De la cate saptamani in prenatal ?

De la cate saptamani in prenatal ? | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Voi la cate saptamani v-ati hotarat sa intrati in prenatal ?
Eu ma gandeam sa intru incepand cu saptamana 32 de sarcina; nu este cam devreme, oare ? Ma simt foarte bine, acum la 28 de saptamani implinite astazi.




Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Nu e devreme, Miruna! Medicii de familie mai stramba din nas daca vrei inainte de saptamana 30 (ca sa fie ei siguri acoperiti cu cele 42 de zile obligatorii de dupa nastere); dar din saptamana 32 nu e nici o problema; uite, eu de azi am intrat in saptamana 33 si de ieri sunt in CO 3 zile ca apoi de luni sa intru in concediul de maternitate; oricum daca te simti bine si vrei sa intri mai tarziu, iti vor ramane mai multe zile de concediu de maternitate dupa nastere!
si sarcina usoara!
Mihaela 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Dupa expirarea celor 42 de zile de post-natal obligatoriu se poate intra fara probleme in CIC? Ma avantajeaza banii datzi in CIC, asha incat am interesul sa intru cat mai repede in el.

Multzam anticipat!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Eu stiu ca dupa 126 de zile de cand intri in concediu (cu conditia ca cel putin 42 sa fie dupa ce nasti!)se intra in CIC; si poti sta pana copilul implineste 2 ani .

Legislativ stiu cum stau lucrurile, eram doar curioasa sa stiu voi din ce saptamana stati acasa; eu vreau sa stau incepand cu saptamana 32 (adica cand voi avea 31 implinite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Miruna, dr mea mi-a spus ca pot intra in prenatal dupa ce implinesc 30 de saptamani. Dar mai stiu ca medicii de familie, ca sa fie siguri ca iti raman 42 de zile pt postnatal, prefera sa il dea cu 63 de zile inainte de DPN. Oricum diferenta nu e mare intre cele doua variante. Iar dupa cum ai ales tu, sa intri in concediu dupa ce implinesti 31 de saptamani e super ok.

In ceea ce priveste cele 126 de zile de concediu de sarcina si lauzie ele nu sunt obligatorii. Pt a intra in CIC sunt obligatorii doar cele 42 de zile de postnatal, in reste e treaba ta. Poti sa nu iti iei deloc concediu prenatal si sa efectuezi doar cele 42 de zile de postanatal si sa intrii in CIC. Sau, daca perioada de concediu medical te avantajaza la bani, poti sa il efectuezi dupa nastere si abia dupa terminarea celor 126 de zile sa intri in CIC. Sper ca m-am facut inteleasa.

sarcina si nastere usoara

cami si zuza mica din burtica 39s

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gcamelia2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Eu am intrat in prenatal de saptamana trecuta, adica 31 de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu n-am avut nici macar o zi de concediu prenatal (nu ca n-as fi putut avea, dar asa am preferat eu). M-am simtit excelent, asa ca am fost la servici pana cu o zi inainte sa nasc (m-as fi dus probabil si in ziua in care am nascut, daca n-ar fi fost duminica...). As fi innebunit sa stau acasa si sa nu fac nimic, nu e genul meu; chiar nu stiu cu ce mi-as fi putut umple toata ziua; si cu siguranta m-as fi gandit o gramada ce va fi la nastere si as fi intrat in panica; asa n-am avut timp de ganduri negre si m-am dus extrem de relaxata sa nasc. In ceea ce priveste intrarea in CIC, eu am intrat dupa vreo 52 de zile, pt ca daca intram dupa 42 de zile as fi intrat la sfarsitul lui decembrie 2004 si as fi luat 6500000 lei, fata de 7800000 cum se ia incepand din ianuarie.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput