Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(28)

Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(28) | Autor: cristinamh

Link direct la acest mesaj

SUBIECTE :
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53512" target="_blank"> (27) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53292" target="_blank">(26) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53088" target="_blank">(25) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52792" target="_blank">(24) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52562" target="_blank">(23) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52249" target="_blank">(22) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52100" target="_blank">(21) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51829" target="_blank">(20) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51735" target="_blank">(19) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51626" target="_blank">(18) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51483" target="_blank">(17) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51277" target="_blank">(16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51100" target="_blank">(15) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50822" target="_blank">(14) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50628" target="_blank">(13) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50290&whichpage=1" target="_blank">(12) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50093&whichpage=1" target="_blank">(11) www.desprecopii.com/forum/topic.asp TOPIC_ID=49838&whichpage=1" target="_blank">(10) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49615&whichpage=1" target="_blank">(9) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49269&whichpage=1" target="_blank">(8) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48928&whichpage=1" target="_blank"> (7) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48507&whichpage=1" target="_blank"> (6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47742&whichpage=1" target="_blank"> (5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47264&whichpage=1" target="_blank"> (4) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46568&whichpage=1" target="_blank"> (3) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45762&whichpage=1" target="_blank">(2) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44566&whichpage=1" target="_blank">(1)

www.mamicinoiembrie.home.ro" target="_blank">Site-ul mamicilor Noiembrie - Decembrie

Sarcina-evolutie pe luni, www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco" target="_blank">Calculator sarcina , Listuta necesar bebe ,
Exercitii pentru gravide

Bine ati venit la un nou capitol de Noiembrie- Decembrie 2005,
burtici!

Noiembrie -Decembrie 2005



31 oct.(26.01) - Bic(30 ani), , USA, Bay Area
1 nov.(00.01) - pumukli, +
1 nov.(25.01) - Mirela Anca(36 ani), Andrei Cristian, Bucuresti, dr.Branescu- Sp.Municipal , cezariana
2 nov.(26.01) - Monet(37 ani), Maya, USA, Pittsburgh,PA
2 nov.(27.01) - Andutzy (Atena)(26 ani), , Bucuresti, dr.Carmen Enache- Sp.Cantacuzino
5 nov.(29.01) - RaluD, , Bucuresti, dr.Vladareanu – Sp.Elias
5 nov.(29.01) - mandyksch(31 ani), , Cluj, dr.Mironiuc – Sp.Gine1, cezariana
6 nov.(30.01) - Noki Lara(26 ani), Sarah, Bucuresti, dr.Zorela Sgarbura – Sp. Filantropia
10 nov.(03.02) - ANEMARY24
10 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu – Sp. Caritas
11 nov.(04.02) - Ripley(30 ani), , Cluj, dr. A. Zsigmond-Clinica D.Stanca
11 nov.(04.02) - crissta
12 nov.(05.02) - lavi02(27 ani), , Bucuresti, Sp. Giulesti
12 nov.(05.02) - Lavi(27 ani), Teodor, Bucuresti, dr. Maniu
13 nov.(06.02) - bb_alinus(30 ani), Amalia Maria, Franta, Antibes
14 nov.(09.02) - mimi dumy(28 ani), Daria Maria, Bucuresti
15 nov.(08.02) - Irinuca(23 ani), Andrei Ciprian, Bucuresti, dr. Luiliana Popescu – Sp. Filantropia
15 nov.(17.02) - roxica
15 nov.(08.02) - detlo
16 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu – Sp. Caritas
16 nov.(2?.01) - blue80
16 nov.(09.02) - adi71
17 nov.(10.02) - corap, Andrei, Bucuresti, Sp. Giulesti
17 nov.(??.01) - zapacila
19 nov.(12.02) - mirabilis(27 ani), Iulia Maria, Bucuresti, dr.Nayel – Sp. CFR2
22 nov.(15.02) - pico(raluca)(24 ani), , Bucuresti, dr. Gliga
23 nov.(18.02) - siminaf, USA, California(Ontario)
25 nov.(14.02) - pineapple(30 ani), Japan, Miyazaki, Sp. Universitar
25 nov.(xx.02) - canuta-om-sucit, Dimitrie Alexandru, Cluj
25 nov.(18.02) - proadelina, Franta, Arles
28 nov.(19.02) - Amparo, Bianca Maria+David, Bucuresti
29 nov.(22.02) - xandra28,Vladut Andrei, Constanta, dr. Rusa
29 nov.(22.02) - coralia76, Sibiu
30 nov.(22.02) - gabitaco


