febra dupa vaccin

febra dupa vaccin | Autor: fundita

Link direct la acest mesaj

salut, mamicilor,
Azi am facut vaccinul de la doua luni, si bb are deja 38 gr, dar are picioarele reci. Voi cum ati stapanit febra? Si se poate iesi afara dupa vaccin in urmatoarele zile? I-am dat o doza de eferalgan, sa-i dau si supozitor cu paracetamol? Ce inseamna exact convulsia si cum o recunosc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Maria, am facut si noi vaccinul saptamana asta. Bebicul meu n-a facut febra, dar doctorita ne-a dat sa luam Eferalgan 2.5ml, atunci seara dupa vaccin. Si la fel a doua zi dimineata, prinz si seara. Si daca face febra mai mare de 38.5 rectal, sa-i punem jumatate de Novocalmin sufozitor. Si baia mai scurta in seara aceea. Noi am sarit-o de tot.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu i-am dat antitermic imediat dupa vaccin (asta la vaccinurile urmatoare, la cel de 2 luni n-am stiut ca este chiar asa grav). De fapt, pe fetita mea cel mai mult a deranjat-o durerea de la intepatura, durere care se previne tot cu paracetamol, Nurofen, etc.
Eu am folosit Nurofen, dat la aproximativ 8 ore, de cateva ori (doua zile).
Nu stiu exact ce sunt convulsiile, dar te asigur ca ai sti imediat ca se intampla ceva foarte grav cu bb. Oricum, nu se face convulsii la 38, ci la mult mai mult.
Nu cred ca este o problema iesitul afara, dar nu pe caldura asta! Si asa bb are febra, daca mai sta si la cald...

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

La vaccinurile de la 2, respectiv 4 luni am folosit supozitoare de Paracetamol in limita scrisa in prospect, si chiar daca seara inainte de culcare nu avea febra, ii dadeam jumatate de supozitor preventiv. La vaccinul de la 6 luni, am inlocuit supozitoarele cu sirop eferalgan pediatric.
Cand are febra este recomadat sa-i dai sa bea multe lichide. In cazul Sorinei a fost imposibil. Nu bea nici ceai, nici apa fiarta sau racita, asa ca "multele lichide" in cazul ei au fost lapticul.

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

In nici un caz sa-i mai pui si supozitor dupa ce i-ai administrat siropel...noua pana la 3luni nu ne-a dat voie sa luam nimic...stai linistita daca totusi i-ai dat nurofen-sirop isi face efectul-20-30minute,o sa scada febra,care oricum nu mi se pare mare...cum i-ai luat-o rectal?...ai scazut 5puncte din temp care ti-o indica termometrul?...poate fi pur si simplu de la caldura
...convulsiile,sunt atunci cand copilul are 39.5-40 sau peste si incepe sa tremure puternic,delireaza(in cazul copiilor mai mari)si uneori chiar pierderi de cunostinta,lesin.
...linisteste-te,nu e cazul vostru.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Noua ne-a prescris Paracetamol -supozitoare in caz de febra ....mai poti apela si la metodele traditionale ex : sosetutele cu otet ....Benny nu a avut nici o reactie la nici unul din vaccine ..nici la 2,3,4 luni ...aici asa SE FAC vaccinele.. a si la 2 si 4 luni a facut cate 2 injectii ptr ca eu fiind din Ro i l-au facut si pe cel de hepatita ...ma rog ...nu a vut absolut nimic decat un pic de tot nervos si marait...
Stie cineva daca faptul ca corpul sau nu a avut reactii la vaccine inseamna implicit ca aceste nu si-au facut efectu? Asa mi-a spus cineva !!!



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Alessia, nici Mihnea nu a facut temperatura decat la primul vaccin (cel de 2luni) cand a plans aproape 2h, insa cred ca mai mult de frica.
Acum are 1an si 11luni, iar acum cateva zile mi-a facut pentru prima data convulsii, insa nu ffff grav.Fiind insa prima data m-am panicat rau, am sunat la clinica si ni s-a spus ca nu este grav.i-am dat TEMPRA (aici numai asa ceva fol) pentru febra insa i-am administrat si un paracetamol (supozitor).
Stiu ca Novocalmin este foarte bun daca temp trece de 38.5, cel putin noua asa ne-a spus dr pediatru din Ro inainte de plecare.
La temperatura si eu ii mai pun sosetutele ude in apa cu otet si este cu efect.

Mergi la inceput