Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

masea de minte

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 5

irina.c.
Busy Mom

Romania
4574 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 16/08/2005 :  16:19:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiirina.c. Adauga semn de carte la raspuns Trimite irina.c. un Mesaj Privat
O extractie m-a costat luna trecuta 400000.Cred ca ar fi fost mai scump la maseaua de minte,ca astea-s cam greu de scos,dar nu cred ca mai mult de 500000.Succes si sa scapi repede si usor!

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
gandacelu
gandacelu
+

Romania, Bucuresti
3008 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/08/2005 :  16:34:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gandacelu un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de Helenutza23

si-a extras cineva pana acum maselele de minte?
pe ale mele, desi sunt in stare buna, am hotarat sa le scot pt ca sunt crescute aiurea si mereu imi fac probleme, ma dor gingiile de langa ele si sunt mai mereu inflamate, lucru care nu e normal. asa ca..afara cu ele! numai ca mi-e cam teama, am inteles ca nu e o simpla extractie mai ales daca e crescuta aiurea... adica sa imi faca un fel de operatie. de asta mi-e teama...

draga mea,
nu am citit tot subiectul, nu stiu daca ai rezolvat intre timp, iti raspund totusi: e adevarat, e chirurgie la maselele de minte, si mie mi le-a scos pe toate din acelasi motiv (cresteau stramb!)

trebuie sa faci radiografie la ele, in primul rand

eu sunt o superpanicoasa la capitolul dentisti, dar am dat peste un om cu maini de aur, e drept ca e prof universitar la stomatologie, NU AM SIMTIT NIMIC desi mi le-a scos in vreo 2 saptamani pe toate

vad ca esti din bucuresti... cauta-l pe dr. dan gheorghe (eu l-am gast chiar la clinica facultatii, undeva pe langa p-ta kogalniceanu)

bafta!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

ajutati-l pe mihaita!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
puskin
puskin
membru matur

Romania, Sibiu
2555 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 16/08/2005 :  17:07:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite puskin un Mesaj Privat
Helenutza,

Mi-am scos si eu astazi o masea de minte, cea din stanga sus. Cu anestezia a fost ok, insa nu prea am mancat azi.

De simtit n-am simtit mai nimic, desi avea niste radacini incredibil de mari, 4 la numar.
Doctorita mea m-a pus sa fac radiografie inainte.
M-a costat 500.000 lei ( vechi). Nici eu nu stiu daca e mult sau putin, dar ea este singura la care nu mi-e frica.

Sanatate,
Ruxandra
Siminaf
Siminaf
Mamica de pisoi si pisica

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 USA
5399 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/08/2005 :  17:58:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by irina.c.

Buna,Helenutza,n-am uitat.Nu de mult m-am intors de la dentist,dar tot cu pacatoasa de masea in gura .Din pacate nu suport anestezia,din cauza lipsei de calciu,si la jumatate de doza sunt pe cale sa lesin si mi se face rau.Asa ca pana la urma a ramas sa incercam s-o tratam,fiindca e imposibil sa-mi scoata maseaua de minte fara anestezie completa,ca doare rau.Acum am acolo ceva sa omoare nervul si joi merg iar.Nu stiu ce sa-ti zic,eu sunt multumita de doctorita asta,e foarte atenta,cabinetul e foarte curat si preturile sunt acceptabile.Daca vrei sa mergi la ea,iti dau numarul de telefon si iti explic unde este.

La prietenii mei unde mergeam la cabinet mi-am scos 2 masele de minte fara nici cea mai mica problema. Au si anestezice de import, deci mai putine efecte adverse.
La a treia masea de minte se vede treaba ca nervii ei erau cu totul altfel dispusi si nu prindea anestezia.Si mi-a facut vreo 2-3 doze! Si eu am si ceva probleme la inima, deci daca era sa se intimple ceva rau, aia eram!
Asa ca, neputind s-o scoatem, am vb. cu o colega tinara de la facultatea de stomatologie (eu nu merg din principiu la medici in virsta, majoritatea sint depasiti), care m-a chemat acolo. Avantajul este ca acolo, fiind practic spital, chiar daca e sa faci vreo aritmie, ceva mai rau, au si anestezist, au urgente, deci esti "acoperita".
Eu te pot indruma la prietenul cu cabinetul, colega de la facultate nu cred ca mai e prin tara...

