Pregatirea sanilor pentru alaptare

Pregatirea sanilor pentru alaptare | Autor: mandyksch

Link direct la acest mesaj

Fata nestiutoare ce sunt apelez la voi dragele mele. Ca metode babesti am auzit destule. As vrea sa-mi impartasiti si mie felul in care v-ati pregatit sanii inca din timpul sarcinii pentru alaptare.
Nu vreau sa am surprize neplacuta cand vine momentul cel mare.

Va multumesc

Mandy, si bebe azi 25

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

pai cam de la 8 luni poti utiliza Garmastan cremamasand sanii si sfarcurile.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Monica, multumesc de raspuns, si pe mine ma interesa. Am si eu o intrebare pentru tine (banuiesc ca ai folosit Garmastan inainte de nastere): folosesti aparatori pentru sin la alaptare, sau daca ai folosit Garmastan nu mai e nevoie? Multumesc frumos!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu nu mi-am pregatit sanii in nici un fel si dupa ce am nascut a venit colostrul si apoi laptele fara probleme, nu am avut canale infundate.

Adriana si bebe Aidan(27.06.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Am citit pe net ca f multe fete au avut probleme ca au avut sanul "neformat" sau sanii si asta a insemnat un adevarat chin pentru ele. . Nu as vrea sa patesc la fel

Mandy, si bebe azi 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Este adevarat ca se poate intampla sa ai canalele infundate dar asta tine de bafta - eu de exemplu asa le-am avut si acum imi este cam frica sa nu se repete istoria.
Garmastan e super ca folosit inainte de nastere amelioreaza ragadele mamare, pana se antreneaza sanul putin.
Pentru canale infundate se foloseste o pompa tip seringa si ele oricum isi revin dupa o perioada ...de discomfort ce este drept.
Oricum toate trec cand il vezi pe bebita langa tine!
Multa sanatate!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Ioana eu am folosit garmastan din luna a opta imi dadeam pe sani din cand in cand, dar dupa ce am nascut a venit colostru de a doua zi si laptele in a patra zi fara probleme desi nascusem prin cezariana. Garmastanul l-am folosit ptr ca Mihnea imi facuse rani la sani in primele 3 zile pana a invatat si el sa suga si eu sa il pun cum trebuie la san. Eu de asta am folosit garmastanul. Si mi-am mai pus comprese cu apa calda pe sani in primele 3 zile cica vine mai repede laptele(astea sunt de pe la babe dar a avut efect). anale infundate nu am avut ca bebe tragea cu forta chiar daca era la inceput. Aparatori de san mi-a luat sotul in prima zi cand am ajuns acasa din silicon ca ma dureau groaznic sfarcurile de la rani dar nu le-am putut folosi. Sunt fete care le-au folosit, dar eu nu am putut. Dupa o zi de dat mai mereu cu garmastan au inceput s aimi treaca si ranile si bebe sugea fara probleme. Nu m-am muls absolut deloc. Mihnea mananca o masa l aun san si una la un san si sunt perioade cand nu ii mai ajunge un san si slava Domnului am lapte. Deci Ioana chiar daca itiva fi putin mai greu si te va durea fa un efort ptr bebe si gandeste-te ca laptele tau este cel mai bun ptr bebe. Eu nu ii dau nici ceai si nici suzeta si ii dau sa manance la cerere de cate ori vrea el si uite ca maine facem o luna si am luat f bine in greutate, deci papam bine.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Ca si Adriana-Pantera Neagra, nici eu nu mi-am pregatit in vreun fel sanii inainte de a naste. Mult mai important e ce faci dupa- garmastan dupa fiecare alaptat, pompa de san pt desfundarea canalelor (orice ai face inainte de nastere, nu se desfunda canalele decat dupa si cel mai bine cu o pompa, eventual pompa electrica din maternitate) si, mai ales, pozitionare corecta a nou-nascutului la san. N-am avut niciodata canalele infundate sau infectii ale sanului, n-am folosit niciodata aparatori de mamelon din silicon..

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Multumesc mult Monica! M-am mobilizat si m-am dat si eu azi cu Garmastan. Ma bucur ca va este bine, si va doresc sanatate si mult lapte si de acum incolo.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

la fel si tie Ioana la timpul potrivit. mai ai putin.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oriadam spune:

Si eu am auzit ca se poate folosi Garmastan din luna a opta(de fapt asa scrie si pe prospect) si am cumparat. L-am folosit azi prima oara, tot asa ca sa fac tot ce depinde de mine pt a nu avea probleme. Am inteles ca-i groaznica durerea de sani.

Mergi la inceput