Cura cu oua de prepelita

Cura cu oua de prepelita | Autor: lgireada

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare despre cura cu oua de prepelita. Am citit ca ar fi buna pentru slabit cura cu 240 oua. Stie cineva mai multe detalii? A tinut cineva cura? Cu ce rezultate? Daca nu sunt greu de luat asa crude pe stomacul gol, daca intr-adevar te simti mai bine, daca slabesti, etc. Orice informatie ar fi utila. Mai ales din experienta personala.
Pt cine nu stie despre ce vb pun mai jos niste linkuri utile:
http://www.oua-de-prepelita.ro/
http://www.terapii-naturiste.com/retete/cure/cura_oua_prepelita.htm
http://www.sanatatea.secretul.ro/


Liliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Buna Liliana,

Este cineva pe forum care a facut deja cura asta. da o cautare pt 'prepelita', intra la subiectul 'suplifom' pe pagina 8. (nu mai gasesc linkul)
In toamna asta si eu as vrea sa fac cura asta, dar mai intai trebuie sa gasesc o sursa...

Bafta

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Buna Gabi,
De acolo aflasem eu de cura asta cu oua de prepelita. Dar ma gandeam ca au tinut-o mai multe fete si exista mai multe pareri.
Multumesc pt raspuns !

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Eu am tinut cura cu oua de prepelita in primavara si pot sa va spun ca ma simt bine.
1. Am slabit 5 kg. fara nici o alta dieta. Mi s-a reglat pofta de mincare si tranzitul intestinal si probabil si nivelul calcemiei fiindca nu mai am ameteli si nici crampe musculare din martie.
2. Aveam pe corzile vocale noduli si raguseam frecvent pina chiar la pierderea vocii. Mi s-a recomandat operatie si pauza vocala de o luna minim . Doi medici ORL mi-au spus acelasi lucru.
De la terminarea curei nu am mai ragusit nici macar o singura data.
Initial eu facusem cura pt reglarea sistemului digestiv dar am avut surpriza placuta sa constat si "repararea" corzilor vocale.
Scaderea in greutatea este vizibila si pot sa va spun ca atit de multa lume mi-a spus ca se vede ca am slabit incit ma felicit pt alegerea facuta deoarece nu puteam sa stau nemincata sau sa maninca dupa dieta. Am incercat nenumarate metode fara rezultat.
Cura se face de doua ori pe an la interval de sase luni. Mai spre iarna am sa o repet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Buna Cristina,
Multumesc frumos pt mesaj!
Vroiam sa te intreb cate kg ai si daca ai slabit in timpul curei sau dupa ea? Vreau si eu sa ma apuc de cura asta din septembrie. Tu de unde ai procurat ouale de prepelita? Eu am vazut ca sunt la Billa.
Nu se mai inscrie nimeni la cura asta? Cand is 2 puterea creste...

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cum se face aceasta cura pt slabit?
mananci numa oua de prepelita? sau cum?

eu stiam ca se da pt ingrasat,eu asa am reglat-o pe fimea cu greutatea:D



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Buna fetelor!
Eu , la inceput nu am bagat de seama mai nimic.Am inceput sa slabesc dupa ce am terminat cura de oua. Aveam 65 kg si acum am cam 59 kg.
Mi s-a taiat brusc pofta de mincare si cum inainte nu prea stateam nemincata mai mult de 4 ore, acum doua mese pe zi si o gustare imi ajung.Nu am renuntat la nimic, nici la dulciuri nici la pizza , nici la late mincaruri satioase si "grele". Probabil ca daca imi ajustam putin si meniul rezultatele erau spectaculoase.
Ouale le-am procurat de la o persoana din Craiova care creste prepelite. Imi aducea o data pe saptamina 50 de oua si inainte cu o zi de a le termina ii dadeam comanda urmatoare.Deci ouale erau proaspete .
Ouale se consuma pe stomacul gol dimineata frecate cu putin lapte rece si o jumatate de ora dupa ce le-ai inghitit nu se maninca nimic.
Regleaza in cazul obezilor pofta de mincare si se iau si pt. pofta de mincare in cazul celor care nu prea maninca.Actioneaza ca un regulator al organismului si nu contin colesterol ba dimpotriva reduc colesterol in singe.Pe linga asata sunt bogate in fosfor, magneziu, calciu etc.
Din septembrie vreau si eu sa o repet , dar v-am zis in mesajul precedent acum ma intereseaza si noduli de pe corzi care nu-mi mai fac probleme si sper sa dispara(sau sa nu mai apara).
Tinem legatura.
Succes si incercarea moarte nu are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

pai si cum se face? cate oua pe dimineata? pentru cat timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

bunica mea a tinut "cura "asta dar sub forma de tratament pentru astm acuma nu stiu excat daca a scapat de tot dar stiu sigur ca se simte mult mai bine stiu ca ea lua in prima zi un ou a doua zi doua si tot asa dar nu stiu pana la a cata zi si dupa aia lua descrescator
oua de prepelita se gasesc in mai multe magazine cel putin in iasi gasesti si in billa si in metro si gima si toate supermarketurile mari
chiar m-ar interesa si pe mine sa aflu exact cum se tine si ma bag si eu m-ar interesa in mod special pentru gat ca eu am foarte mari probleme cum vorbesc mai mult sau beau ceva rece indifirent ca-i vara imediat ragusesc sau chiar raman fara voce si de bioparox m-am saturat

nunta
noi doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Cam cat costa ouale astea? Azi am aflat ca cunostinta unei cunostinte are crescatorie, si maine am sa aflu pretul, dar as vrea sa stiu si de la voi, sa nu fiu tzepuita cumva.
Merci

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:



Va sunt datoare cu un raspuns la acest subiect, ma scuzati ca va scriu atit de tirziu. Am cautat reteta curei cu oua de prepelita mai multe zile. In sfirsit am gasit-o.

Iat-o:
Cura cu oua de prepelita

Efectul tamaduitor al oualelor de prepelita este dovedit dupa zeci de ani decercetari de catre medici din diverse tari.In urma cercetarilor si a experimentarilor in clinici si sanatorii s-a constatat ca fata de oul de gaina, celde prepelita contine:de 5 ori mai mult fosfor, de7.5 ori mai mult fier , de 6 ori mai multa vitaminaB1, de 15 ori mai multa vitamina B2 , intregul complex de vitamie A, B, D3, E plus calciu, zinc, sulf si potasiu.
Oul de prepelita revitalizeaza organismul uman de orice virsta, regleaza si imbunatateste activitatea aparatului circulator, a digestiei, amelioreaza respiratia si functia reproductiva, actioneaza pozitiv asupra creierului, asupra sistemului limfatic si al celui imunologic.Ouale de prepelita se folosesc benefic in perioada pre si post natala ca si dupa interventii chirurgicale si radioterapii.Formeaza neuronii din sistemul nervos central la copii si intirzie procesul degenerativ de imbatrinire.
Se utilizeaza pentru tratamentul: hipertensiunii arteriale, ulcer, tulburari digestive, conjuctivite,urticarii,tuse convulsiva,catalizarea procesului de dezvoltare a copiilor, dizolva depunerile de colesterol , previne arteroscleroza, regenereaza sisitemul nervos, Tbc, afectiuni hepetice , afectiuni renele, diabet, alergii, astm bronsic, anemie impotenta, guta, migrene, neurastenie, obezitate.
Pentru adulti exista cura de 120 de oua sau cea de 240 oua .Se consuma in primele doua zile cite 3 oua pe zi, apoi ziua a treaia si a patra cite 4 oua pe zi , iar din a cincia zi cite cinci oua pe zi pina la epuizarea celor fie 120 de oua fie 240.

Important: ouale de prepelita trebuiesc pastrate la rece, 4-8 grade celsius in frigider. Consumul se face dimineata pe stomacul gol, masa servindu-se dupaa minimum o jumatate de ora dupa ce au fost luate ouale. Ouale se consuma crude sau dizolvate in putin lapte rece, suc de fructe sau frecate cu putina miere.

Rezultatele se vad dupa terminarea curei. Eu am inceput sa slabesc fara sa bag de seama. Am pierdut cam cinci kg. Important este ca pofta de mincare mi s-a atenuat. V aspun toate astea pentru ca nu puteam sa stau nemincata mai mult de oua ore.Vesnic rontaiam cite ceva.Sotul meu a slabit fara sa se abtina cam 6 kg,, dar probabil ca trebuie sa repete cura pentru ca el avea 100 kg., iar acum are 94kg.


Rezultatul l-am observat insa pe fetita prietenei mele care de citiva ani era un copil obez si care punea probleme din punctul acesta de vedere. A slabit 9 kg si treaba este ca nu le-a mai pus la loc. Eu ma simt foarte bine si nici nu ma mai simt obosita.
Poate nu va spuneam toate astea dar foarte multa lume mi-a spus ca se observa ca am slbit si m-au intrebat daca urmez o cura de slbire drastica.






Mergi la inceput