriu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Iarina eu am citit destul marquez la viata mea dar nu-mi amintesc de nici un volum intitulat cum ai zis tu. Ce este volum de povestiri sau roman? Scrie cumva pe coperta titlul in original sau in engleza? Multumesc.cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

fetelor, pe unul din site-urile date de Happyalex, la sub. cu carti online( pe la pagina 6) gasiti aceasta carte a lui Garcia Marquez; puteti sa o descarcati si sa cumparati cartea doar daca va place. va spun aceasta pt. ca din ce am citit despre "povestea tarfelor" se pare ca nu e f. grozava,dar desigur gusturile nu se discuta, cel mai bine e sa va faceti voi o parere. personal am ezitat sa dau 350.000 de lei vechi pe o cartulie de cateva zeci de pagini, dar daca imi va placea s-ar putea sa doresc sa o am in biblioteca...
cat despre "etruscul" lui Waltari, recomandat de Bruxinha-se gaseste si el pe unul din site-urile de care scriam mai sus, Happyalex .


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Iarina eu am citit destul marquez la viata mea dar nu-mi amintesc de nici un volum intitulat cum ai zis tu. Ce este volum de povestiri sau roman? Scrie cumva pe coperta titlul in original sau in engleza? Multumesc.

cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0


sper sa nu se supere Iarina ca raspund tot eu- se pare ca e o rememorare a iubirilor sale, cu descrieri ale dragostei pe care, batran fiind, i-o poarta unei fete f. tinere (lolita reloaded?). probabil nu ai auzit de carte pt. ca a scris-o recent.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Bineinteles ca nu m-am suparat...Povestea tarfelor este intr-adevar o carte noua adrienne, dupa cum spunea si Teodora...am vrut sa mi-o cumpar ieri, dar cand am vazut ca are cateva pagini si costa 249.000 lei mi s-a taiat macaroana. Exagerat de scumpa. O sa ma reorientez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

ma bucur ca s-a redeschis subiectul,si eu l-am cautat pe cel vechi dar n-am dat de el.
teodora,despre ce site e vorba?poti sa pui adresa aici?
sa va spun ce am citit eu in ultimul timp si sunt foarte incantata..Ken Follett
Am 7 carti pana acum si nu pot spune ca una mi-a placut mai mult ca cealalta,toate sunt efectiv..unputdownable.Subiectele sunt foarte diferite(de la Anglia in secolul 13,19,al doilea razboi mondial pana la experimente genetice de ultima ora),foarte bine documentate,foarte antrenante,caractere puternice,trebuie pur si simplu sa devorezi cartea.
Mai citeste cineva cu placere cartile lui?

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

copiez adresa data de Happyalex: http://84.244.131.254/MailScanner
{
user : digibook
password : cartionline
}
e un site f. sufos si se gasesc o multime de carti buneee.
mami dulce, vreau sa-l citesc si eu pe folett, m-ar interesa pt. inceput romanele de epoca despre Anglia, poti sa-mi spui titlurile?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Mamico dulce, l-am citit si eu pe Ken Folett-"Prin urechile acului", "Codul Rebecca", "Al treilea geaman"+alte citeva carora nu le mai stiu titlul exact. Dar cel mai mult mi-a placut "Night over water", scuze, nu stiu daca s-a tradus in romāna-actiunea se petrece in '39, un aristocrat englez cu simpatii naziste care cu familia in SUA intr-un avion luxuos. Stii cartea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

marox,night over water vreau sa o comand zilele astea.n-am citit nici codul rebecca si care-i titlul original la "prin urechile acului"?eu am descoperit ken follett aici si am citit numai in original.The third twin am terminat-o ieri si mi s-a parut super.Saptamana trecuta am citit si "a dangerous fortune"..super,super!!!Ce mi-a placut foarte mult a fost "hornet flight" si jackdaws despre al doilea razboi mondial si luptele de rezistenta din danemarca,respectiv franta.Si bineinteles "the pillars of the earth",cu actiunea in anglia pe la 1300..foarte frumoasa.Mai am the "hammer of eden"."modigliani scandal"-asta mi se pare cea mai slabuta din toate.Foarte faina a fost si "whiteout",despre un virus mortal.Imi place ca subiectele sunt foarte,foarte diferite si bine documentate stiintific si chiar afli o gramada de chestii.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dragi cititoare!

si ma bucur ca v-am gasit! nu stiam ca exista acest "club" si chiar ma gandisem sa propun infiintarea lui!

Astept cu nerabdare sa citesc recomandarile voastre.

Din "pasiunile" mele, descoperite de curand si pe care le recomand din suflet, mentionez pentru moment pe Tracy Chevalier - in lb romana au aparut "ALbastru Pur", "Fata cu cercel de perla", "Ingeri cazatori" si cred ca inca o carte, dar nu imi aduc amninte acum.

Toate cartile ei sunt minunate si fiecare dintre ele are farmecul ei; nu sunt carti "linistitoare", sunt carti care te fascineaza si te sperie in egala masura, care te fac sa te gandesti mult timp dupa la natura umana.

Nu stiu cum functioneaza Clubul Cititoarelor, asa incat daca fac vreo boacana, scuze...

Astept comentariile voastre si revin cu alte carti ce mi-au placut mult.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

ce mult ma bucur ca s-a reluat subiectul asta si daca nu va suparati as vrea sa intru si eu in clubul cititoarelor chiar daca nu citesc atat de mult precum mi-ar placea mie

acum citesc " Fortareata digitala" de Dan Browm si chiar e interesanta cartea...abia astept sa vad ce se mai intampla

si vroiam sa va multumesc pentru link-urile de carti on line ma ajuta foarte mult mai ales ca nu prea imi permit sa dau bani pe carti...cel putin nu acum

abia astept cat mai multe propuneri si o sa mai revin si eu cu ale mele

Mergi la inceput