Monozigoti sau Dizigoti ?

Monozigoti sau Dizigoti ? | Autor: Dana R

Link direct la acest mesaj

Bunaa!
Si eu sant o viitoare mamica de gemeni!!
Acum am 13 saptamani, am o intrebare la voi?
Mie la ecografia(8 sapt) la care sa vazut ca sunt doi mi sa spus ca sunt dizigoti adica gemeni separati , acum la 13 saptamani am aflat ca de fapt nu sant separati si sunt gemeni identici adica monozigoti!!
La voi ce vi sa spus de la inceput asa a ramas??

DanaB

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Felicitari, bravo, sa fiti toti trei sanatosi si frumosi. Chiar ma bucur ca mai este o viitoare mamica de gemeni activa pe forum.
Cu mesajul tau m-ai bagat in ceata. Eu am facut ecograful in saptamana a11a. Mi-a spus atunci gemeni bivitelini = in saci separati. De atunci nu am mai facut alt ecograf. Urmeaza sa merg in curand.
Eu nu am pregatire medicala, dar sunt tare curiasa sa inteleg cu s-a facut confuzia in cazul tau.
La mine mi se pare practic imposibil sa se fi inselat, mai ales ca in una din pozele de la ecograf apar cei doi saci, si se vede foarte clar linia de demarcatie intre ei. Ce explicatie ti s-a dat tie? Eroare umana sau ce?

Sanatate si noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana R spune:

Buna Capsunica

Hai sa iti povestesc cum sa intamplat la mine:
-la prima ecografie (10 sapt)cand sa vazut ca sunt 2 se vedea ca si la tine foarte clar ( am si poza de la eco) ca sunt separati adica 2 saci amniotici,fara legatura unul cu altul!
-la eco de 13 sapt mi sa spus ca nu sant separati si sunt identici, din nou am poza in care se vede ca de fapt nu ar fi separati, dr. mi-a spus ca au vase comune si deci sunt monozigoti , deci identici!!
Te-am bagat in ceata?
Si eu sunt la fel de mirata, cum se poate intampla asta?
Sunt identici sau nu????????
Din acest motiv intreb, la voi cum a fost??
Oricum ma bucur ca mai este cineva care asteapta ca si mine gemenei!!!Stii, pana la urma important e sa fie sanatosi fie ei identici sau nu!!!
Astept parerea ta!!


DanaB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didutza spune:

Buna Dana!

Felicitari viitoare mamica de gemeni! Multa sanatate si sa-tzi creasca burtica si sa fie bebeii sanatosi!

La mine mi s-a spus inca de la 5 saptamani ca voi avea gemeni iar la 7 saptamani mi-au spus ca vor fi bivitelini si la eco se vedeau deja ca sunt separatzi. Si asa a ramas pana la sfarsit !


Pusici de la gemeneii clujeni DENNIS si DARIA (12.11.2004)!


http://community.webshots.com/user/didutza1978

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana R spune:

Buna Didutza!

Felicitari si tie pentru gemenei , sa inteleg ca ai tai au acum aprox 8 luni adica ai nascut in nov 2004 ?
Daca da,poate ai timp si imi mai povestesti si mie cum a mers la tine sarcina daca ai avut vreun fel de probleme?
daca ai nascut la termen?
ce greutate au avut bebelusii tai la nastere?
cum ai nascut,cezariana, normal?
daca ai suficient lapte pentru amandoi?
stiu ca sunt o tona de intrebari!!!
poate ai timp totusi sa imi raspunzi!
merci
sa iti traiasca gemenei si sa te bucuri de ei

DanaB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Faptul ca sunt separati nu inseamna ca sunt dizigoti, si monozigotii pot fi in saci amniotici separati - ca in cazul meu. Dizigotii sunt intotdeauna in placente separate. Aici se face mai greu distinctia, adica intre saci si placente separate.
La mine s-a vazut de la inceput ca sunt monozigoti in saci separati, dar nu intotdeauna e clar in acest stadiu.

maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Buna Dana,

Felicitari pentru gemeni, sa ai sarcina usoara si cat mai lunga, sa fie bebeii mari si sanatosi!

Si eu sunt o viitoare mamica de gemeni, eu sunt in saptamana a 16. La mine, la ecografia de la 7 sapt s-a vazut ca sunt doi, bivitelini, iar in saptamana a 13 s-a confirmat ca sunt sparati, in doi saci, cu doua placente.



Tatiana 15+ si Clara Maria (31 ian 2004)

Album nr.1 Clara Album nr.2 Clara Album nr.3 ClaraAlbum grup 1 Album grup 2


Prichindeii din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

tatianaG bine ai venit in clubul nostru. oare ce se intampla la cluj? ploua cu gemeni!!!
dami DPN-ul si te trc in listuta



bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:


Ad_rianna, am observat si eu ca sunt multi gemeni in Cluj! Numai doctorita mea are in evidenta 5 burtici cu gemeni! DPN: 5 ianuarie 2006!


Am si eu o rugaminte: imi puteti recomanda carti despre gemeni? Am auzit multe povesti despre legaturile puternice care se formeza intre ei, dar la vremea respectiva nu m-au interesat prea mult. Acum, chiar vreau sa stiu cum se "inteleg" ei doi in burtica si multe altele.


Tatiana 15+ si Clara Maria (31 ian 2004)

Album nr.1 Clara Album nr.2 Clara Album nr.3 ClaraAlbum grup 1 Album grup 2


Prichindeii din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

tatianaG, atunci cand am aflat ca vom avea gemeni am cautat si eu carti cu si despre gemeni si nu am gasit, asa ca toata informatia o am de pe internet. inveti mult alaturi de ai oricum, eu aproape zilnic invat cate ceva despre ei. parca sunt Nordul si Sudul uneori .
te-am trecut la categoria viitoare mamici



bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Dana R,
sa vezi ce surpriza am avut....am fost la alt ecograf.
Acum sunt in a18a saptamana. La ecograful din a11a saptamana, mi-a spus ca am gemeni diferiti(bivitelini). Acum mi-a zis ca nu sunt diferiti, ci identici, in acelasi sac, si mi-a aratat cum se ating unul pe celalalt cu manuta. E minunat. Pe deasupra se pare ca vor fi baietei. Super. Sunt asa de incantata.
Se pare ca mi s-a intamplat si mie acelasi lucru ca si tie. Nici eu nu inteleg cum de s-a inselat prima data. Acum nu conteaza. Important e ca sunt sanatosi.

Sanatate si noroc.

Mergi la inceput