De la ce varsta incep copii sa vorbeasca?

De la ce varsta incep copii sa vorbeasca? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

adica, asa articulat si eventual in propozitii. cand isi pot exprima dorintele sau supararile verbal?
Lia, mama de pui de 1 anisor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Din cate imi spunea mama eu am inceput sa vorbesc pe la un an fratele meu la 4 ani asa k depinde de fiecare copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La 1 an si 11 luni a inceput sa faca propozitii de 2, 3, 4, chiar si 5 cuvinte. La 2 ani deja ma intelegeam foarte bine cu el.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Lia,nu o lua asa din timp cu nerabdarea,ca are timp puisorul
Marc al meu are 2 ani si 8 luni,eu ma inteleg bine cu el in general,spune si arata ce vrea demult dar propozitii inca nu face.Trebuie sa stau cu urechea ciulita ca el spune ce-i vine mai usor din doua limbi acum si nu intotdeauna foarte clar.Dar e perseverent si nu se lasa pana nu pricep:)Mai ales ca de vreo luna repeta orice aude la mine sau la tati,nu cred ca mai dureaza mult.
si eu abia astept sa-si dea drumul bine la vorba,sa-mi povesteasca cate-n luna si-n stele si sunt convinsa ca o sa-mi fie mult mai usor sa-i explic unde a gresit,ce nu-i bine sa faca..ca laudele le intelege perfect acum,macar cu asta n-avem probleme

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Lia,...te grabesti?Si eu sunt nerabdatoare sa inceapa Luana o data sa vorbeasca...Cu toate ca am avut deja o prima experienta a vorbitului cu Alexandru,iar ma grabesc si eu,dar ma temperez si spun ca toate sunt la timpul lor...
Dupa ce Alex a inceput sa vorbeasca nu stiam cum sa-l fac sa mai taca...
Fiecare copilas e in ritmul lui...
Sa aveti parte de tot binele din lume!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David pana la 2 ani stia foarte multe cuvinte...dar abia la 2 ani a inceput sa le lege in propozitii...in cateva zile desi facea propozitii lungi

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Parada modei


Voineasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Initial creeata de Dorsilia

adica, asa articulat si eventual in propozitii. cand isi pot exprima dorintele sau supararile verbal?
Lia, mama de pui de 1 anisor

Lia, bucura-te de liniste... Noi facem experimente acum daca Ana (4 ani in curind) poate sta 20 de secunde (!!!) fara sa scoata o vorba. Si nu poate...

Ana a inceput sa vorbeasca la 2 ani si o saptamina direct in propozitii de 4-5 cuvinte.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

"De la ce varsta incep copii sa vorbeasca?"
De cind au, cu adevarat, chef!
Fiu-miu se ultra-specializase in...mimat. Si era multumit, ca noi intelegeam ce vroia sa spuna. Ajunsese sa faca enunturi intregi numai din gesturi. Adica reusea sa "isi poata exprima dorintele sau supararile" (cum spui tu) numai prin mima. Zau. Si pe la 1 an si 8 luni, intr-o buna zi, ne-a spus, brusc, vreo 15 cuvinte. De-aici pina la etapa povestita de Pegasis ("Noi facem experimente acum daca poate sta 20 de secunde (!!!) fara sa scoata o vorba. Si nu poate... ") lucrurile au evoluat de la sine.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Noi avem un prieten care la 2,7 ani nu vorbeste decat maxim 4-5 cuvinte pe limba noastra..
In rest vorbeste ceva acolo cand il intrebi, dar nu intelege nimeni...
Dr i-a spus ca e problema noastra ca nu intelegem, caci copilul vorbeste!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Parada modei


Voineasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

al meu ficior pe la un an si 8 luni, pe la 2 ani trancanea bine, dar le mai stalcea, dar facea propozitzii. in schimb, face in scutec si acum, la 2,3 ani, asa ca............


nu mi se pare relevant pentru un om
la ce varsta a facut prima data la olitza, a mers singur, a vorbit articulat sau a tzinut furculitza in mana.
nu cred ca-i reflecta nici pe departe coeficientul de inteligentza, aptitudinile sau talentele de mai tarziu.
asa ca au zic sa stai linistita, astea-s lucruri de mica importantza,
sa fie copilul sanatos si gata!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Sinzi
Adélie a noastra are si ea 3 anisori si o luna si... turuie intr-una, dar noi avem o mare problema: nu-ntelegem nimic din ce povesteste ea!!! Si ea e experta in mima... In schimb cinta si danseaza foarte bineeee!!!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput