Bubite pe tot corpul chiar si in cap

Bubite pe tot corpul chiar si in cap | Autor: alina1975

Link direct la acest mesaj

Odata cu aceasta insuportabila canicula fetita mea de 4 luni Andreea a facut bubite rosii si albe in varf pe tot corpul ba mai mult chiar si in capusor. E foarte agitata si chiar daca o dau de cateva zile cu pasta cu apa nu s-a ameliorat starea ei cu nimic. Sfatuiti-ma cu ce sa o mai dau ca sa o scap de aceste bubite caci din aceasta cauza nici nu mai mananca si nu doarme noaptea aproape deloc. Mersi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufimic spune:



draga alina,

poti incerca la sfarsitul baitzei sa o clatesti cu o solutie de bicarbonat (o lingurita la o cana) si apoi sa o ungi cu o crema sau solutie pe baza de oxid de zinc (am auzit ca Penaten e foarte buna).
daca problema persista mai mult de 2 zile, mergi neaparat la medic - din descrierea ta sa nu cumva sa fie o piodermita (streptococ).
si eu am avut probleme cu piscoata mea chiar dupa ce am iesit din maternitate si a trebuit sa-i dau antibiotic inca de cand avea numai 17 zile, asa ca nu e de gluma.

va doresc multa sanatate si ... pielicica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Draga mea....eu il dadeam pe Sebi intodeauna cu solutie metolata de la farmacie sau pasta de dinti sau ai putea sa incerci cand ii faci baita ceai de musetel ( asta nu e experimetat pe propria piele)...eu una consider ca ar trebui sa consulti si un doctor ..ai mei au facut si fac in continuare ( BEnny are 5 luni azi..) bubite de caldura ,dar nu au si alte reactii ...iar bubitele sunt numai rosii si numai pe corp...nu vreau sa te sperii ..poate organismul ei reactioneaza altfel iar la caldura din Ro ..e normal sa nu mai pape dar ptr linistea ta sufleteasca te-am sfatuit sa ceri si parerea unui medic!



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Sint niste bubite cu lichid in virf ? Sa nu fie varicela ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Si eu m-am gandit la asta dar nu am vrut sa o sperii ..de aia as sfatui sa faca si un control medical...iubita noi suntem alaturi de tine ...sa ne tii la curent cu noutatile MULTA SANATATE!!!1 Si va ne rugam sa fi gresit cu sfaturile noastre....DOAMNE AJUTA!!!!

Ps Nu Ne-ai spus daca are febra !!!!!



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

http://reclamailegalala alt site = avertizare/site1/sanatate/html/varicela.htm
Poate te speriem degeaba!!!



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Neaparat sa o vada doctorul! Nu sta pe ganduri sau sa astepti sfaturile noastre pe forum!! Noi spunem din experienta noastra dar nu se compara copil cu copil!!!

Daca e de la caldura se rezolva, cum spunea si Alessia, cu mixtura mentolata care costa pana in 30 mii sticluta si crema de galbenele! Poti sa ii faci si 2-3 baite pe zi! Cu mixtura mentolata ii dai dimineata si seara dupa baita! Iar cu crema de galbenele ziua.

Inca o data vorbeste neaparat cu doctorul si tine-ne si pe noi la curent!

Multa sanatate la puiul mic si tie nervi de otel!


Nally si Sebastian (14.04.2004)


Sebi la 1 An!

Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Si Teodor a facut bubite de la caldura peste tot:pe fata,gat,piept,spate,brate si coapse.Initial si eu m-am speriat si am mers la doctor(deci ca sa te lamuresti mergi intai la dr)care ne-a confirmat ca sunt de la caldura.Dr ne-a recomandat bai dese,fara sapun,si pasta de apa sau alcool mentolat.Noi ne-am oprit la alcool mentolat(pe care il diluam putin)si desi nu sunt efecte spectaculoase totusi se observa o imbunatatire.Eu am inteles ca totusi la astfel de bubite nu trebuie unsa pielea cu nimic(la creme ma refer)dar parerile sunt impartite.Va dorim sanatate si racoare multa!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si fica-mea,la fel,e plina de bubite ca niste cosulete mici,pe tot corpul si pe fata,mai putin pe picioare.Eu nu m-am ingrijorat,vara trecuta a avut la fel.Mi-as fi pus probleme daca ar fi avut si febra,diaree sau altceva.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaioana spune:

Poate sa fie o reactie alergica la caldura sau poate sa fie ceva infecto-contagios. Fetita fiind f. mica, cel mai bine e sa- ti consulti pediatrul, macar telefonic, pt. ca dok stie ce sa te intrebe in legatura cu aspectul bubitelor. Sanatate multa!


corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si Vlad a facut bubite de la caldura; initial dr. ne-a recomandat dusuri dese + pasta de apa (preparat in farmacie);
dar intre timp au facut un "cap" alb; asta inseamna ca s-au suprainfectat, cu un stafilococ pe care il avem toti pe piele si care in conditii normale nu deranjeaza.
asa ca am trecut la tratament mai serios: crema (fucidin), albastru de metil si pudra (baneocin).

si peritol ca sa doarma bine, sa nu se scarpine ca si le intinde.

si de asemenea fara baie 3 zile, ca se intind si cu apa!

deci sfatul meu este sa mergi la medic!



Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput