Mircea Cartarescu - tatal

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Eu zic sa nu incurcam experienta paterna/materna (ca si mamicile, ca si taticii devin, nu, mamici si tatici? Eu as zice ca nu sint mamica, o sa ramin asa? ) cu expresia lor poetica.

categoric, nah ca am ajuns sa masuram cu metrul de croitorie sentimentul patern al poetului
io ziceam numai ca:
1. se vede ca nu prea e tatic (n-a schimbat un pampers la viata lui)
2. se vede ca sentimentul patern nu i-a declansat frun lirism prea rasarit, mai degraba la nadir (latent)

asa ca nu mai imi veniti cu citate, ca o fi si-o pati, l-am judecat o data si acu' trag ponoasele

quote:
Mi se pare mie ca barbatii separa mai transant emotia de realizarea estetica, si chiar considera asta o virtute (fata de poezia feminina, viscerala si excesiv de emotiva).

buuuuuuuuuuuun! punct ochit punct lovit! asta era!

ptiuuuuuuuuu macho man! ptiuuuuuuuuuuuu sexy baby!


Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Gandacico, iata-ma-s! Da stii ce cred eu? Ca ma confunzi cu o prietena buna de la Litere, am lucrat amindoua pe Safo, din perspective diferite (io, mai filoloaga, de, ea mai sensiblia si mai creativa ). Si-apoi, eu nu veneam regulat la cursurile lui CMI, nu-l puteam lua, doar il audiam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

tocmai mi-am dat seama ca la mine mai intervine ceva in "relatia" cu autorul (abstract) MC: l-am cunoscut pe nedelciu, care era cu totul alt gen de om...

dar despre asta, maine... ca mi se culca puiutii acuma

(myrrha, pai fa si tu un pui acolo, nu de alta, da' ai la material pentru sentimentul matern care zace nefolosit...)

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Gandacico, iata-ma-s!

frumoaso! nu te stiu! te-as fi retinut! poate ma stii tu pe mine... numa' ca nu mai am poze de pe atunci, iar cele de acum is nerelevante (is mai... cum sa zic... mai laptoasa, bre!)

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Moama ce fata frumoasa



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:


Mey, fetelor, ce-aveti cu mine?

Gandacico, te-am studiat cu atentie de prin poze, dar nu mi te amintesc, cred ca pentru ca la cursurile alea ale lui CMI erau muuulti si din multe parti (la cursurile de la filosofie mergeai?), iar eu in afara de amica asta a mea (pe care o poti vedea in poze la www.lucid.ro) si citiva colegi de-ai ei, nu stiam pe nimeni

Ca sa revin on topic, eu imi aduc aminte faza cu Liiceanu, care visa ca Humanitasul sa devina un Gallimard, iar Cartarescu, un Cioran. Acum, eu zic ca e frumos ca oamenii sa aibe vise .
Dar sint mai faini aia care pot sa mai faca misto de ei insisi si cind ajung la inaltimi de-astea genialoide. Si-apoi, ma intreb e ceva mai minunat in literatura decit senzatia ca autorul e vulnerabil, il citesti si te identifici cu el?

bey, acum ma gindesc, romanilor le place sa se identifice cu figurile astea genialoide si marmoreene (ce succes ar fi avut un Vaclav Havel roman?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

tocmai mi-am dat seama ca la mine mai intervine ceva in "relatia" cu autorul (abstract) MC: l-am cunoscut pe nedelciu, care era cu totul alt gen de om...



Wow! Uite, numa ce-am primit comanda din Ro, de la prieteni grijulii, un volum de proza scurta Nedelciu si citeam din Aventuri intr-o curte interioara.

quote:

(myrrha, pai fa si tu un pui acolo, nu de alta, da' ai la material pentru sentimentul matern care zace nefolosit...)


pai tu de ce crezi ca umblu pe siteuri despre copchii? de florile marului? zic si io ca poate, poate s-o prinde ceva si de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Am gasit Leithauser in catalogul bibliotecii si miine merg sa il iau.


aaa, stai asa, daca vrei poezia ti-o trimit eu!

si aveai dreptate cu distanta, la asta ma gandeam si eu cand ma fericeam ca nu m-am suprasaturat de Cartarescu. nu am citit Femeile, nu mai sunt la curent cu MC=persoana privata, nu-i citesc editorialele, nu-l vad in talk show-uri in caz ca apare si e ooo, ce bine e! am numai Nostalgia si Memoriile 1 cu mine si tare mi-e dor de Orbitor, sa-l recitesc. nu vad nici o reteta aplicata cu detasare de comerciant in Orbitor, este pur si simplu aceeasi apa de la acelasi izvor. cand l-am citit prima oara pe MC, am crezut cu toata fiinta ca e genial. si chiar ar fi misto sa primeasca un Nobel pentru literatura, ca merita. mie mi se pare ca e in proza ce a fost Nichita in poezie.

Sa nu uiti, Darie...
http://www.procesulcomunismului.com/default.asp.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by myrrha
www.lucid.ro

auuuuuuuuuuuuuuu ce mi-ai facuttt!!! ca n-am timp acuma si-mi vine sa plaaaaaaaaaaaaaang!!! vleau si ioooooooooooooooo!
... care e colega?!

quote:
pai tu de ce crezi ca umblu pe siteuri despre copchii? de florile marului? zic si io ca poate, poate s-o prinde ceva si de mine

vin' la baba gandaca sa te-atinga cu busuioacele ca faci gemeni

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by conchita
daca vrei poezia ti-o trimit eu!

pune-o acia soro! (poesia!:))

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput