Hipoxia la nastere

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani2007 spune:

ceau leeloo?ce mai faci?iti multumesc ptr raspuns am intrat la adresa aceea ptr scara portage.ocluzia ochiului pot sa i-o fac din proprie initiativa sau la rec. medicului . el oricum are strabism.operatia de strabism se face si mai devreme?ma bucur ca stefan este bine eu cred ca o sa vb pana la urma .felicitari ptr al-2-lea bebe si multa sanatate.! ni s-a rec rmn dar dupa un an .la eco transfontanelar ne-a zis ca e mai bine ,acum ne-a chemat peste 2 luni.sa speram ca o sa fie bine ,acum ma ingrijoreaza statul in fund .eu nu l-am pus sa stea mai devreme decat acum 2 saptamani si ce sa zic e prea moale.cam atat si scuze de intarziere.ceau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Dani, Leloo, multumesc de incurajari.

Dani, noi mergem la dr. Pop Elena pt eco si la dr. Tudorache pentru NPI. La Bacos am fost si imi recomandase oprirea tratamentului, dar mi-a fost cam frica sa ii urmez sfatul. Acum ma gandesc sa ma duc la Boia pentru eco, sa vedem ce zice si ea.
Pentru statul in fundulet gasisem ca limitele ar fi intre 6 si 9 luni, asa ca mai aveti timp.
Depakine este anticonvulsiv (desi Andrei nu facuse asa ceva, erau mai degraba miscari mioclonice). Encephabol este psihostimulator. Si Andrei cica era hipoton (muschi mai flasca), mie nu mi se parea nimic in neregula. Dar cand incerca sa stea in genunchi sau sa se ridice in picioare, era vizibil ca nu-l tin picioarele atunci. Si a mai avut si reflexul de agatare la picioare pana dupa 4 luni (cred ca spre 8-9).

Leloo, RMN-ul ti-a fost recomandat de dr sau ai vrut tu sa-l faci ca sa fii sigura ?
Si abia acum am vazut ca Andrei e din viitor .

Nu mai pot sa scriu, cel mare tot vrea sa apese pe taste, asa ca trebuie sa ma ocup de el pana nu sterge ceva.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Danuta - RMN-ul de la 1 an (cred ca la un moment dat am scris 2 ani, dar l-am facut la 12 luni) ne-a fost recomandat de dr. neurolog. Eu as fi vrut sa-l mai repet, mai tirziu (la 2 ani, pentru ca la 1 an avea niste zone din creier care nu erau complet mielinizate si la care in mod normal mielinizarea se incheie la 18 luni) dar mi s-a spus ca nu mai trebuie, oricum RMN-ul reprezinta o "poza" a creierului la un anumit moment in timp...
Dani - nu, sa nu ii faci ocluzia ochiului din proprie initiativa - (poate copilul tau nici nu are nevoie!) - cel mai bine programea-za-l la un dr. oftalmolog care se ocupa de copii si vezi ce iti spune! Cu statul in funduletz - nu e cazul sa te ingrijorezi - asa cum iti spunea si Danuta, intervalul de normalitate este intre 6 si 9 luni - Stefan de exemplu a stat bine in funduletz, fara sprijin, pe la 8 luni.


Gabriela 26+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumihaidau spune:

