Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Lucrare portelan HELP

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2
liliana csaki
liliana csaki

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
2177 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 21/07/2005 :  00:49:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui liliana csaki  Trimite mesaj yahoo luililiana csaki Adauga semn de carte la raspuns Trimite liliana csaki un Mesaj Privat
Si eu am lucrare de portelan de vreo 6 ani, toata partea de sus. Pt. ca lucrarea era f mare mi-a facut-o din doua bucati. Lucrarile de portelan sunt pe schelet metalic si deasupra e portelanul intr-o pojghita subtire. Daca la ardere "prinde" vreun por desi nu e vizibil, ai toate sansele sa-ti crape(asta a fost explicatia pe care am primit-o). Dupa vreun an jumate am patit ca si tine, m-am trezit cu doua fatete in miezul de paine. M-am dus inapoi la tehnician(mi se parea normal sa am garantie) si mi-a facut ceva ce eu am numit "inventie romaneasca". Ca sa nu-mi dea jos toata puntea mi-a luat o amprenta doar peste scheletul celor doi dinti si mi i-a facut doar pe ei. M-a mai tinut aproape 4 ani. Acum pt. ca mi s-a si dezlipit de pe molarul de minte am dat-o jos de tot si mi-am facut 4 implanturi. Mai am vreo 4 luni si o sa am dinti noi. Yuppiiii!
In mod normal trebuie sa-ti taie lucrarea si sa-ti faca alta. Partea aia negricioasa e metalul, nu cred ca se dezlipeste restul(pt. ca portelanul se arde pe metal, nu se lipeste) si daca nu te deranjeaza poti sa astepti pana vii in Ro. Alta posibilitate e cea despre care tocmai ti-am zis, dar nu ti-o recomand, e de fapt o peticire, nu se vede dar la banii pe care i-ai dat e normal sa vrei o lucrare de durata.

Pozele noastre
Poze noi
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Siminaf
Siminaf
Mamica de pisoi si pisica

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 USA
5399 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/07/2005 :  01:02:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat
Si eu am o lucrare facuta chiar inainte de plecare... din poliacril! Si arata superb (deh, tehnician bun!) si cine a vazut-o pina acum a crezut ca e de portelan! Si nici nu costa atit, si e si f. durabila! E drept, doctorita la care am fost (prietena cu mama mea) lucreaza numai cu materiale aduse din USA, de la sora ei... Poate si asta conteaza...

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
iselin
iselin
membru matur

Donator Maria Rubi
 Canada, Montreal
1729 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 22/07/2005 :  05:50:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iselin un Mesaj Privat
Simina esti o norocoasa.
Eu de doua zile parca nu mai sunt eu.
Sunt tare suparata din aceasta cauza.
Bine, nu e singura, dar a umplut paharul.

Eu nu cred ca a fost vina cuiva anume, au fost o serie de factori care au dus la asta.

Ma ingrozeste ideea sa schimb tot in primul rand din punct de vedere a timpului pe care-l necesita.

Ce e poliacricul?

Editat de - iselin on 23/07/2005 02:41:37
Cori-Cori
Cori-Cori
membru incepator

Germany, Ulm
154 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/07/2005 :  15:39:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cori-Cori un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by iselin
Ce e poliacricul?[/blue]

E un polimer - acid poliacrilic - care se foloseste ca material dentar. De fapt, ca sa respectam adevarul istoric, e un material compozit care contine si polimerul respectiv, dar si alte substante. (Nu-s medic stomatolog, is doar chimista si-am invatat despre polimeri ca materiale dentare.) Nu stiu cum functioneaza pe post de coroana dentare, dar pe post de plombe sunt chiar f. bune. Mie mi-a facut stomatoloaga din Romania doar astfel de plombe - din materiale compozite - care se intareau cu lampa de UV. Ma crezi, daca-ti spun ca nu mi-a cazut si nu mi s-a degradat nici una?! (Bat in lemn!)
Asa cum zicea cineva mai inainte, e o solutie... Intereseaza-te, oricum!

