Caut joc / jucarie din copilarie. Le-ati vazut?

Caut joc / jucarie din copilarie. Le-ati vazut? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Jocul semana cu cel de aici:

http://www.officeplayground.com/doodleballs.html

dar nu era magnetic. Avea o placuta din plastic alb gaurita uniform in care se puteau infige un fel de pioneze din plastic colorat. Faceam casute, catei,etc. Cum se numea?

Iar jucaria este cea de aici, din lemn, chiar mai simpla:

http://www.petratoysusa.com/detail.php?id=311&catid=&subcat=0&catpage=140&special=&search=&title=Petra%20Wooden%20Jungle%20Gym%20Johnie&

Se strang cele 2 betisoare si gimnastul incepe sa topaie.

Le-ati vazut din intamplare prin Bucuresti? Multumesc frumos.
P.S. Nu stiu daca aici trebuia sa intreb...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

prima joc l-am vazut in Wal Mart saptamana trecuta, nu m-am uitat daca e din plastic sau cu magneti... imediat mi-a fugit mintea la cum ma jucam eu in copilarie cu el


Gabrielle mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante

Exerciti Animate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Jocul l-am vazut eu la Selgros, librariile Diverta si la Carrefour, deci cred ca se gaseste peste tot.
Jucaria nu am vazut-o...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Jucaria se gaseste la targuri de artizanat.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Daca tot veni vorba de jucarii din copilaria noastra: va amintiti de acel caleidoscop( sau ochean) din plastic rosu prin care te uitai si daca il invarteai se formau tot felul de imagini cu bucatele de sticla colorata?
Ati mai vazut pe undeva? Eu pe atunci il gaseam fascinant de-a dreptul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc de raspunsuri.
Gabbriela, il prefer pe cel cu "pioneze" pt. ca cel cu magnet nu mai "misca" in timp.
Cornelia, unde sunt targuri de artizanat in Bucuresti? Vorbesti de cele de la Muzeul Satului sau unde?
Irinai din intamplare stii cum se numeste jocul?
Sali si eu am avut asa ceva si era cu adevarat fascinant. Aici am gasit unul chinezesc mic si cam "amarat" si copiii nu au fost prea impresionati de el. Dar cred ca sunt inca prea mici. Gasisem si pe Internet cum se face dar parea cam complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Eram in graba si nu am mai avut timp sa completez. Eu am vazut la tv , era un reportaj despre targul de artizanat din Mamaia. De Bucuresti habar nu am, dar parca anii trecuti am vazut si pe la munte (Sinaia, Poiana, Bran).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Io n-am avut joc de-asta, pot sa vreau acuma??


Come to the dark side: we have cookies!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by sali


Daca tot veni vorba de jucarii din copilaria noastra: va amintiti de acel caleidoscop( sau ochean) din plastic rosu prin care te uitai si daca il invarteai se formau tot felul de imagini cu bucatele de sticla colorata?
Ati mai vazut pe undeva? Eu pe atunci il gaseam fascinant de-a dreptul !



Si eu vreau binoclu dela, si nu stiu de unde sa cumpar unu pt pitic.
ML da o fuga la Wall Mart, ai unul in preajma, nu? Poat eca o sa gasesti acolo, daca nu ma duc eu aici la mine, si il iau si il trimit prin posta, vrei?
O zi buna si sanatate



Gabrielle mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante

Exerciti Animate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Jocul cu pioneze se numea MOZAIC.Am mai vazut in zilele noastre,insa pionezele erau din plasticopac,nu erau transparente si frumoase ca ale noastre...
Ocheanului i se zice CALEIDOSCOP si se gaseste si asta.Eu chiar i-am luat fiicei mele cand am gasit si-l tin in dulap,ca inca nu stie sa se ''chioreasca'' prin el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Caleidoscop se gaseste in US la magazinele "mici" de jucarii (cele cu jucarii europene) sau la magazinele pentru invatatori, profesori.

Pentru celalalt joc, in america piunezele respective se numesc pegs si uite citeva jocuri aici de la Lite Brite:
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B00005O01C/103-8888593-0238242
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B00005YXWD/103-8888593-0238242.

Le gasesti cum zicea si Gabbriela la Walmart sau K B Toys.
Se gasesc si unele "travel pegs" la magazinul de un dolar, dar nu te-as sfatui ca sint prea mici pegsurile si lumina de dedesubt se termina repede.
Marcu are si el, nu cubul mare ci un Lite Brite de "travel" si-am facut un milion de pizza pina acum, habar n-am de el, dar eu am capatat o dexteritate....
Hai sa va mai vind un pont (daca nu-l stiati deja). La magazinele de crafturi de genul "Trasure island" au o gramada de jocuri interesante ptr copii din cele pe care le aveam noi la gradinitza cind eram mici, jocuri de constructie care nu se gasesc in magazinele de jucarii obisnuite.
Daca vreti va dau linkuri spre jocurile respective,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput