masti pt. fata

masti pt. fata | Autor: ana_radu

Link direct la acest mesaj

Ce masti de fata stiti sau folositi? Eu una imi curat fata cu malai si imi place din cand in cand sa imi mai fac cate o masca din galbenus de ou, o lingurita de miere, malai si un pic de zeama de lamaie. Sau cu rosii bine coapte ma frec pe fata imi pun felii de castraveti, asta vara.
Chiar imi hidrateaza pielea si ma simnt mult mai bine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mai imi fac si eu masti din cand in cand dar de la un timp m-a apucat asa o lene.

-putin lapte cu miere si galbenus
-miere cu galbenus
-felii de rosii sau castraveti sau fructe zdrobite

cred ca nu mi-am mai facut o masca acasa de 3 -4 luni.

pentru curatat fata mi-am cumparat un gel cu perle prin el pe care il folosesc dimineata si care-mi place foarte mult.cand foloseam malaiul parca aveam zgaraieturi mici pe fata.

off topic: vreau sa va intreb cat de des folositi voi laptele de corp?? 1-2 ori pe saptamana sau mai des??pielea de pe picioare si maine mi se cam usuca si il folosesc de 2 ori/sapt.







http://community.webshots.com/user/svetlana_79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

io imi fac masti des, mai ales cand ma spal pe cap sau imi fac dus. Hai sa scriu pe scurt ce folosesc. Acu' depinde si de tipul de ten:
- galbenus de ou+miere
- smantana+miere+ulei de masline
- argila+miere
- banana pisata + miere+ lapte
- lapte+miere
- iaurt+ulei de masline
- ulei de masline, masat pana intra in piele

Vara dau cu ce nimeresc: rosii, castraveti, piersici zdrobite, caise, pepene galben, struguri...uneori mai adaug miere, alteori las doar fructul sau leguma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu incerc in fiecare saptamana sa le fac dar uneori am o lene k nici cu crema nu-mi dau.
mastile pe care le folosesc cel mai des sunt cele pe baza de ulei de masline cu miere, galbenus pe care utilizez si pt fata si pt par.
pe corp imi dau in fiecare zi cu lapte de corp k altfel pielea e groznik de la calcar.din cand in cand mai dau si cu ulei de migdale, de masline sau musetel.
O zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Eu pt ten sensibil si uscat folosesc uramtoarea masca (se aplica dupa demachiere si peeling):

un galbenus de ou, o bucatica de banana, cateva picaturi de zeama de portocala 2-3 picaturi), o lingurita de miere, o jumatate de lingurita de lapte praf (se poate pune si lapte lichid sau iaurt) si cam tot atat de argila, cateva picaturi de zeama de castravete si morcov cam intre 5-10 picaturi din fiecare), 1/2 linguritza de ulei de masline (sau de floarea soarelui, daca n-am de masline), continutul unei capsule de vitamina A si E si... cam atat

Formula de baza ar fi galbenus si ulei, restul sunt "optionale".

Pentru ten gras se adauga niste zeama de rosie care e astringenta.

Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

PS. Osna laptele de corp este pt uz "zilnic". De cate ori faci baie/dus te dai si cu crema respectiva.

Nanananana

Mergi la inceput