Si... succes!

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
inni
inni
membru matur

Romania, Bucuresti
2520 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/08/2005 :  00:11:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite inni un Mesaj Privat
Salutare, salutare...eu am 30 de ani si inca nu mi-au iesit maselele de minte si ma cam ingrijorez.Cam acum 3 ani am avut timp de o saptamana dureri destul de mari de gingii...in toate cele 4 parti,dar pe rand, dupa care..pauza.M-au lasat si durerile si nici nu a iesit vreo masea.De mai bine de 4 luni imi simt ganglionii submandibulari inflamati, nu se vad umflati, dar eu asa ii simt si daca incep sa pipai zona respectiva sunt ca un bob de mazare. A mai patit cineva asa ceva ? ...Ma ingrijoreaza ganglionii mai mult decat faptul ca nu mi-au iesit maselele de minte. Sper din tot sufletul sa fie o legatura intre.. (nu cred ca am granulom, nu am carii)....Din cate tin eu minte, de cand eram mai mica, am fost odata racita si mi s-au umflat vizibil ggl (aratau ca 2 nuci de o parte si de alta a gatului) si am luat vitamina c 1 fiola/zi si dupa 3 zile s-au retras. Poate ca de atunci am ramas sensibila, pentru ca intr-adevar cand mi-e frig parca ii simt cum "se strang".Insa asta nu se intampla mereu. Sper sa nu fie ceva grav.Ca stiu eu ca inflamarea ganglionilor...e semn de ceva rau (nu vreau sa pomenesc ca mi-e groaza).Am sa merg la stomatolog.Simteam doar nevoia sa "plang" pe umarul cuiva. Va pup.
scarmanus
scarmanus
Invartecus

Cyprus,
1632 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/08/2005 :  19:58:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite scarmanus un Mesaj Privat
Mai, fetelor, da ce preturi la voi in Bucuresti! N-am putut sa nu remarc. Eu mi-am scos doua masele de minte acasa la Cluj, acum un an si ceva si atunci m-a costat 200.000 de lei. Radiografia este obligatorie, acolo se vad cel mai bine radacinile si deci poate sa decida in cunostinta de cauza stomatologul cum sa le extraga. Ale mele radacini erau 2 si aproape sudate jos, deci evident ca a trebuit sa le taie in 2 ca sa poata scoate maseaua. Am si eu un stomatolog de milioane, are o mana fina de ti-e mai mare dragu sa te duci, itit explica tot ce-ti face. Lucreaza numai cu materiale nemtesti si preturile care le practica mi se par mai mult decat acceptabile. Acum, la un control de rutina, o detartrare si un periaj, abia am platit 250.000 de lei. Dupa extractie mi-a spus la ce sa ma astept, eu una am facut putina febra ziua aceea si am avut putin puroi cateva zile, insa nimic de speriat, cu craterul ce ramasese nici nu ma mir. Pe mine nu m-a cusut, nu stiu daca este practica curenta. Ah, mi-a mai spus despre maselele de minte ca oricum ar fi, atata timp cand nu deranjeaza alinierea dintilor, nu trebuie scosi. Adica nu ne trezim sa ne scoatem maselele de minte ca asa vrem noi. Se plombeaza si alea si le periem cum putem, dar le pastram, ca nu se stie cand avem nevoie de ele pentru punte. Mie mi-au ramas 2, uf!

