tinctura de propolis fara alcool

tinctura de propolis fara alcool | Autor: tomasa

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva unde se gaseste tinctura de propolis pt. copii, adica fara alcool? Pana acum nici nu stiam ca exista asa ceva, noi am tot cumparat dar din aceea clasica si aia sigur contine alcool.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

IMHO, daca nu contine alcool, nu mai e tinctura. Poate se face vreo infuzie, ceva?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Tomasa,eu am tinctura de propolis facuta de mama,cu alcool desigur.Nu pot sa-ti raspundla intrebarea ta dar am eu o intrebare:pt ce o folosesti la bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

De la ce varsta se poate folosi pentru copii tinctura de propolis?

FAMILIA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Exista acest tip de tinctura, insa este o prostie la modul ca i se spune fara alcool dar ea contine alcool etilic (parca)intr-o anumita proportie, probabil mai mica decat in tincturile obisnuite.
Tinctura de propolis se poate da fara probleme unui bebelus de 1 an, chiar pe stomacul gol ca sa aiba eficienta maxima.

Sanatate si noroc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Tomasa,iata ca ne intalnim din nou...Am inteles ca tinctura de propolis fara alcool se gaseste in farmacii si se numeste Glucolic.Eu am inceput sa-i dau lui Robert tinctura de propolis (cu alcool) cate 5 picaturi si ceai de cimbrisor de camp.Vom vedea daca da rezultate!

Miha si puiul Robert

Iubirea mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Tinctura fara alcool nu exista ca numai in alcool se dizolva si se extrag componentele vindecatoare ale propolisului.Pt uz extern se poate folosi si la cei mici (1 an)dar in picaturi pt uz intern mai tarziu dupa 3-4 ani daca e absolut neccesar!Pt durerile de gat sunt pastilute cu propolis si vit C si cand stiu deja sa suga bomboane fara sa le inghita se pot folosi.
Nonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by Balbina

IMHO, daca nu contine alcool, nu mai e tinctura. Poate se face vreo infuzie, ceva?

------------------
Numai bine,

Natalia



Ai mare dreptate . Sunt culmea . Am vrut sa spun echivalentul tincturii adulte, varianta pt. copii (despre care mi-a raspuns Miha) si a iesit ce a iesit.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Tomasa,iata ca ne intalnim din nou...Am inteles ca tinctura de propolis fara alcool se gaseste in farmacii si se numeste Glucolic.Eu am inceput sa-i dau lui Robert tinctura de propolis (cu alcool) cate 5 picaturi si ceai de cimbrisor de camp.Vom vedea daca da rezultate!

Miha si puiul Robert

Iubirea mamii



Miha, m-ai facut sa rad. Mi se pare normal sa ne intalnim avand aceleasi probleme. Multumesc din nou, eu pana la urma cred ca iti raman datoare. Data viitoare te invit la o inghetata.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Anella, pt. giardia. De fapt medicul lui mi-a recomandat sa-i dau miere cu propolis (asa se numeste) dar ma gandeam ca in caz ca nu gasesc sa-i fac eu combinatia cu miere normala si tinctura pt. copii, ma rog asa zisa tinctura.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Cum a zis si Miha se gaseste tinctura fara alcool dar mai precis la plafar.Nu stiu in ce zona stai dar la Diham este un mag. de prod. naturiste unde avea acea tinctura numita Glucolic.

andreeat

Mergi la inceput