La cit timp dupa o cezariana o noua sarcina?

La cit timp dupa o cezariana o noua sarcina? | Autor: dia_codat

Link direct la acest mesaj

Va rog sa imi spuneti daca stiti ce urmari poate sa aiba o sarcina la un scurt timp dupa o cezariana?

Medical exista o limita minima pentru a avea o noua sarcina?
Dar daca au fost deja doua cezariene??

Va multumesc,

Dia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Eu stiu ca la doi ani dupa o cezariana poti sa ramai insarcinata. Altfel risti sa se rupa operatia (taietura) si sa ai probleme si tu si BB.
Si eu tot prin cezariana am nascut si chiar am intrebat medicul cand pot avea o alta sarcina. Raspunsul a fost ca dupa doi ani. Eu am taietura pe verticala, deoarece am avut o extrauterina inainte.
Sa mai asteptam si alte pareri.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Buna.Eu stiu ca a doua sarcina e bine sa fie dupa 3 ani.Referitor la nr de sarcini,dc mea mi-a recomandat sa nu am mai mult de 2 cezariene.Eu stiu o mama care a nascut 4 copii,toti prin cezariana.
Eu am taietura orizontala,mi-am revenit foarte repede dupa operatie.Dupa ce-am nascut am citit complicatiile pe termen scurt si lung ale cazarienei si m-am hotarat ca daca e posibil al doilea copil sa-l nasc normal.Sper sa se poata.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Si eu am nascut prin cezariana acum 1 an.Mie dr mi-a zis ca o noua sarcina poate aparea dupa minim 1 an de la nastere. Pe de alta parte stiu cazuri care au ramas mult mai devreme si nu au avut probleme.Mama mea are 2 extrauterine si o cezariana si nu a avut niciodata probleme. Mai depinde si de fiecare organism in parte.Oricum daca nu e o sarcina surpriza eu zic ca nu are rost sa ne hazardam. Si eu mai vreau un bebe dar mai astept un pic.

------------------------------------------------------------------------
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist dar nasterea unui copil sigur te va face parinte"-Michael Levine

CORNELIA_LAURA mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Poti ramane insarcinata fara nici o grija la 1 an dupa cezariana.
Dar daca s-a intamplat la 6 luni, eu zic sa nu-ti faci probleme.
Urmareste cu atentie sarcina si stai cat mai cuminte. Daca procedezi asa, totul va fi ok.
Si cu tehnicile moderne, poti face pana la 4 cezariene (daca ai fost operata de la inceput ca lumea, de un chirurg f bun).


Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Se recomanda minim 2 ani distanta intre cele 2 sarcini; cu cat distanta e mai mica de 2 ani, cu atat riscul de ruptura uterina este mai mare. O colega a mea chiar era s-o pateasca rau de tot; a ramas insarcinata dupa 9 luni, si-a programat cezariana cu 2 saptamani inainte de termen tocmai pt a nu risca ruptura uterina in momentul travaliului; in timpul operatiei s-a observat ca avea o dehiscenta de 5 cm la nivelul vechii suturi, asa ca daca mai statea cateva zile se putea intampla o nenorocire si cu ea si cu copilul. In ceea ce priveste nr maxim de cezariene, in Romania opinia ginecologilor este de 2. In strainatate sunt femei si cu 5-6 cezariene la activ.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu eram tare nerabdatoare dar m-am decis sa astept fiindca e foarte greu cu doi copii mici, ca sa nu mai pomenesc de eventualele riscuri pentru mine si bebe.


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Eu am facut doua cezariene la distanta de un an si 4 luni. Cezarienele sunt verticale, ca asa m-a taiat prima data in mare urgenta medicala.
Copiii mei au acum 5 ani si 8luni si cel mare face 7 ani.
Dragelor, toate trec, chiar si suferintele cele mai mari, important este rezultatul....
Curaj si pupici
R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Deci ai ramas insarcinata cand bb 1 avea 7 luni? Si nu ai avut probleme, a fost totul ok?


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Nu mai devreme de 2 ani, nici o alta cezariana, pe cat posibil nici un chiuretaj, si daac se poate, nici sterilet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Depinde foarte mult, acum, de cum reactioneaza orice organism in parte.


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput