valoare progesteron=ovulatie sigura

valoare progesteron=ovulatie sigura | Autor: Stepha

Link direct la acest mesaj

Dozarile mele hormonale indicau ca hormonii mei sunt dati peste cap si astfel se si explica de ce nu vrea barza sa vina si la noi. Estradiolul din ziua 14 si progesteronul erau chiar sub limita inferioara. Atunci am inceput un tratament natural si mi-am repetat in fiecare luna progesteronul stiind ca el poate indica daca ovulatia s-a produs sau nu. De la 3.03 progesteronul meu a crescut la 26 intr-o si luna si 40.45 in alta, valorile normale, la laboratorul unde merg, fiind 5.3-86.
Intrebarea mea este: cat de mare trebuie sa fie valoarea progesteronului pentru a fi sigura ca am ovulat sau nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Stepha valoarea progesteronului se aproprie de normalitate pentru analizele din ultimele doua luni.
Ar mai fi ceva, analiza progesteronului se face de regula in ziua a 21-a.

Cel mai sigur pentru a sti daca ai ovulatie este ca faci monitorizare eco, ca acolo vezi foliculi nr.,marime, eventual endometru, ca degeaba ai foliculi buni daca ai endometru subtire si nu se poate prinde .



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stepha spune:

annaa, merci de raspuns, stiu ca progesteronul se face in ziua 21 , asa l-am si facut. valoarea progesteronului indica faptul daca ai ovulat sa nu, de asta se si fac dozarile hormonale si eu vroiam sa stiu cam la cat trebuie sa se ridice aceasta valoare ca sa fii sigur ca ovulatia s-a produs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

parerea mea : daca e in limitele indicate de buletin, inseamna ca ai ovulat. Cand ai avut 3 progesteronul, inseamna ca ai avut ciclu anovulator, la 26, 40 ai ovulat.
atentie, se face in ziua 21, la un ciclu de 28 zile, daca ai un CM diferit, se face cu 7 zile inainte de venirea ciclului, cel putin asa am citit eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Stepha
si eu am fost banuita ani in sir de cicluri anovulatorii, prezentand sindromul ovarelor polichistice, chisturi maricele uneori (3 cm) pt care mi s-a propus, dar n-am accepta, operatia
Am facut un tratament cu napraznic (ceai), mladite de zmeur-tinctura, propolis +etc cateva luni prin iarna, si cand am facut o dozare de progesteron in ziua 21...surpriza, era aproape de limita maxima admisa (medicover) nicidecum mic sau in limita inferioara,ceea ce ar trada lipsa ovulatie
Si eu cred (am mai vazut ca ai posta la alte subiecte) ca rezultatul extrem de bun (toti ceilalti hormoni sexuali, estrogen, testoseron erau f buni) se datoreaza trat naturist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stepha spune:

MadaS, cand am inceput tratamentul natural nu prea credeam ca niste plante iti pot rezolva probleme, oricare ar fi ele, dar ma bucur ca se intampla asa si ca am gasit atat de multe informatii pe acest site.
Eu continui cu tratamentul dar acum cu o mai multa incredere fiindca acum ma simt si eu normala:)), adica ovulez, poate nu in fiecare luna, dar.... Doar ca ma intreb, atunci cand voi termina tratamentul ce se va intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori2006 spune:

Stepha draga,despre ce tratament naturist vorbesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

O valoare a progesteronului sub limita minima admisa in ziua 21 a CM indica faptul ca ovulatia nu s-a produs?

Multumesc!

Mergi la inceput