eozinofile marite, de ce?

eozinofile marite, de ce? | Autor: tomasa

Link direct la acest mesaj

Baietelului meu in varsta de 6 luni i-au iesit la hemograma aceste eozinofile marite. Restul indicatorilor din hemograma se incadrau in parametri normali. I s-a recomandat analiza coproparazitologica fiind suspect de giardia dar diagnosticul nu a fost confirmat. Stiu ca nu intotdeauna analiza este concludenta si ca trebuie repetata, asa voi face dar ma intreb daca s-a mai confruntat vreuna dintre voi cu aceasta problema si care a fost cauza reala, giardia sau altceva?

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

si sotul meu a avut eozinofilele marite si s-a pus problema de giardia sau alergie.
sigur ca trebuie sa repeti examenul coproparazitologic, din cate stiu se face de vreo 6 ori pt. a fi concludent, stiu pe cineva care si-a descoperit giardia la a 9-a analiza.
Tudor papa si altceva in afara de lapte? ii dai apa de la robinet? i-ai introdus alimente noi la care ar putea fi alergic?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Numarul eozinofileleor este variabil in cursul zilei.Eozinofilia apare in boli parazitare (giardia, oxiuri,scabie,s.a), in boli alergice (astm, alergie la polen,rinita alergica, hipersensibilitate la medicamente), boli gastrointestinale (alergia la laptele de vaca),cauze metabolice sau hormonale (deficit de magneziu, hipoxie),convalescenta dupa boli acute, boli de piele (eczeme, psoriazis, etc), sindromul hipereozinofilic, eozinofilie pulmonara, poliartrita nodoasa, boli maligne sau poate fi o eozinofilie idiopatica.La copil principalele cauze sunt infestarile parazitare si alergiile.Daca ai exclus cauza parazitara (dar trebuie 3 analize de scaun pt a o exclude total) mai ramane varianta alergiei - de la praf, pene, lapte, un aliment sau altceva. Poti eventual repeta analiza.Ceea ce am scris am citit in "Hematologie clinica"-Delia Mut Popescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc mult fetelor pt. raspunsurile atat de prompte. La vremea la care a fost facuta prima analiza de sange (4 luni) Tudor era alaptat exclusiv. Atunci ni s-a recomandat coproparazitologicul, negativ iar pediatra nu a mai recomandat nimic in continuare pt. a descoperi eventuala cauza (probabil ca a exclus alergiile datorita faptului ca era alaptat exclusiv sau nu stiu de ce altceva). Recunosc ca nici eu nu am insistat cu intrebari, m-am gandit ca daca i s-ar fi parut ceva alarmant ne recomanda ea sa continuam investigatiile, desi in general nu mi-e felul sa procedez asa fara sa pun multe intrebari. Acum, dupa 2 luni am repetat hemograma cu speranta ca s-a normalizat si acest aspect, dar nu este asa, acelasi titru marit. Iar ne-a recomandat examenul coproparazitologic. Acum am inceput diversificarea (de doua sapt.) si este alaptat in continuare.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Am uitat sa spun ca in nici un caz nu ii dau apa de la robinet insa stiti cum este, mai bea cate o picatura din apa de la baitza ca isi mai suge manutele in timpul baitzei, mai inghite din greseala cand il clatesc, etc.
Alimente nu primea deloc pe vremea primei analize (la 4 luni), nici macar apa sau ceai, iar lapte praf nu a baut niciodata. Doar lapte de mama, direct de la san.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Si noi am avut (ca acum nu mai stiu)pe la 4 si 6 luni valori mari la eozinofile si ni s-a zis ca e un teren alegic. La copro nu i-a iesit nimic prima data, pe urma dupa 3 probe i-au iesit oxiuri, dar mi s-a zis ca e prea mic pt tratament. Am facut o cura cu seminte de dovleac zdrobite. Acum la 1 an si 7 luni: copro negativ , dar am facut numai o proba.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Cris dar acum i-ai repetat cumva si analiza de sange? Mai are eozinofilele marite? Dupa cura cu seminte de dovleac i-au trecut oxiurii? Dar eozinofilele s-au normalizat?
Scuza-ma te rog ca te bombardez cu intrebari dar esti prima persoana care a mai trecut prin asa ceva si imi poate raspunde la modul concret.
Si inca ceva, inteleg ca de fapt nu era vorba despre un teren alergic ci despre acesti oxiuri. Am inteles bine sau s-a confirmat si alergia?
Iti multumesc mult.


Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Tomasa-eozinofile marite inseamna teren alergic numai in cazul in care se gaseste amidon extracelular nedigerat in analiza la scaun(chimism),daca nu are asa ceva probabil ca alta este cauza,iar daca copilul la prima analiza era alimentat exclusiv la sin riscul de alergie este foarte redus.Rar au fost cazuri de intolerantza a proteinei din laptele matern.Analizele coproparazitologige se repeta de cel putin trei ori pentru a confirma daca bb este purtator.
Sanatate multa la bb.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by alina costin

Tomasa-eozinofile marite inseamna teren alergic numai in cazul in care se gaseste amidon extracelular nedigerat in analiza la scaun(chimism),daca nu are asa ceva probabil ca alta este cauza,iar daca copilul la prima analiza era alimentat exclusiv la sin riscul de alergie este foarte redus.Rar au fost cazuri de intolerantza a proteinei din laptele matern.Analizele coproparazitologige se repeta de cel putin trei ori pentru a confirma daca bb este purtator.
Sanatate multa la bb.
Alina



Alergia nu se reduce doar la alergia la lactate. Nici pe departe! Poate fi vorba de un teren atopic, ceea ce implica posibile alergii la multe lucruri. Dar asta va vedea mai tirziu.

Sanatate multa!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Nu, nu i-am mai repetat analiza pt eozinofile.Cat despre oxiuri, nu stiu ce sa zic. Acum i-am dus doar o proba si nu a iesit nimik.Am dat totul pe seama alergiei, neconfirmata insa.Stiu doar ca sotul are o rinita alergica, care se declanseaza in special primavara (ce a mai fornait in primavara asta...)si el are valori mari la eozinofile si am banuit ca e o chestie mostenita.Cand era micut, 2-3luni avea pe obraji un fel de iritatie (dermatita atopica-zicea dr de familie, dar alt dermatolog mi-a zis ca e un fel de alergie la E-urile din mancarea mea, ca pe el il alaptam si mi-a recomandat sa mananc cat mai natural, fara alimente preparate industrial). Ulterior, cand a mai crescut 5-6 luni nu i-a mai iesit nimik pe piele (exceptand iritatia de la caldura sau fundulet)
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc mult. Astazi i-am dus proba pt. coproparazitologic si in caz ca iese negativ il repet de tre- ori. Daca e tot negativ voi continua pe partea asta a alergiilor. Si eu cred totusi ca pot fi si alergii care nu au neaparat legatura cu alimentatia (ex: praf, mucegai, etc.). Trebuie insa sa gasesc un medic bun alergolog. Sa vedem...oricum de data asta nu ma las pana nu descopar ce provoaca aceasta crestere a eozinofilelor. Nu cred ca e f. sanatos sa stea asa, cu ele marite fara sa cunoastem cauza.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput