Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clinica Virtuala Desprecopii.com

La cit timp dupa o cezariana o noua sarcina?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

dia_codat
dia_codat
membru junior

France
Bordeaux/Timisoara

635 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 11/07/2005 :  22:38:08 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui dia_codat Adauga semn de carte la mesaj Trimite dia_codat un Mesaj Privat

La cit timp dupa o cezariana o noua sarcina?

Va rog sa imi spuneti daca stiti ce urmari poate sa aiba o sarcina la un scurt timp dupa o cezariana?

Medical exista o limita minima pentru a avea o noua sarcina?
Dar daca au fost deja doua cezariene??

Va multumesc,

Dia
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
badjoke
badjoke
mamicutza de Duracell

Romania, Bucuresti-Dristor
576 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/07/2005 :  11:08:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibadjoke Adauga semn de carte la raspuns Trimite badjoke un Mesaj Privat
Eu stiu ca la doi ani dupa o cezariana poti sa ramai insarcinata. Altfel risti sa se rupa operatia (taietura) si sa ai probleme si tu si BB.
Si eu tot prin cezariana am nascut si chiar am intrebat medicul cand pot avea o alta sarcina. Raspunsul a fost ca dupa doi ani. Eu am taietura pe verticala, deoarece am avut o extrauterina inainte.
Sa mai asteptam si alte pareri.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
iully
iully
membru incepator

Romania, piatra-neamt
284 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/07/2005 :  11:46:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iully un Mesaj Privat
Buna.Eu stiu ca a doua sarcina e bine sa fie dupa 3 ani.Referitor la nr de sarcini,dc mea mi-a recomandat sa nu am mai mult de 2 cezariene.Eu stiu o mama care a nascut 4 copii,toti prin cezariana.
Eu am taietura orizontala,mi-am revenit foarte repede dupa operatie.Dupa ce-am nascut am citit complicatiile pe termen scurt si lung ale cazarienei si m-am hotarat ca daca e posibil al doilea copil sa-l nasc normal.Sper sa se poata.
Multa sanatate
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

cornelia_laura
mama sefilor casei

Romania
2043 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/07/2005 :  13:28:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicornelia_laura Adauga semn de carte la raspuns Trimite cornelia_laura un Mesaj Privat
Si eu am nascut prin cezariana acum 1 an.Mie dr mi-a zis ca o noua sarcina poate aparea dupa minim 1 an de la nastere. Pe de alta parte stiu cazuri care au ramas mult mai devreme si nu au avut probleme.Mama mea are 2 extrauterine si o cezariana si nu a avut niciodata probleme. Mai depinde si de fiecare organism in parte.Oricum daca nu e o sarcina surpriza eu zic ca nu are rost sa ne hazardam. Si eu mai vreau un bebe dar mai astept un pic.

------------------------------------------------------------------------
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist dar nasterea unui copil sigur te va face parinte"-Michael Levine

CORNELIA_LAURA mamica lui bb Eduard (21 06 2004)
RaluD
RaluD
membru junior

Romania, Bucuresti
1007 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/07/2005 :  16:42:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui RaluD Adauga semn de carte la raspuns Trimite RaluD un Mesaj Privat
Poti ramane insarcinata fara nici o grija la 1 an dupa cezariana.
Dar daca s-a intamplat la 6 luni, eu zic sa nu-ti faci probleme.
Urmareste cu atentie sarcina si stai cat mai cuminte. Daca procedezi asa, totul va fi ok.
Si cu tehnicile moderne, poti face pana la 4 cezariene (daca ai fost operata de la inceput ca lumea, de un chirurg f bun).

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica
Kittycat
Kittycat
membru junior

Romania, Bucuresti
1295 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/07/2005 :  20:41:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKittycat Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kittycat un Mesaj Privat
Se recomanda minim 2 ani distanta intre cele 2 sarcini; cu cat distanta e mai mica de 2 ani, cu atat riscul de ruptura uterina este mai mare. O colega a mea chiar era s-o pateasca rau de tot; a ramas insarcinata dupa 9 luni, si-a programat cezariana cu 2 saptamani inainte de termen tocmai pt a nu risca ruptura uterina in momentul travaliului; in timpul operatiei s-a observat ca avea o dehiscenta de 5 cm la nivelul vechii suturi, asa ca daca mai statea cateva zile se putea intampla o nenorocire si cu ea si cu copilul. In ceea ce priveste nr maxim de cezariene, in Romania opinia ginecologilor este de 2. In strainatate sunt femei si cu 5-6 cezariene la activ.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)
mira_m
mira_m
Cogito, ergo sum....

Papua New Guinea, La noi in sat sunt dansuri....
1548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/07/2005 :  20:04:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimira_m Adauga semn de carte la raspuns Trimite mira_m un Mesaj Privat
Eu eram tare nerabdatoare dar m-am decis sa astept fiindca e foarte greu cu doi copii mici, ca sa nu mai pomenesc de eventualele riscuri pentru mine si bebe.

Mira si fetita dulcika
Rodica
Rodica
membru junior

Romania, Bucuresti
993 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/07/2005 :  05:20:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Rodica Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rodica un Mesaj Privat
Eu am facut doua cezariene la distanta de un an si 4 luni. Cezarienele sunt verticale, ca asa m-a taiat prima data in mare urgenta medicala.
Copiii mei au acum 5 ani si 8luni si cel mare face 7 ani.
Dragelor, toate trec, chiar si suferintele cele mai mari, important este rezultatul....
Curaj si pupici
R
mira_m
mira_m
Cogito, ergo sum....

1548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/07/2005 :  15:12:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimira_m Adauga semn de carte la raspuns Trimite mira_m un Mesaj Privat
Deci ai ramas insarcinata cand bb 1 avea 7 luni? Si nu ai avut probleme, a fost totul ok?

Mira si fetita dulcika

axxa
membru incepator

Romania, constantaCONSTANTA
449 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/07/2005 :  20:52:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiaxxa Adauga semn de carte la raspuns Trimite axxa un Mesaj Privat
Nu mai devreme de 2 ani, nici o alta cezariana, pe cat posibil nici un chiuretaj, si daac se poate, nici sterilet...
mira_m
mira_m
Cogito, ergo sum....

1548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/07/2005 :  08:49:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimira_m Adauga semn de carte la raspuns Trimite mira_m un Mesaj Privat
Depinde foarte mult, acum, de cum reactioneaza orice organism in parte.

Mira si fetita dulcika
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com