1 dec. (24.02) - ribana
1 dec. (25.02) - cristinamh(26 ani), Iris Sabina, Bucuresti, dr.D. Tutunaru – Sp. Elias
1 dec. (27.02) - Mihaelutat(26 ani), Bucuresti, dr.Al. Filipescu – Sp. Elias
1 dec. (25.02) - Anduta78, Bucuresti, dr.Mihailescu – Sp. Polizu, cezariana
3 dec. (26.02) - bubamara(31 ani), Bucuresti
3 dec. (26.02) - Ina869(35 ani), , Canada, Ontario
4 dec..(27.02) - lordra(28 ani), , Bucuresti, dr.D. Tutunaru – Sp. Elias
4 dec..(27.02) - dienutagraviduta(22 ani), Luca, Bucuresti, dr.Corina Echim – Sp. CFR2
4 dec. (27.02) - Ralcat
4 dec. (27.02) - joy04(29 ani), , Bucuresti, dr.V. Horhoianu – Sp. Universitar
5 dec. (28.02) - Gaby Plesu
5 dec. (28.02) - tweety77, Alexia, Bucuresti, dr.D. Tutunaru – Sp. Elias
6 dec. (25.02) - pischi2003(mihaela)(26 ani),
X dec. (??.02) - cristinatimariu
X dec. (??.02) - bosticuta(33 ani), Iasi, dr. Schass - Spit. Cuza-Voda
6 dec. (01.03) - Anca7699(29 ani)
7 dec. (02.03) - Negara Cristina(28 ani), Gura Humorului, dr.Andrei - Maternitate
7 dec. (02.03) - Anamari, , USA-Pittsburgh, Sp. Milei
8 dec. (01.03) - Ams (Ana)(30 ani), , Roma, Italia, dr. Fanfani - Sp. Cristo Re
9 dec. (04.03) - Lidiutza
9 dec. (04.03) - Otilia, Ploiesti
10 dec. (05.03) - anda77, , Bucuresti, dr. Al.Badiu - Sp. Municipal
10 dec. (04.03) - Felicia, Bucuresti, Sp. Giulesti
12 dec. (07.03) - Doinna(31 ani)
12 dec. (08.03) - Laura72819
13 dec. (09.03) - Alexandrina(28 ani), Mures
14 dec. (09.03) - FEE
14 dec. (10.03) - tania-z(30 ani), Sibiu, Sp.Jud. Sibiu
15 dec. (10.03) - Salisa(29 ani), Copenhaga, Danemarca, Sp. Rigshospital
17 dec. (1?.03) - ilenutza
17 dec. (__.__) - Adriana15(24ani), Bucuresti
17 dec. (??.03) - madau, Miruna, Bucuresti, dr.D. Tutunaru - Sp.Elias
20 dec. (15.03) - meems(26 ani), Anais, USA, Bay Area
24 dec. (19.03) - LeeaCV(31 ani)
25 dec. (19.03) - T-Ioana(25 ani), Bistrita, dr. Geanta Gheorghe- Clinica D.Stanca-Cluj
25 dec. (1?.03) - Roxanal
25 dec. (15.03) - ank si bb, Bucuresti, dr. Puiu Deliana - Spitalul "Sf. imparati Constantin si Elena"
25 dec. (20.03) - Irinadum, Bucuresti
26 dec. (1?.03) - bumbita
28 dec. (1?.03) - Maria Alexia, Sibiu
28 dec. (23.03) - Camelia Daniela, Buzau
?? dec. (??.03) - paula2003, Bucuresti, dr.Esanu – Sp. Polizu
?? dec. (??.03) - MIC KEYD
?? dec. (??.03) - O Pasiune
-----------------
78

