Turta sau motul?

Turta sau motul? | Autor: tomecica

Link direct la acest mesaj

am gresit chiar asa mult din punct de vedere bisericesc ?..pt ca am tuns fetita la chelie inainte de a-i rupe turta?Toate cunostintele au sarit cu gura pe noica am taiat norocul copilului. E asa dezastruos ce am facut noi? am ales metoda asta din 2 motive; avea parul foarte des si pe deasupra mai facuse si niste coji urite cu care ne-am chinuit vreo 2 luni ca mai avea putin copilul si facea rani la cit insistam cu creme , cu sampoane si cu perii dese ,doar doar o scapam de coji.asa ca singura solutie a fost masina de tuns.nici nu mai are coji si nici nu mai transpira. doamne iarta-ne daca am gresit.cu toate ca am auzit ca sunt zone in Romania in care nu s-a auzit de asemenea obiceiuri tot ma simt vinovata. ce sa fac acum? DAR SA STITI CA E O CHELIUTA SCUMPA FOCSI E SUPER FERICITA

luminita mamica adri si alexia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu numai in Ro, dar nici in alte parti nu s-a auzit de asa ceva! Sint babisme, sper sa nu le iei in seama... Copilului sa-i fie bine!

Sa va traiasca si sa creasca frumoasa!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Era un subiect pe aici despre mot si fetele povesteau cum SIGUR nu e nici o legatura cu Biserica si deci NU ai motive sa te ingrijorezi. Nu te mai gandi la asta ca atragi energiile negative . Si eu am tuns maimuta pe la 7 luni ca transpira mereu si mai avem mult pana la turta. Nu te mai gandi la prostioare si lasa neamurile sa tipe cat vor. E la fel ca si cu pisica neagra sau calcatul pe canal.
Multi pupici cheliutei!!!!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

Acum ca m-ati linistit parca ma simt mai bine.Ma simteam vinovata ca nu am urmat ritualurile din mosi stramosi dar si fericita cind vad ca bebita mea a scapat si de coji si de transpiratie la cap.multam fain

luminita mamica adri si alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48864" target="_blank">Rupem turta
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42215" target="_blank">Taiem motul


www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si ruperea turtei si taierea motului sint ritualuri pagine. Fiecare face cum crede, dar lasati panica si babismele. Luminita, n-are treaba Dumnezeu sa te certe ca ai scapat fetita de cojite si ai tuns-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Da intr-adevar sunt babisme dar motul copilului se taie dupa varsta de un an cand nasii ii taie motul,apoi se tunde copilul se cheleste.dar asta este de acum,daca avea parul foarte mare si ii intra in ochi nu este nici o problema acum,ca doar nu era sa lasati copilul asa.Multa lume merge si asculta sfaturile babesti,ptr. ca multi se tem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Dar din punct de vedere bisericesc nu ati gresit cu nimic.Asta nu tine de biserica.Cunosc foarte multi parinti care si-au tuns copii inainte de varsta de un an,fiindca parul copilului era foarte mare,chiar am o prietena care a facut asta ptr. ca ii intra fetitei parul in ochi plus caldura asta mare facea copilului iritatie.Asa ca nu cred ca este un asa mare pacat.

Mergi la inceput