Mucegai :((

Mucegai :(( | Autor: oana69us

Link direct la acest mesaj

Aveti vreo idee cum pot sa scap de mucegaiul de pe pereti??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Din cate stiu exista in magazinele specializate pe astfel de produse o solutie de curatat peretii,contra mucegaiului.La metalo-chimice gasesti.
Stiu pe cineva care a avut igrasie in casa.Cand intrai in apartamen te izbea mirosul greu de mucegai.Era tare suparata persoana.A cumparat solutia asta,imi pare rau ,dar nu stiu cum se numeste,banuiesc ca ce-i care o vand stiu despre ce e vorba(ceva care se dilueaza in apa si stergi peretele cu o carpa) si a sters peretii cu ea.A lasat sa se usuce si a repetat treaba asta de 2-3 ori.Apoi a zugravit si gata!Imi amintesc ca povestea fericit ca a scapat de problema si ca atrecut cu bine iarna,fara pic de mucegai....
Mult succes!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

o solutie de moment este stersul cu clor; dar numai pentru putin timp (si putini bani )si doar daca nu zugravesti peste..

Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Exista un spray de la SAVO (parca asa se numesc... este o gama intreaga de produse de curatat). Eu n-am vazut decat in bricostore spray impotriva mucegaiului.
Am dat intr-un colt al camerei unde este mereu umed si automat se formeaza mucegai... curata peretele fara sa freci, fara sa se curete culoarea... zici ca n-a fost niciodata mucegait...
Si nici nu se mai formeaza mucegai.


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana69us spune:

Pai eu nu am avut niciodata mucegai! Dar de cind am renovat apartamnetul, am dat cu var lavabil, am pus termopane mi s-a format mucegai!!! Am sters cu mucegai kill si apoi cu mucegai stop si tot a aparut! Vara cind este ventilatie nu apare!!!
Aveti o solutie??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Acelasi lucru am patit si eu... tot de cand cu termponau'... tot numai iarna
Peretii subtiri, zic eu... Deci cred ca trebuie izolati peretii de la exterior... vata minerala sau polistiren si apoi placa de rigips... Cred ca asta ar fi solutia...


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by oana69us

Pai eu nu am avut niciodata mucegai! Dar de cind am renovat apartamnetul, am dat cu var lavabil, am pus termopane mi s-a format mucegai!!! Am sters cu mucegai kill si apoi cu mucegai stop si tot a aparut! Vara cind este ventilatie nu apare!!!
Aveti o solutie??????




Oana ma inscriu la patiti. Termopanul nu este de calitate, sau nu este bine pus. De mucegai scapi cu solutie de omorat (care e pe baza de clor) + zugravit cu lavabila speciala anti-mucegai.
Foarte important este sa aerisesti casa in fiecare zi, sa iasa umezeala si cel mai important : SPRAY-UL ANTI-MUCEGAI SE PULVERIZEAZA, PERETELE NU SE FREACA !!! Daca freci se imprastie sporii aia si nu mai scapi decat cu foc.

Andreea, mama lu' Tiberiu
http://community.webshots.com/user/axia1
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

solutie de sulfat de cupru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryokan spune:

Termopanele sunt adesea insotite de aparitia mucegaiului. Asta se intimpla pentru ca timplaria de lemn permite o buna ventilare a casei chiar si pe timp de iarna. Pe timp de iarna casa ar trebui ventilata mai des... in special daca apar pete de umezeala in alte zone decit pe linga fereastra. Daca apar pete de umezeala chiar linga fereastra , atunci inseamna ca montajul ferestrei nu a fost corespunzator. REvenind la problema ventilatiei, va garanez ca statistic , majoritatea celor care isi pun termopane au probleme cu mucegaiul.. si ca problema se rezolva printr-o ventilatie mai amre pe timp de iarna .
Si eu am avut probleme cu mucegaiul si am scapat folosind o solutie din comert... Atentie mare la indepartarea mucegaiului pentru a sporii ar putea sa intre in mobila si in tapiterie... asa ca luati si masurile astea de prevedere.
Succces !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryokan spune:

sau speli cu clor .... ( sporii intra in adincimea tencuielii )


quote:
Originally posted by ardit

solutie de sulfat de cupru




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana69us spune:

ryocan, ce solutie din comert? Cum se numeste??

Mergi la inceput