SCORUL BEBELUSILOR :19 - 15 si 46
* printre bebelusi sunt 2 perechi gemeni *
........................................................
Telefoane utile :
Policlinica Diagnosis[/b]- tel 0212316741
Institutul Cantacuzino[/b] Laborator recoltari- tel 4113800,int 237

Link-uri utile despre :www.acegraphics.com.au/articles/dietsch01.html" target="_blank">analize si riscuri, www.ispt.ro/infectioase/" target="_blank">cum este bb-ul afectat de bolile mamei, www.nzfsa.govt.nz/consumers/food-safety-topics/foodborne-illnesses/pregnancy/" target="_blank">cum mincam , www.ivfer.com/pg_calc.htm" target="_blank">marimea embrionului in trim. 1.(Sursa - Ioana75 - Mamici de septembrie - octombrie 2005 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimi_dumy spune:

Buna burtici,
nu am mai scris de multa vreme ca nu mai pot de la servici si acasa nu am net.
am fost si eu azi la echo morfologica (23,1 sapt) la Iosup si am avut o mare surpriza: baietelul meu are pasarica.
o sa avem o fetita cu picioare lungi si care are acum 715 g.
este cu 1,3 saptamani mai dezvoltata decat ar fi trebuit: eu am 23,1 sapt si masuratorile au iesit de 24,4 sapt.
dr. a zis ca este sanatoasa, toate masuratorile au iesit normal.
DPN intre 06 - 16 noiembrie
rog fetele care se ocupa de listuta sa-mi schimbe si mie caruciorul si numele : DARIA IOANA
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

FETELOR multumesc de incurajari...cred ca doar muschiul sa fie obositacolo.Dureri mari ca ieri nu am mai avut dar tot nu e f bine. Acum o chestie ciudata...poate nu-mi dau eu seama : pe bb il simt cel mai bine candsunt odihnita, adica cand stau relaxata, nu cand sunt stresata sau prea obosita...Iei imi faceam mai mult griji ca de obicei era f activ cam cand ajungeam la servici incepea sa tropaie prin burtica. EEE ieri nu a ami fosr asa. L-am simtit dar mai spre dupa amiaza cand au mai trecut durerile si nu in dreapta unde il simteam de obicei (si unde ma durut burta) ci in stanga.
Si nici azi nu este f vesel, saracutu'.
Sa nu mai zic ca aseara cand sa ajung acasa ma suna al meu sot sa iau comprese si spirt de la farmacie ca s-a "PISCAT" si el nitel cu flexu'...Si fetelor, cand ajung acasa il gasesc cu o ditamai gaura de vreo 5cm lunga, de vreo 1 adanca si lata de 2.
Imi venea sa-l bat cat este de barbat el, mai ales ca eu ma dadeam de ceasul mortii sa mergem la spital si el nu si nu. Si azi dimineata la 7 eram la spital..si am stat vreo 2 ore(dar cu inerventii MONEY MONEY s-a ocupat si de el cineva) .Acum are 1 saptama de comcediu medica.

Vorbea cineva aici de antitetanos...Mi-a zis si mie dr de familie sa-l intreb pe ginecolog daca pot sa-l fac....Dar nu cred ca este de acord si nu o sa-l fac.
Am scris in 2 ore ce este aici ...pentru ca am o zi INFERNALA
VA PUP MULT

JOY + 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Joy, urata taietura, intr-adevar. As zice ca sotul tau are mai multa nevoie de vaccinul anti-tetanos decat tine. Sa-i treaca repede si bine!
Si eu am tot citit ca pe bb il simti mult mai bine cand esti relaxata si asa e si la mine. Cred ca si in lunile mai mari tot cam asa va fi: imi povestea o prietena ca iesea la plimbare si bb adormea imediat. Ea facea totusi tura completa si venea rupta acasa. Cand sa se intinda si ea, bb se trezea si incepeau ghiduisiile... Si asta in tot timpul ultimelor 3 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

MIMI DUMY sa-ti traiasca chiar daca este fetitza.... prima eco cand ai facut-o? SI tot la iosup? Si ti-a zis fetita...????!!!