pisici, flori si jucarele

Helenutza23
membru matur

Romania, Bucuresti
1644 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2005 :  11:46:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Helenutza23 un Mesaj Privat
Buna fetele, ma bucur ca ati reactivat acest subiect. chiar ma gandeam. eu nu am reusit sa imi scot nici una din masele pt ca..s-ar putea sa fiu insarcinata... e cam devreme sa imi fac si un test dar nu vreau sa risc asa ca astept momentul in care voi fi sigura, adica inca vreo saptamana.
inni, nu cred ca e vreo prob cu maselele astea daca nu cresc. am o colega tot de 30 de ani si nici ei nu i-au crescut si se simte f ok, e chiar fericita ca a scapat de o prob. dar tu zici ca le simti daca pui mana, asta inseamna ca nu au loc sa creasca. din cand in cand mai incearca sa iasa dar nu au loc. poate de aia si prob cu ganglionii, ca gingia aia se inflameaza un pic acolo... dar de ce nu mergi la doctor sa iti faci un control, decat sa stai si sa iti fie teama aiurea, pe bune!
scarmanus, mie-mi spui de preturi! mie mi-a spus la un cabinet ca imi ia 1 mil 200 pt extractie de masea de minte. asta e!

irina.c.
Busy Mom

Romania
4574 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2005 :  13:16:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiirina.c. Adauga semn de carte la raspuns Trimite irina.c. un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Siminaf

quote:
Originally posted by irina.c.

Buna,Helenutza,n-am uitat.Nu de mult m-am intors de la dentist,dar tot cu pacatoasa de masea in gura .Din pacate nu suport anestezia,din cauza lipsei de calciu,si la jumatate de doza sunt pe cale sa lesin si mi se face rau.Asa ca pana la urma a ramas sa incercam s-o tratam,fiindca e imposibil sa-mi scoata maseaua de minte fara anestezie completa,ca doare rau.Acum am acolo ceva sa omoare nervul si joi merg iar.Nu stiu ce sa-ti zic,eu sunt multumita de doctorita asta,e foarte atenta,cabinetul e foarte curat si preturile sunt acceptabile.Daca vrei sa mergi la ea,iti dau numarul de telefon si iti explic unde este.

La prietenii mei unde mergeam la cabinet mi-am scos 2 masele de minte fara nici cea mai mica problema. Au si anestezice de import, deci mai putine efecte adverse.
La a treia masea de minte se vede treaba ca nervii ei erau cu totul altfel dispusi si nu prindea anestezia.Si mi-a facut vreo 2-3 doze! Si eu am si ceva probleme la inima, deci daca era sa se intimple ceva rau, aia eram!
Asa ca, neputind s-o scoatem, am vb. cu o colega tinara de la facultatea de stomatologie (eu nu merg din principiu la medici in virsta, majoritatea sint depasiti), care m-a chemat acolo. Avantajul este ca acolo, fiind practic spital, chiar daca e sa faci vreo aritmie, ceva mai rau, au si anestezist, au urgente, deci esti "acoperita".
Eu te pot indruma la prietenul cu cabinetul, colega de la facultate nu cred ca mai e prin tara...

Si... succes!

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Simina,multumesc,dar m-am atasat de dentista asta,mi-e greu sa ma duc la alcineva.

Helenutza, ,ca si mine,tot cu maselele de minte in gura inca,dar,atentiune,atentiune,maine ma duc sa o scot pe cea din stanga,care nu mai merge nici macar plombata.Sper sa nu mi se faca rau.

http://romark.ro/ortodox/
Helenutza23
Helenutza23
membru matur

Romania, Bucuresti
1644 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2005 :  13:30:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Helenutza23 un Mesaj Privat
Irina, iti tin pumnii, multa sanatate... astept sa imi spui cum ti-a mers.

oana_s
membru junior

Romania, Ploiesti
1216 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2005 :  16:12:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_s un Mesaj Privat
Fetele, ajutati-ma, plizzzz...tre' sa merg la dentist si sunt terorizata....de cele mai multe ori anestezia nu "prinde" la mine...
Stiti un stoma bun in zona UNIV., eu am gasit ADYDENT, a auzit cineva?
Siminaf, pe unde e cabinetul prietenului tau?

Multumesc anticipat!

Oana si Mara 11.08.2004
pozici

Pagina: din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com