Buna sunt o proaspata mamica de fetita.Am nascut in data de 14 martie la 34 de saptamani.Fetita mea a suferit de hipoxie perinatala si acum doctorii spun ca e bine.I s-a facut EEG si nu se vede ca ar fi afectat creierul.Isi misca si piciorusele si manutele foarte bine, mananca si doarme foarte bine, reactioneaza bine la sunete si la lumina.
Ce ma ingrijoreaza pe mine este tremuratul limbii si a ochilor inainte ca ea sa adoarma de tot.Face asa cand se lupta cu somnul.Cand adoarme tresare mult si scoate si sunete ca si cum saracuta se vaita.
Ma intreb daca cu timpul pot aparea probleme si daca au existat copii cu suferinta hipoxica la nastere si acum sunt copii normali din punct de vedere locomotor si psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Am suferit si noi de hipoxie la nastere, din cauza travaliului prelungit (circumferinta mai marisoara a craniului la nastere). Asa ca am nascut cu cezariana de urgenta (medicul a zis ca a fost recordul lui - 12 min cu tot cu cusut). Am avut noroc si hipoxia nu a durat mult, copilul s-a simtit relativ bine incepand cu a doua zi (exceptand un icter accentuat, care a durat vreo 2 sapt).
Eu nu am observat probl. motorii initial, dar pe la 5 luni, mergand la un control medical mai complex pt alte probleme, dr ne-a spus ca exista niste probleme motorii. Dupa investig de la neurologie, am primit thanakan si am facut pana pe la 1 an gimnastica medicala (acasa, exercitiile recomandate de medic).
Evolutia a fost buna, copilul e chiar foarte energic, fuge, sare - tot ce a mai ramas - o dificultate usoara de a-si coordona mana dreapta si piciorul drept(ceea ce nu incurca tare, fiindca el oricum e stangaci). Continuam sa-i stimulam dezv motorie si pe parte dreapta, in ideea ca orice copil, orice persoana se poate dezvolta, in felul sau, dupa nevoile sale - iar copilaria e o varsta incredibila, cand poti obtine rezultate neasteptate daca ai incedere in copil si nu doresti altceva decat sa il ajuti sa fie "el".

Am lucrat (si inca mai lucrez) cu copii care au diferite tipuri de dificultati (dpv psihomotric, de dezv intel sau de dezv a limbajului). Si am constatat ca, pe langa terapia specifica, cel mai mult pt copil conteaza atitudinea pozitiva a parintelui, increderea acestuia ca va fi bine, incurajarea si aprecierea din partea parintilor. Nu in sensul de a suprasolicita copilul, ci dimpotriva, respectandu-i ritmul de viata si de dezvoltare, fara a-i impune standarde ce "trebuie" atinse, ci mai degraba apreciind fiecare porgres pe care il face, bucurandu-ne alaturi de copil.

Daca va pot fi de folos, cu multa placere.

Cami, mami de Andrei

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cami, sa stii ca ai dreptate! Acelasi sfat l-am primit si eu de la logopeda cu care lucreaza acum Stefan - sa gindesc pozitiv si sa vorbesc despre el incurajator, nu descurajator. Sincer, ea mi-a dat multe sperante ca si Stefan va recupera partea de limbaj unde inca e mult in urma!
Citi ani are baietelul tau?

Gabriela 35+ cu AMR 5 sapt...
si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumihaidau spune:

quote:
Originally posted by witeflower

Am suferit si noi de hipoxie la nastere, din cauza travaliului prelungit (circumferinta mai marisoara a craniului la nastere). Asa ca am nascut cu cezariana de urgenta (medicul a zis ca a fost recordul lui - 12 min cu tot cu cusut). Am avut noroc si hipoxia nu a durat mult, copilul s-a simtit relativ bine incepand cu a doua zi (exceptand un icter accentuat, care a durat vreo 2 sapt).
Eu nu am observat probl. motorii initial, dar pe la 5 luni, mergand la un control medical mai complex pt alte probleme, dr ne-a spus ca exista niste probleme motorii. Dupa investig de la neurologie, am primit thanakan si am facut pana pe la 1 an gimnastica medicala (acasa, exercitiile recomandate de medic).
Evolutia a fost buna, copilul e chiar foarte energic, fuge, sare - tot ce a mai ramas - o dificultate usoara de a-si coordona mana dreapta si piciorul drept(ceea ce nu incurca tare, fiindca el oricum e stangaci). Continuam sa-i stimulam dezv motorie si pe parte dreapta, in ideea ca orice copil, orice persoana se poate dezvolta, in felul sau, dupa nevoile sale - iar copilaria e o varsta incredibila, cand poti obtine rezultate neasteptate daca ai incedere in copil si nu doresti altceva decat sa il ajuti sa fie "el".

Am lucrat (si inca mai lucrez) cu copii care au diferite tipuri de dificultati (dpv psihomotric, de dezv intel sau de dezv a limbajului). Si am constatat ca, pe langa terapia specifica, cel mai mult pt copil conteaza atitudinea pozitiva a parintelui, increderea acestuia ca va fi bine, incurajarea si aprecierea din partea parintilor. Nu in sensul de a suprasolicita copilul, ci dimpotriva, respectandu-i ritmul de viata si de dezvoltare, fara a-i impune standarde ce "trebuie" atinse, ci mai degraba apreciind fiecare porgres pe care il face, bucurandu-ne alaturi de copil.

