Sirop de tuse

Sirop de tuse | Autor: odaiana

Link direct la acest mesaj

Bebelinele mele au avut amandoua bronsiolita. Au luat si antibioc, acum au terminat, dar au ramas cu o tuse urata si nu reusesc sa expectoreze.As vrea sa le dau un sirop natural (nu medicamente)care sa le ajute.Am incercat Stodalul dar nu a a vut nici un efect.(Fetitele au 2 ani).Multumesc, Daiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

Noua ne-a fost recomandat la 1 an si 10 luni Bronchicum Elixir N, 1 lingurita de 3 ori pe zi. Se bazeaza pe tincturi din plante.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

...la noi a trecut cu Ambroxol.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Cu sirop de patlagina ai incercat?

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gongutza spune:

Sau Sinupret...cam scumput dar trece repede tusea....
Sau Mucosolvan Junior,Rinathiol,Humex expectorant,Bronhicum,Prospan(ultimele doua sunt pe baza de plante,la fel si Sinupretul)
La noi a mers bine cu Prospan si Sinupret....acum depinde de la copil la copil....si de tusit o sa mai tuseasca vreo saptamana pt ca ei sunt mici si nu "stiu" sa elimine secretiile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Stodal. este un sirop homeopat pentru tuse seaca sau productiva.
Noua ne-a dat medicul pentru orice fel de tuse.

Nicoleta
si
Alexandra Bianca


Nepoteii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Eu stiu ca tusea trece in 2-3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Se zice ca tusea trece la fel de repede si cu sirop si fara si cam asa pare sa fie.
Copilul meu merge la gradi si toata iarna ba are muci ba are tuse ba amadoua odata. Doctora noastra nu vrea sa ne dea nici un sirop ca cica nu ajuta. Eu m-am incapatanat si am luat din toata gama pana i-am dat dreptate. Am avut si cu patlagina si cu propolis din romania....iar n-au dat nici un rezultat. Cel mai bine i-a facut ceaiul de ceapa cand era mai mic, acum nu mai vrea sa-i simta nici mirosul.
Dar ceva tot am gasit, un sirop care sa-i calmeze tusea peste noapte, ala intradevar e ajutat dar nu ca i-a trecut mai repede sau de tot doar il calma pe timp de noapte si dormea mai usor, reusea si el si noi sa ne odihnim. Aici ii zice Tixilix, nu stiu daca e si in ro dar sunt sigura ca exista ceva asemanator.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

la bronsiolita tusea trece ultima, in cel mai rau caz dupa 3 saptamani. poti sa le dai ambroxol sau un sirop pe baza de patlagina si muguri de brad.

sanatate.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si noi avem pb cu tusea...orice raceala la David incepe cu tuse (de multe ori numai asa se manifesta) si se termina cu tuse...
Ba chiar mai tuseste uneori si cand se trezeste din somn....dr care il consulta (pneumolog) spune ca este destul de normal, pt ca nu stie sa scuipe secretiile si astea provoaca tusea...
Cand e racit rau si tusea il deranjeaza foarte tare ii dau Ambroxol, dar nu mai mult de 3-4 zile, apoi trece de la sine cu sau fara sirop de tuse in de la 1 sapt pana la 2 sapt (sau chiar imediat) ...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Parada modei


Voineasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Sirop muguri de pin, se gaseste la Plafar.

andreeat

Mergi la inceput