chlamydia ???

chlamydia ??? | Autor: riana

Link direct la acest mesaj

Ca in fiecare an, mi-am facut testul papanicolau, examen de secretie si testare chlamydia. La fel ca anul trecut, toate au iesit ok, mai putin chlamydia.... la care e pozitiv testul, acum. Voi merge la medic sapt viitoare.
Problema mea e alta. Am o relatie stabila, nu am calcat pe din-laturi.
Am mers pe acelasi principiu: ca si partenerul a fost corect.
Asa ca m-am gandit ca probabil am luat-o de la piscina...ceva de genul acesta.
Numai ca acum am citit pe internet si am vazut (cel putin din ce am gasit eu) ca poate fi luata numai prin contact sexual de orice fel.
Si mi-a cam intrat neincrederea in suflet....culmea e ca noi folosim prezervativul ca metoda contraceptiva....asa ca el nu putea sa o ia din alta parte si sa mi-o dea mie decat prin sex oral
Va rog....sunt si alte metode de transmitere.... as vrea sa cred totusi ca nu m-a inselat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am trecut si eu prin asta acum ceva vreme. Cand am facut analizele ne-a luat o dr pe rand in cabinet si ne-a intrebat una-alta, printre care si cati parteneri am avut. Eu...ce sa zic, unul si bun. Sotul meu...nu stiu na daca stiu eu tot adevarul. Si eu am incredere, dar tot asa am citit pe net (si nu numai) ca se ia numai prin contact sexual. Dar, inainte de mine sigur a avut alte partenere si se poate sa fi fost un purtator cronic. Noi am descoperit-o facand analizele dupa o sarcina pierduta.
Culmea stii care e? La el testele au iesit negative, numai la mine a iesit infectia. Si eu pot sa jur ca nu am fost cu nimeni!!!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Saru-mana pt raspuns.
Eu m-am gandit si am ajuns la concluzia ca nu are sens sa devin paranoica.
Nu mi-a dat motive pana acum sa nu am incredere in el, asa ca il cred ca nu a mai fost cu altcineva.
Noi suntem de multi ani impreuna si anii trecuti analizele au fost ok.
Important in acest moment e sa scap de ea.
Zilele viitoare merg la medic...stiu ca tratamentul consta in antibiotice.....dar curiozitatea e mare, poti sa-mi spui cate ceva ????
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Important: trebuie sa faceti amandoi tratament, altfel degeaba il faci pentru ca te poti recontamina de la partener. Si eu am avut, si chiar in sarcina, era prima data cand m-am testat pentru chlamydia, in Romania nu facusem deloc testul asta. Am luat Amoxicilina, dar exista si alte medicamente.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Da, stiam ca trebuie tratati ambii parteneri, multumesc oricum pt sfat.
Mie mi-e teama pt bebe, pt ca stiu ca scarbosenia asta de chlamydia duce la infertilitate.
Dar ma gandesc ca poate se intampla in ani de zile...nu in cateva luni.
Si anul trecut nu o aveam.
Abia astept sa ajung la dr. si sa ma linistesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Intr-adevar e nasoala, eu nu am mai putut face copii dupa aceasta infectie de aia si zic ca probabil la noi infectia era cronicizata, probabil sotul meu o avea cand ne-am cunoscut dar nu am descoperit-o decat cand am pierdut sarcina. Nu mai stiu ce tratament am facut, era in 1996 si am uitat. Stiu ca ne-am tratat amandoi, apoi am repetat analizele doar eu (ca ti-am zis doar la mine a aparut...) si nu mai era. De atunci nu m-am mai testat niciodata. Chiar te admir ca te testezi asa de regulat. Rusine sa-mi fie dar nu am facut niciodata un papanicolau si am 31 de ani jumate.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Clamydia se trateaza cu antibiotic, atat tu cat si partenerul luati o doza unica soc de cate 2 pastile dintr-un antibiotic si... gata. Asa ca este mai usor decat iti imaginezi. Singura problema este ca tu poti sa faci o mica infectie din cauza antibioticului, care se manifesta pana la o saptamana de la ingestia antibioticului manifestata prin scurgeri, mancarimi, arsuri si secretie alba ca branza de vaci. Pentru asta exista un tratament la fel de simplu doza unica, doar pentru tine, un ovul o singura data intravaginal. Am fost ieri la doctor si acestea au fost recomandarile. Sa vedem ce iti zice si tie. Mentionez ca antibioticul costa cam 700.000 lei cutia de 3 pastile si ai nevoie de 4 pastile. Ovulul... nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Va multumesc mult, fetelor.
Offff, abia astept sa ajung saptamana viitoare la medic si sa vad despre ce e vorba.
Da aissa, eu le fac in fiecare an, am mare grija de sanatatea mea si sunt atenta....si tot s-a intamplat.
Sper doar sa nu fi avut timp sa se agraveze.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Riana, am trecut si eu prin starile tale...la mine urmarile sunt f. grave...din necunostiinta, nu m-am testat periodic de nimic.
Cum eu devenisem paranoica, am gasit si medici care mi-au spus ca te poti infecta si prin transfuzie de sange...

Uite mai jos:


"CHLAMYDIA TRACHOMATIS



Chlamydia trachomatis este cel mai frecvent raspandita in tarile dezvoltate. Aceasta bacterie minuscula traieste doar in interiorul celulelor.





Se transmite in urmatoarele conditii:

contact direct cu mucoasele infectioase
contact direct cu lichidele corpului care contin astfel de celule


Simptome la femei

scurgeri vaginale nu prea abundente
arsuri in timpul urinarii
senzatie de intepaturi
menstruatie neregulata
dureri la contact sexual
Depistarea bolii este dificila deoarece in cele mai multe cazuri pacientele nu prezinta simptome.



Simptome la barbati

scurgeri uretrale usoare, mai ales dimineata
intepaturi uretrale
arsuri in timpul urinarii
Si in cazul barbatilor depistarea bolii este dificila deoarece decurge adesea fara simptome.

In cazul ambilor parteneri, atunci cand infectia apare ca urmare a unui contact sexual anal, ea se poate localiza la anus.



Tratamentul

Trebuie sa fie tratati ambii parteneri indiferent daca manifesta sau nu simptome. Tratamentul dureaza intre 14-21 de zile. Dupa incheierea tratamentului cu antibiotice pacientul se va prezenta la control medical.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

La voi am apelat atunci cand am dorit niste informatii...asa ca , normal mi se pare sa va spun si continuarea.
Am fost la doctor si...veste buna nu am chlamydia.
A fost analiza gresita. Adica, cei unde am facut analizele, clinica particulara , nu le-au lucrat bine.
Magarii...in fine, nu mai conteaza...important e ca sunt sanatoasa si apta de bebe
Si cand ma gandeam ca mai aveam putin si-mi luam barbatul de gat ca m-a inselat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Esti o fericita!
Bafta!

Mergi la inceput