Purtatoare Streptococ B

Purtatoare Streptococ B | Autor: KULTA

Link direct la acest mesaj

Am primit telefon de la spital si sunt infectata cu Streptococul B.Doamne, cit am mai plins.
Spuneti-mi fetele care stiti sau ati trecut prin asta, care sunt riscurile? Eu acum fac tratament cu antibiotic si pe toata perioada travaliului voi face tratament cu anticiotic.
Doctorul spuna ca din cauza streptococului B am contractii si dureri.
Va multumesc.
K34+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Chiar nimeni n-a trecut prin asta? Norocoaselor.
k34+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Kulta, eu luni seara aflu rezultatul. Oricum e o banalitate infectia asta si se trateaza. Ti-am mai scris la mamici iul-aug.

Zina si bb Matei 36 sapt.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanaz_mucenica/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Buna, Kulta! E week-end, de aceea fetele nu sunt pe net...

Din ceea ce stiu eu, infectia cu Streptococ B provoaca sepsis (infectia) neonatal, bebe facand in general pneumonie sau meningita. E necesar tratament inainte de nastere, si perfuzie cu antibiotic in timpul travaliului...(apropo, vrei sa nasti normal?)...Cea mai frecventa modalitate de infectie a noului nascut este inghitirea secretiilor vaginale in timpul delivrentei. Dupa nastere, se face tratament si la bebe. Dar citeam intr-o carte ca daca nu e foarte grav (simptome majore, ca ruptura prematura de membrane, mama febrila in timpul travaliului, etc) britanicii nici nu fac tratament...E grav, dar nu foarte!
E foarte bine ca ti-ai facut aceasta analiza, am vazut ca multe mame nu o fac! Astfel poti interveni, tine tratamentul....la nevoie poti sa nasti prin cezariana si totul va fi bine!
Cat timp faci un tratament bun, totul va fi bine!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Zina, iti doresc rezultat negativ.
mirabilis, multumsc pentru lamurire, din nefericire cezariana iese din discutie din mai multe motive. Merg cu Dumnezeu inainte.
Pupici,
K34+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Cum ai descoperit asta? Ce fel de analiza ai facut? Sper sa fie bine pentru bebe!


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Eu am aflat ca am streptococul doar in ziua in care mi s-au rupt membranele. E drept, vorba voastra ca s-a rupt prematur, in sapt. 36, fara sa fac efort, fara sa am contractii inainte de termen......n-am avut febra nici eu nici bb, am primit antibiotic la nastere fiindca am stat cu membranele rupte 24 de ore... Bb a fost superok, acum e sanatos tun, n-a fost nici macar racit vreodata...insa atunci, la 2 luni cand i-am facut analize de sange caci avea icter prelungit am descoperit ca era anemic. Noi ne tratam homeopatic de atunci, homeopatul meu mi-a spus ca a fost anemic de la antibioticul pe care mi l-au dat mie la nastere si apoi lui, imediat cand s-a nascut... Or fi stiind ei si britanicii de ce nu dau antibiotic unui bebelash atat de mic...acum privind in urma mi se pare o prostie sa administrezi antibioticul ala atat de usor...

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Chiar, cum afli? Prin analize? Sau sunt simptome care iti dau de gandit?
Eu nu cred ca voi mai face analize (nu mi-a spus dr. sa mai fac ceva)
Ultimele analize le-am facut la 28 saptamani.
Este obligatoriu o astfel de analiza?

Codruta & 33 saptamani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Fetele, ma simteam rau si am plecat la spital. Acolo, au facut tot felul de teste ca sa afle cauza contractiilor si durerilo pe care le aveam asa ca au prelevat probe din vagin si din urina si asa au descoperit ca sunt pozitiva la str. B. Acum iau antibiotica si sper ca bb sa fie bine si sa nu avem complicatii(anemie sau alte alea)
K34+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumesc de informatie!
Kulta, multa sanatate tie si bebelusului tau!

Codruta & 33 saptamani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Stie cineva daca acest Streptococ B se poate localiza si in git?

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput