Lucrare portelan HELP

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Si eu am lucrare de portelan de vreo 6 ani, toata partea de sus. Pt. ca lucrarea era f mare mi-a facut-o din doua bucati. Lucrarile de portelan sunt pe schelet metalic si deasupra e portelanul intr-o pojghita subtire. Daca la ardere "prinde" vreun por desi nu e vizibil, ai toate sansele sa-ti crape(asta a fost explicatia pe care am primit-o). Dupa vreun an jumate am patit ca si tine, m-am trezit cu doua fatete in miezul de paine. M-am dus inapoi la tehnician(mi se parea normal sa am garantie) si mi-a facut ceva ce eu am numit "inventie romaneasca". Ca sa nu-mi dea jos toata puntea mi-a luat o amprenta doar peste scheletul celor doi dinti si mi i-a facut doar pe ei. M-a mai tinut aproape 4 ani. Acum pt. ca mi s-a si dezlipit de pe molarul de minte am dat-o jos de tot si mi-am facut 4 implanturi. Mai am vreo 4 luni si o sa am dinti noi. Yuppiiii!
In mod normal trebuie sa-ti taie lucrarea si sa-ti faca alta. Partea aia negricioasa e metalul, nu cred ca se dezlipeste restul(pt. ca portelanul se arde pe metal, nu se lipeste) si daca nu te deranjeaza poti sa astepti pana vii in Ro. Alta posibilitate e cea despre care tocmai ti-am zis, dar nu ti-o recomand, e de fapt o peticire, nu se vede dar la banii pe care i-ai dat e normal sa vrei o lucrare de durata.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si eu am o lucrare facuta chiar inainte de plecare... din poliacril! Si arata superb (deh, tehnician bun!) si cine a vazut-o pina acum a crezut ca e de portelan! Si nici nu costa atit, si e si f. durabila! E drept, doctorita la care am fost (prietena cu mama mea) lucreaza numai cu materiale aduse din USA, de la sora ei... Poate si asta conteaza...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Simina esti o norocoasa.
Eu de doua zile parca nu mai sunt eu.
Sunt tare suparata din aceasta cauza.
Bine, nu e singura, dar a umplut paharul.

Eu nu cred ca a fost vina cuiva anume, au fost o serie de factori care au dus la asta.

Ma ingrozeste ideea sa schimb tot in primul rand din punct de vedere a timpului pe care-l necesita.

Ce e poliacricul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

quote:
Originally posted by iselin
Ce e poliacricul?[/blue]



E un polimer - acid poliacrilic - care se foloseste ca material dentar. De fapt, ca sa respectam adevarul istoric, e un material compozit care contine si polimerul respectiv, dar si alte substante. (Nu-s medic stomatolog, is doar chimista si-am invatat despre polimeri ca materiale dentare.) Nu stiu cum functioneaza pe post de coroana dentare, dar pe post de plombe sunt chiar f. bune. Mie mi-a facut stomatoloaga din Romania doar astfel de plombe - din materiale compozite - care se intareau cu lampa de UV. Ma crezi, daca-ti spun ca nu mi-a cazut si nu mi s-a degradat nici una?! (Bat in lemn!)
Asa cum zicea cineva mai inainte, e o solutie... Intereseaza-te, oricum!

Succes,

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Trebuie sa ai mare grija cu lucrarile astea, de portelan sau nu, nu trebuie sa musti cu ele, adica sa musti si sa tragi, nu trebuie sa alternezi rece cu fierbinte, oricum, astea-s cunoscute. Eu am lucrari facute si in Canada si in Romania. De lucrarile din Canada sint super multumita, de alea din Ro.... mai deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Corina a explicat f. bine. Nu mai adaug nimic, ca nu-s in specialitate.
Am si eu vreo 2 plombe din poliacril - una dureaza de mai bine de 15 ani (am si uitat de cind), cind doctorita mea avea numai pt. cunostinte materiale aduse "de afara" si uite ca e inca buna, nici nu se observa.
Lucrarea mai mare facuta anul trecut e super facuta. Poliacrilul e pus pe un schelet de ceva metalic (erau cam multi dinti - 4), ca si la portelan dealtfel. Nu se vede decit partea frumoasa, la culoarea dintilor si e si f. solida. O sa vedem acum cit ma tine...
Ca si cost a fost cam la o treime din costul unei lucrari din portelan.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by iselin

Simina esti o norocoasa.
Eu de doua zile parca am nu mai sunt eu.
Sunt tare suparata din aceasta cauza.
Bine, nu e singura, dar a umplut paharul.

Eu nu cred ca a fost vina cuiva anume, au fost o serie de factori care au dus la asta.

Ma ingrozeste ideea sa schimb tot in primul rand din punct de vedere a timpului pe care-l necesita.

Ce e poliacricul?



Te inteleg ca te supara, la mine s-a rupt in aprilie, cu o seara inainte sa plecam in vacanta in cruise in Caraibe. Sotamiu era la munca, am facut o criza de nervi si l-am sunat (de obicei il sun doar daca e urgenta) de nu stia saracu' daca sa lase balta munca si sa vina acasa:))). Acu' imi vine sa rad da' mie mi-a stricat toata vacanta, in toate pozele zambesc cu gura inchisa ca daca ranjeam mai tare se vedea:))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Medicul meu stomatolog spunea ca o lucrare de portelan e garantata 20 de ani...problema este ca nu rezista dintele imbracat atata, de obicei...cred ca lucrarea pe care ti-a facut-o a fost de proasta calitate!

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crixy5 spune:

buna! am si eu o intrebare : mi-am pus masea care cica e din portelan ...eu habar n-am in domeniul acesta mai ales al materialelor pentru masea, tehnice, de fapt am fobie de dentist sin u prea intreb dentistul nimik....... as vrea si eu sa stiu daka cea din portelan are fier pe dedesupt.....k se vede umpic la gingie k ar fi fier si deasupra ii partea alba....n-ar trebui sa fie toata din portelan.....eu nu prea am incerdere in femeia aia si ma gandeam k m-a fraierit....cine stie sa-mi zica cum sta treaba cu maselele cele din fier si portelan ...cum ar trebui sa arate?.......plsss helppp k mi-e frika sa nu se duca partea alba si sa ramana o masea neagra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Crixy5 uite e asa - daca se vede bucatica de fier la gingie in interior, adica cum sa ma exprim.....in partea posterioara a maselutei - atunci e foarte bine - aceasta e mult mai bine decit in situatia in care portiunea aceea e de portelan. Eu am la o maseluta partea ceea de metal poleita cu aur - cica in partea asta se aduna usor firimituri si e mai greu sa cureti dintele, insa mai sunt explicatii - dar vine seara sotul acasa si il intreb, dar ideea este ca - e bine, nu trebuie sa-ti faci griji.

Mie asa mi-a pus maseluta si intentionat a solicitat tehnicianului sa o poleiasca cu aur, dar sunt cazuri cind buic atica ceea micuta de fier doar se ,,lustruieste,, bine

Aliona

Mergi la inceput