temperatura rectala ! cat e de fapt aia normala?

temperatura rectala ! cat e de fapt aia normala? | Autor: mamicamariei

Link direct la acest mesaj


fetelor,
cate zecimi de unitati se scade din temperatura masurata rectal ca sa afli cat e temperatura normala ? ca cica rectal e mai mare.
deci daca rectal e 37.5, normal cat o fi ?

si inca ceva : care e temperatura normala pentru copii de 2 ani si cand se considera stare subfebrila si cand febra ?

multumesc mult de tot !
mi se par niste intrebari f.importante si mi se pare ciudat sa nu gasesc in n carti de pediatrie niste raspunsuri clare.
voi ce stiti ?

cu drag
cristina, mamica mariei de 2 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Daca pe termometru apare 37.5, atunci are 37.Se considera febra daca temperatura masurata intrarectal depaseste 38.Sub 38 e stare de subfebrilitate.

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Medicii de aici considera ca temperatura corecta ,cea rectala!Daca iti ia temperatura sub brat,mai adauga 0.5!
Pediatrii recomanda administrarea de antitermice ,atunci cind temperatura ajunge la 38.5!
Daca are 37.5,nu te ingrijora ca nu e febra!Dezbraca-l si da-i sa bea lichide!

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Temperatura normala masurata rectal stiam ca este 36.5-37.5 si este cu 0.5 grade mai mare ca cea masurata axilar. Pana in 38 se considera subfebrilitate. Cand copilul meu are 37.5 si este in repaus, adica masurata la trezirea din somn sau dupa ce sta linistit macar jumatate de ora incep sa-mi pun intrebari si-l supraveghez, insa daca are 37.5 (chiar 37.7-.8) si este dupa efort nu ma ingrijorez pt ca temperatura creste dupa activitate fizica (chiar si dupa mancare), si-i iau mai tarziu dupa ce adoarme.Normal ca cea rectala este mai mare pt ca se masoara in interiorul corpului si este mai fidela realitatii (asta daca copilul sta pt ca este mare la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Temperatura rectala este cea adevarata, fiind masurata in interiorul corpului. Nu are de ce sa fie mai mare ca cea "adevarata", pentru ca fundul nu-i mai cald ca restul corpului. Tot corecta este cea in gura (nu imediat dupa fund!), cea pe frunte, cu banda termosensibila si tot corecta este si cea in axila, decat ca te ghidezi dupa o valoare ceva mai mica.
In fond, te obisnuiesti cu una dintre ele si...mergi asa.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaioana spune:

Temperatura masurata in axila poate fi, normal intre 36- 37 grade, seara fiind considerata normala si cea de 37,3 gr. Temperatura rectala este cu 0,3 gr. mai mare decat cea masurata in axila. Temp. poate creste usor in perioada verii, in speial in cauza deshidratarii prin transpiratie excesiva... deci, multe lichide.

corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

incearca, pt citeva zile, in fiecare dimineata la trezire, cind consideri tu ca fetita e sanatoasa, sa-i masori temperatura. asa vei afla valoarea temperaturii ei bazale, care la unii e mai ridicata, dar normala, iar la altii mai scazuta. astfel, atunci cind va fi bolnava (sper ca nu!), te vei ghida dupa valoarea medie aflata, ce va reprezenta temperatura ei normala. mult noroc si puiut sanatos!

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

marc are 2 ani jumate si anul trecut am fost de cateva ori cu el in spital si am avut mult de a face cu febra.
Temperatura rectala e cea adevarata,nu se scade nimic.La subrat iese tot timpul mai putin,in urechi difera de la o ureche la alta in 99% din cazuri dar cea din fund e sfanta.Asa mi-a spus si medicul in spital si il cred.Cat am stat cu el in spital nimeni nu a scazut ceva la valoarea rectala,ba chiar au insistat sa o iau asa,nu in ureche,pentru ca este cea sigura.
Mai exact cand copilul meu e sanatos tun are 36,5-36,6 in fundulet.
Daca are 37-37,5 cu siguranta ne paste ceva sau macar nu se simte bine,ceva tot este.Bine ca nu sar in sus la 37,5,ii dau nurofen cand se apropie bine de 39,ca sa nu credeti ca sunt exagerata:)doar ca m-am convins ca temperatura rectala e cea adevarata,fara sa se scada nimic.



Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu stiu despre cea din fund ca nu am masurat niciodata asa...dar DAvid are temperatura normala de 37 - 37.5 in ureche.
Eu consider febra si ma alarmez la 38.5 si nu mai putin, si doar daca dureaza mai mult de 2-3 ore si are fluctuatii rapide in timp scurt...
Oricum la raceli sau cand a facut rubeola sare direct la 38.8-39.7 in ureche...
Temperatura corporala la copii este mai ridicata decat la adulti si difera foarte mult de la copil la altul...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Temperatura este cea care trece de 38, numai atunci trebuie sa-ti faci probleme.Daca ii iei temp rectal si are, spre exemplu 37,4,inseamna ca are 37.Noua asa ne-a explicat dr.
Daniela

Mergi la inceput