Succes,

Corina
giani
giani
membru incepator

Canada, Ottawa
372 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/07/2005 :  16:16:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite giani un Mesaj Privat
Trebuie sa ai mare grija cu lucrarile astea, de portelan sau nu, nu trebuie sa musti cu ele, adica sa musti si sa tragi, nu trebuie sa alternezi rece cu fierbinte, oricum, astea-s cunoscute. Eu am lucrari facute si in Canada si in Romania. De lucrarile din Canada sint super multumita, de alea din Ro.... mai deloc.
Siminaf
Siminaf
Mamica de pisoi si pisica

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 USA
5399 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/07/2005 :  18:56:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat
Corina a explicat f. bine. Nu mai adaug nimic, ca nu-s in specialitate.
Am si eu vreo 2 plombe din poliacril - una dureaza de mai bine de 15 ani (am si uitat de cind), cind doctorita mea avea numai pt. cunostinte materiale aduse "de afara" si uite ca e inca buna, nici nu se observa.
Lucrarea mai mare facuta anul trecut e super facuta. Poliacrilul e pus pe un schelet de ceva metalic (erau cam multi dinti - 4), ca si la portelan dealtfel. Nu se vede decit partea frumoasa, la culoarea dintilor si e si f. solida. O sa vedem acum cit ma tine...
Ca si cost a fost cam la o treime din costul unei lucrari din portelan.

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Oana_B
|||OuTLieR|l|

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru dianaDonator TeodoraDonator proiect ursiciDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 USA, Wolverine State
6614 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/07/2005 :  19:40:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Oana_B un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by iselin

Simina esti o norocoasa.
Eu de doua zile parca am nu mai sunt eu.
Sunt tare suparata din aceasta cauza.
Bine, nu e singura, dar a umplut paharul.

Eu nu cred ca a fost vina cuiva anume, au fost o serie de factori care au dus la asta.

Ma ingrozeste ideea sa schimb tot in primul rand din punct de vedere a timpului pe care-l necesita.

Ce e poliacricul?

Te inteleg ca te supara, la mine s-a rupt in aprilie, cu o seara inainte sa plecam in vacanta in cruise in Caraibe. Sotamiu era la munca, am facut o criza de nervi si l-am sunat (de obicei il sun doar daca e urgenta) de nu stia saracu' daca sa lase balta munca si sa vina acasa:))). Acu' imi vine sa rad da' mie mi-a stricat toata vacanta, in toate pozele zambesc cu gura inchisa ca daca ranjeam mai tare se vedea:))

Oana_B

Fiquelle
Imi caut orizonturile...

Romania, Craiova
2035 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 26/07/2005 :  13:07:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiFiquelle Adauga semn de carte la raspuns Trimite Fiquelle un Mesaj Privat
Medicul meu stomatolog spunea ca o lucrare de portelan e garantata 20 de ani...problema este ca nu rezista dintele imbracat atata, de obicei...cred ca lucrarea pe care ti-a facut-o a fost de proasta calitate!

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle
crixy5
crixy5
nou venit

Romania, timisoara
1 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 06/07/2006 :  16:51:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
buna! am si eu o intrebare : mi-am pus masea care cica e din portelan ...eu habar n-am in domeniul acesta mai ales al materialelor pentru masea, tehnice, de fapt am fobie de dentist sin u prea intreb dentistul nimik....... as vrea si eu sa stiu daka cea din portelan are fier pe dedesupt.....k se vede umpic la gingie k ar fi fier si deasupra ii partea alba....n-ar trebui sa fie toata din portelan.....eu nu prea am incerdere in femeia aia si ma gandeam k m-a fraierit....cine stie sa-mi zica cum sta treaba cu maselele cele din fier si portelan ...cum ar trebui sa arate?.......plsss helppp k mi-e frika sa nu se duca partea alba si sa ramana o masea neagra
alionushca
alionushca
membru junior

Moldova, Chisinau
562 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 06/07/2006 :  17:53:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alionushca un Mesaj Privat
Crixy5 uite e asa - daca se vede bucatica de fier la gingie in interior, adica cum sa ma exprim.....in partea posterioara a maselutei - atunci e foarte bine - aceasta e mult mai bine decit in situatia in care portiunea aceea e de portelan. Eu am la o maseluta partea ceea de metal poleita cu aur - cica in partea asta se aduna usor firimituri si e mai greu sa cureti dintele, insa mai sunt explicatii - dar vine seara sotul acasa si il intreb, dar ideea este ca - e bine, nu trebuie sa-ti faci griji.

Mie asa mi-a pus maseluta si intentionat a solicitat tehnicianului sa o poleiasca cu aur, dar sunt cazuri cind buic atica ceea micuta de fier doar se ,,lustruieste,, bine

Aliona
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com