Spalaturi vaginale zilnice?

Spalaturi vaginale zilnice? | Autor: jilgin

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Dupa noile canoane ale ginecologiei cica spalaturile vaginale cu irigatorul trebuie facute zilnic...ca si spalatul pe dinti!Ginecologii recomanda ca aceastea sa se faca cu apa calduta de la robinet, fara nici un adaos de vreo pulbere gen Tantum Rosa sau Septovag ,eventual acestea din urma putand fi folosite la intervale oarecare de timp...
Inainte se spunea ca spalaturile vaginale cu iragatorul nu sunt indicate a se face f des deoarece modifica colposistemul...acum spun ca ar trebui facute in fiecare zi! Aveti si voi vreo parere? Avem aici persoane carora le-a fost recomandat acelasi lucru?
Va pup si astept parerile voastre...
Jilgin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Eu din cate stiu ochiul si vaginul sunt cele mai curate pt ca se curata zilnic(lacrima, secretii noemale).Sspalaturile vaginale cred eu sunt suficiente daca le faci dupa un contact sexual si atat, dar vezi ce de pareri diferite vor fi.Cchiar si eu as vrea sa stiu de fapt cum e corect.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

http://www.tiffanyshop.ro/kids/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_v spune:

Care sint noile canoane ale ginecologiei? Unde au fost publicate rezultatele cercetarilor care au stabilt aceste noi "canoane"?
Ca eu daca caut pe Medline gasesc mai mult articole care descurajeaza irigatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

s-a vorbit la TV in cadrul unei emisiuni despre aceste spalaturi si un medic ginecolog spunea ca sunt utile doar o data pe luna; si nici dupa contact nu trebuiesc facute pt ca daca facem in fiecare zi ar trebui sa facem spalaturi zilnic, ceea ce nu e deloc indicat

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Sa ma scuze aceste canoane dar dak faci zilnic fara adaos d enimic la cat calcar si clor e in apa de la robinet nu vreau sa stiu ce se intampla acolo.eu cred k este indicat sa le facem la cateva zile si binenteles sa punem ceva in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cred ca ai inteles gresit...apa calduta DE LA ROBINET? pai aia e plina de porcarii..deci: una la mana: poate apa rece, fiarta si racita...si doi la mana...zilnic in nici un caz, e ceea ce mi-au spus mai multi ginecologi, si mai tineri si mai varstnici..distrugi flora locala!!!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/4;10716;121/st/20050820/e/my+wedding%21%21%21%21/dt/8/k/5c62/event.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Se discuta deja www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50333&SearchTerms=vagin" target="_blank">aici.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Si mie mi-a zis un ginecolog in Craiova acelasi lucru, fix inainte sa ma mut aici cu actualul meu sot: ca tre' sa te speli zilnic, ca si pe dinti. Pe atunci aveam un pui micut de candida, si ma chinuiam sa scap de ea. Fusesem inainte in Buc la o doctorita si aia m-a umflat de ovule si pastile. Fara nici un rezultat de altfel.
Asa ca am inceput sa fac ce mi-a zis el: zilnic si dupa fiecare contact sexual. Un chin, va dati seama. Ca atunci eram mai rau ca iepurii
Si dupa ce am facut asa vreo saptamana, m-am trezit cu o candida din aia nasoala cu mancarimi si usturimi. Nu mai avusesem niciodata asa nashpa. Aveam cu mine nishte Clotrimazol (care mi se pare super bun) si ne-am tratat singuri. In cateva zile de utilizat la greu mi-au trecut mancarimile macar. Apoi fara sa-mi dau seama ca de la asta imi tot revenea, am continuat cu spalaturile. Si iar am patit-o. Sa innebunesc. Apoi mai taziu un pic am fost la un doctor in Luxembourg sa-mi dea tratament. Si i-am zis ce mi-a indicat doctorul din Rom. S-a crucit ala. A zis ca in nici un caz nu te speli intravaginal decat daca ai vreo chestie nasoala si iti recomanda doctorul(unul bun). Ca, exact cum a zis megbeng, distrugi flora locala care se lupta cu microbii. Deci spalaturi deloc, niciodata de capul tau. Mi-a dat o singura pastila sa iau si o alifie pe care n-am suportat-o si am fol tot Clotrimazol. Si de atunci nu mai am nici un fel de probleme. Nici candida. Bine ca am tinut si regim alimentar o perioada. A! Si spalat pe dinafara cu gel intim fara sapun. Nu cu sapun sau gel normal. Ca, la fel, distruge flora.
Aveti grija. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jilgin spune:

Draga alina_v,
Iti dai seama ca nu am putut sa il iau la intrebari pe doctorul respectiv( care mai e si profesor pe deasupra) de unde ,ce si cum s-a documentat el asupra "problemei" mai ales ca e considerat un nume in ginecologia din Bucuresti...stii tu, el iti recomanda ceva si in timpul consultatiei nu poti sa il mai iei si la intrebari de unde stie el lucrul acesta.Tocmai de asta am si lansat subiectul ,pt ca si eu sunt nedumerita!

Mergi la inceput