Daca va pot fi de folos, cu multa placere.

Cami, mami de Andrei

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")


Ma bucur ca bebele tau face progrese!
Fetita mea nu s-a oxigenat cam 4 minute si a primit nota 1 la un minut 3 la 5 si 6 la 10 minute.
Acum e bine si sper Doamne Doamne sa fie bun si sa fie totul bine cu ea .
De la 4 saptamani facem gimnastica de recuperare si tratament cu vitamina b complex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

"Bebele" meu e mare acum, are 4 anisor! Progresele le-a facut inca din primul an, motor vorbind. Intelectual nu a avut probleme, din fericire si nici cu vorbirea. Dar mi-am permis sa vb despre asta pt ca am lucrat ca logoped o vreme si am vazut cat de mult ii ajuta pe copii increderea, aprecierea si...zambetul parintilor. (E valabil pt copiii de toate varstele, si pt cei care nu au nicio problema de dezvoltare!)

Andrei merge la gradi de la 2 ani si jumatate si ma bucur pentru toate lucrurile noi pe care le invata - fara sa ma intereseze daca e mai "bun" sau mai "In urma" decat alti copii - ma intereseaza doar progresele lui si multumirea lui ca a realizat ceva. E mai vorbaret decat altii, deseneaza mai dezordonat decat altii; la scoala poate va fi bun la romana, poate nu va fi bun la mate - ce conteaza?

Copiii sunt minunati, fiecare in felul lor. Si fiecare copil are un dar al lui - trebuie doar sa-l incurajam sa-l arate, sa-l folosesca.

Va imbratisam cu drag.

Cami, mami de Andrei




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumihaidau spune:

quote:
Originally posted by witeflower

"Bebele" meu e mare acum, are 4 anisor! Progresele le-a facut inca din primul an, motor vorbind. Intelectual nu a avut probleme, din fericire si nici cu vorbirea. Dar mi-am permis sa vb despre asta pt ca am lucrat ca logoped o vreme si am vazut cat de mult ii ajuta pe copii increderea, aprecierea si...zambetul parintilor. (E valabil pt copiii de toate varstele, si pt cei care nu au nicio problema de dezvoltare!)

Andrei merge la gradi de la 2 ani si jumatate si ma bucur pentru toate lucrurile noi pe care le invata - fara sa ma intereseze daca e mai "bun" sau mai "In urma" decat alti copii - ma intereseaza doar progresele lui si multumirea lui ca a realizat ceva. E mai vorbaret decat altii, deseneaza mai dezordonat decat altii; la scoala poate va fi bun la romana, poate nu va fi bun la mate - ce conteaza?

Copiii sunt minunati, fiecare in felul lor. Si fiecare copil are un dar al lui - trebuie doar sa-l incurajam sa-l arate, sa-l folosesca.

Va imbratisam cu drag.

Cami, mami de Andrei




"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")


Sa sti ca mi-ai dat putere mai mare acum cand vad ca totusi sunt copii care au suferit de hipoxie si sunt bine acum.Sper ca si Sara fetita mea sa fie bine.
Copilul tau a suferit o hipoxie usoara sau severa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

lumihaidau, Andrei a suferit o hipoxie mai usoara. El a avut nota 7 la nastere si 8 dupa 5 min. Problemele lui nu au fost f evidente, asa cum am spus - am avut noroc cu o pediatra la care am mers pt altceva de fapt - si care a observat ca isi tinea membrele flectate intr-un fel nefiresc.

Dar am toata increderea si pentru voi si pentru alti copilasi care au suferit o hipoxie mai accentuata - pt ca am vazut felul minunat in care pot ei evolua (daca se lucreaza sustinut, daca parintii ii incurajeaza si se bucura de progrese).

Sigur, nimeni nu-ti poate spune ca "TOTUL va fi bine", adica nu-ti poate garanta nimeni ca toate efectele hipoxiei vor disparea...(desi e posibil sa evolueze foarte bine si sa nu aveti nicio problema mai tarziu).

Pe de alta parte, indiferent de nota primita la nastere, parintii nu-i pot feri pe copii de probleme si de greutatile vietii. Cre ca cele mai pretioase daruri pe care le-am putea oferi copiilor nostri sunt increderea si bucuria de a trai.

Cu mult drag,
Cami, mami de Andrei (4 ani).




Mergi la inceput