Cristinamh sa stii ca mai vazusem burtica dar imi place f mult burtica ta...esti frumoasa foc.
XANDRA, tare rau imi pare de rinichii tai, nu stiu cu ce sa mananca, dar sigur trebuie sa iei medicamentele. Cred ca mai rau iti face daca nu le-ai lua . Sanatate in continuare. Te rog nu ma biciui dar nu am fost atenta unde ai deschis subiectul... dar ma uit si ma bag si eu acolo, chiar daca nu am dat prea mult cu propuneri ac nu stiu....

joy + 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

joy04 in nici un caz n-am vrut sa cert pe nimeni. am fost doar un pic dezamagita ca nu prea a avut nimeni chef sa raspunda...
xandra 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Bic eu am incetat sa mai iau vit. Materna de acum o luna, dar am sa-mi intreb dr. luni cind ma duc la control daca am facut bine sau trebuie sa incep sa le iau,fiindca am observat ca burtica mea a ramas constanta, nu a mai crescut si m-a cam pus pe ginduri…la cap. salate, fructe stau f. bine, dar la carne si prod. lactate nu prea ( maninc brinza, oua, cascaval dar am inteles ca laptele-i baza).
Xandra tinem pumnii sa te faci bine! Referitor la listutza ta, foarte buna si utila; nu pot face completari fiindca nu sint in tema,sint la stadiul de incepator si doar primesc sfaturi si sugestii… Adelina succes la sustinerea proiectului si sa ai o calatorie cit mai placuta si rapida acasa! Mimi dumy felicitari ptr. fetitza sa fie sanatoasa si voinicuta! Joy of, ce ghinion ieri pe tine, cu burtica dureroasa si cu sotul…sanatate la amindoi.
Taniuta ce mai este nou cu tine, sper ca ne vei da vestea ca iesi din spital si esti bine!

o zi buna si usoara tuturor!

Ina & fluturasa cea cumintica 20+


Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Multumesc din suflet maria_alexia, Mirela Anca si proadelina pentru raspunsuri si incurajari! Dar sa stiti ca eu tot am o greutate pe suflet... Am citit ca placenta inserata posterior poate avea ca efect o alimentare insuficienta a bebelusului. Si am si argumentu asta: la primul echo (facut la 8 sapt) mia dat DPN 7 Decembrie +/- 5 zile; ieri (la 19 sapt) DPN 7 Decembrie +/- 7 zile... Ce ziceti de asta?
Stiu ca diagnosticul de placenta praevia se da doar dupa 28 de sapt de sarcina, dar eu sunt totusi ingrijorata... Ma consolez cu gandul ca nu am sangerat si ca BB e vioi si-mi da portia de fericire dis-de-dimineata de cum ma trezesc si pana seara (in vreo 3-4 reprize)
Doresc sanatate la toate gravidutele din lista si numai ganduri pozitive!

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Si chiar daca am trimis putine mesaje (s-a intamplat sa scriu si sa nu-mi raspunda nimeni...) nu sunt chiar membru nou! Eu sunt inscrisa la aceasta lista de la 9 sapt, va citesc mesajele zilnic, ma bucur de bucuria voastra si ma intristez atunci cand aveti mici neplaceri!
Cristina si BB de 19 s+3z

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cristinuta, fundul uterului nu e jos, e tocmai ala de sus, unde e el mai mare si mai rotund! Deci nu acolo se considera placenta praevia...
Stai linistita!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

quote:
Originally posted by cristinamh

ce nasoala chestia asta cu moderarea mesajelor pt membrii noi!!!
pai pana sunt moderate, noi nu le mai vedem , eu una nu stau sa mai citesc din urma....

. o sa incerc sa ma mai uit daca apar si mesaje noi... daca nu... revino si atentioneaza-ne!!! nu ne suparam!

nu stiu... poate ar trebui sa le recomandam administratorilor, sa apara macar numele, si in loc de mesaj sa scrie NEMODERAT. textul n-au decat sa-l dea mai tarziu, dar macar sa stim si noi ca acolo va apare un mesaj, sa ne uitam... ce ziceti!?



negaracristina, asa cum spunea si tiza ta mai sus, mesajele tale sint postate mai tarzior, cind noi deja trecem la alta pagina, de aceea nu ai avut raspunsuri la intrebarile tale...aici pe forum, intotdeauna vei gasi sprijin si ajutor.

Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput