Mircea Cartarescu - tatal

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

am cetit femeile (afara cu carutzu') si mi-a placut

io de orbitoare eram satula

nostalgia mi se pare punctul culminant, dupa asta, se autopastiseaza
parerea mea!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by conchita

de ce vi s-a luat de Cartarescu? Gandi, Myrrha, Smillaraaq? intreb din curiozitate de ,inca, fan :))



De suprasaturatie, doar zisera fetele :-))



asta am auzit, dar ceream detalii. suprasaturatie adica a scris Cartarescu prea mult si nu e bine, sau au citit ele prea mult Cartarescu si n-a fost bun? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
nostalgia mi se pare punctul culminant, dupa asta, se autopastiseaza
parerea mea!



mah, se cheama unitate de stil. :)) adeca marquez se autopastiseaza? sau toti autorii clasici pe care ii recunosti numa daca citesti o fraza scrisa de ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by lilanda

De suprasaturatie, doar zisera fetele :-))



asta am auzit, dar ceream detalii. suprasaturatie adica a scris Cartarescu prea mult si nu e bine, sau au citit ele prea mult Cartarescu si n-a fost bun? :))



no...mai degreaba (dupa ce a aparut "De ce iubim femeile") toata lumea vorbeste de Cartarescu, il place pe Cartarescu, il adora pe Cartarescu...intr-un cuvint, Cartarescu a devenit accesibil...(aici, iar vorbesc la modul general si ma leg de critica, mai ales) Consider interesant fenomenul, pentru ca la fel s-a intimplat si cu Coelho (asta din punct de vedere mediatic, fiindca din punct de vedere al stilului, cei doi nu fac obiect de comparatie....).

Cit despre autopastisare, vorba conchitei, adsta e unitate de stil. Mai rau era sa copieze de la altii (asa cum incearca prin editoriale!!!)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------
esti tata sau devii
--------
Esti un tata in permanenta devenire. Copilul te invata ce fel de tata sa fii. Asta mi-a spus-o sotul meu. Ca el a invatat sa fie tata alaturi de Calin. Calin l-a invatat, de fapt. Ca nu stia ce si cum aprioric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

nostalgia mi se pare punctul culminant, dupa asta, se autopastiseaza
parerea mea!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!



Iegzact! Si eu tot Nostalgia votez , parerea mea!

Mie Femeile mi-a placut, a fost usurica, draguta, am citit-o in doo ore fara nici un efort.

De fapt cred ca nu imi mai place sa fac eforturi sa-l citesc ... m-a pierdut ... sau m-am lenevit io?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

nu stiu de ce, dar nu pot fi de acord cu "unitatea stilistica" in acest caz (comparatia nostalgia-orbitor)
sa explic concret e greu, va voi spune doar ce imi sopteste intuitia, si anume, ca una este cu adevarat creatie, iar alta este maimutareala dupa acea creatie... omul nostru a gasit reteta de succes, si a scos produse la serie (ispita e mare, nu il invinovatesc!)

altul e sentimentul avut dupa ce citesti N., altul dupa O.: la prima este o stare de catharsis greu de egalat: stii ca ai ajuns where no one has gone before (daca ma intelegeti, eu nu l-am mai avut la a doua:) - in plus, la O. mai razbate un orgoliu de autor-zeu, care arunca muritorilor de rand - cititorii - bucati din ospatul sau olimpian

la N. pare ca mancam impreuna:)

hai sa o iau si "stiintific":) Borges (citat de CMI;) spune ca frumusetea este suspendarea la infinit a unei iminente
pentru mine, asta a insemnat intotdeauna ceva sinonim cu, bizar, modestia care nadajduieste
adica: un autor incearca sa transmita ceva, nu e sigur pe ceea ce vrea sa transmita, sovaie, e vorba de ceva inefabil, akaptaleton;)
nadajduieste ca, cu mijloacele lui omenesti, va reusi sa dea macar o aroma din parfumul care-l imbata
frumustetea apare in acasta suspensie a neincrederii ca poate comunica inefabilul

asta se vede in N.

in O., autorul stie ca poate transmite inefabilul
si farmecul se duce

repet, e parerea mea si a intuitei mele:)) ma puteti ataca la infinit, mai mult nu pot demonstra


cat despre suprasaturare, vine si din motive mai materiale: studenta fiind, cumparam pe dostoievski cu 5000 lei
- in momnetul ala apare si carta cu postodernismul (parca) cu pretul de 200.000 lei, chestie care mi s-a parut scandaloasa, pur si simplu - cam o luna trebuia sa nu mai mananc, la banii mei de atunci, ca sa mi-o permit
(asta dupa ce nu mai mancasem o luna inainte sa-mi iau orbitorul)
ironia soartei este ca acuma am bani, dar nu-i mai dau pe cartarescu
sa nu-mi zica mie nimeni ca nu a ajuns scriitor pe banda rulanta, de cand au vrut (impreuna cu nenea liiceanu, alt fost;) sa egaleze succesul stapanului inelelor, prin povestile cu zmei, alta carte scandalos de bibilita (desenele, etc) si de scumpa

asadar, intre mine si carta s-a impus, pe langa oarecarea greata venita din sovinismu-i inconfundabil, si o bariera materiala (care m-a facut sa-l urasc de moarte!)

si acum, vorba smillei (cu care ma speriu cate gusturi in comun am!;) nu mai gust domne barocu' ala-mbarligacois (derridean vorbind:)... mi s-a redus creeru la 1 neuron, prefer mamaliga cu branza in locul ciorbei de margaritare... nu de alta, da' mi-e teama ca mi-oi rupe dintii-n margariele-alea, cine stie?!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Mey, ce dezbateri am pierdut eu storcindu-mi inspiratia la eseuri si nervii la examenu' de germana!

Nici nu stiu la ce sa raspund mai intii. Intii, desi eu nu intru chiar la categoria foarte suprasaturata de Cartarescu, Conchita draga, nu pot decit sa-i dau dreptate Gandacelului cu privire la "reteta". Si, ca si Lilanda, m-am gindit si eu la fenomenul Coelho, si incerc sa fac o comparatie, folosind termenii Gandacicai: Coelho e la fel de la inceput pina la sfirsit, a avut o reteta vandabila si facila si i-a mers. Cartarescu a avut, cel putin in citata Nostalgia, la care as adauga si Travesti, un suflu proaspat si nou.
Pe de alta parte, in afara volumasului cu femeile, care mi se pare delicios in formatul dat, de buzunar si de vacanta (si de ...femei), Cartarescu nu e facil si usor digerabil precum Coelho.

Asa ca eu cred ca suprasaturarea de Cartarescu are si un alt motiv, pentru care n-are prea mare vina saracu ccc Cartarescu (care vrea sa traiasca din scris, deci scrie pentru public si toata stima pentru asta), cit publicul lui. Bag sama ca Lilanda, Conchita si cu mine (in masura mai mica, is numa de doi ani umblareata), deci care am luat ceva distanta de mediul ro, inca il mai simpatizam pe Carta.
Ma gindesc deci ca de fapt e o reactie de suprasaturare la tendinta asta de canonizare din cultura noastra, cum apare unul mai rasarit, cum toti iau pozitie de drepti si se gindesc ca gata, e un mare scriitor in viata si fie ca il citesc sau nu, ii aduc plocoane...

ps. gandacico, vin imediat si cu poza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by myrrha
la care as adauga si Travesti

bine zis! uitasem travesti-ul! a fost prima carte de cartarescu citita, imagineaza-ti! a fost coup de foudre a la folie mi se facuse pielea mandolina
stii ce e pacat? ca nu face vreun film cu inspiratia sa... ati vazut filmul lui marquez, miros de ceapa?! brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!! MEGABETON

quote:
Pe de alta parte, in afara volumasului cu femeile, care mi se pare delicios in formatul dat, de buzunar si de vacanta (si de ...femei), Cartarescu nu e facil si usor digerabil precum Coelho.

bine punctat, mi-am amintit ca, chiar in femei, am gasit ceva cu totul nou in registrul fantasticului, o "reteta" noua si inspirata, am si zis: uite, domne, n-a murit de tot!
acuma, am citit-o acu' o juma de an si nu mai stiu exact ce am gasit eu nou, oricum, era o tehnica de a real-iza (de la real) fantasticul) fenomenala (care, de fapt, ii este cu totul proprie, dar in femei castiga in veridicitate, daca pot spoune asa ceva!)
pur si simplu iti fura presul

ma duce cu gandul la Llosa, acolo am mai vazut chestia asta: cazi in si nu stii de ce-ai cazut!

quote:
Asa ca eu cred ca suprasaturarea de Cartarescu are si un alt motiv, pentru care n-are prea mare vina saracu ccc Cartarescu (care vrea sa traiasca din scris, deci scrie pentru public si toata stima pentru asta), cit publicul lui.

posibil, insa tot te-as contrazice: noi am facut niste seminarii pe carta cu un prof tare bun (nu dau nume, poate ceteste carta si se supara pe omu meu, cu care e si pretin, de altfel:)) care a facut o analiza pe reprezentarile imaginii de sine cartaresciene
imi amintesc ca analiza, de ex, coperta la postomdernismul romensc: poza lui carta, ca si cum ar zice: bey, postomdernismul c'est moi!

nu imi mai amintesc bine analiza, era tare faina, mergea pe paralelismul carta-eminescu, pe care carta a incercat sa il "submineze" inlocuindu-l, din dragoste prea mare (cam ca asasinul lui lennon)
adica el chiar se crede o a doua minte luminata dupa Eminescu -
scuze ca nu mai imi amintesc decat concluziile, dar cine are timp, poate gasi o multime de "indicii"
ideea era ca omu e paranoic cu acte in regula, dar ce-mi pasa mie, atata vreme cat nu se autopastiseaza (sinonim cu alt cuvant, mai urat d-ala cu "pauze":)))

quote:
ps. gandacico, vin imediat si cu poza!

hai, baga, filosafoaico!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

quote:
Originally posted by conchita
da, da, stai asa ca exista, este o poezie absolut minunata despre paternitate, ar plange pana si Gandacel daca ar citi-o! :)) "Your Natural History" se cheama, de Brad Leithauser.



Am gasit Leithauser in catalogul bibliotecii si miine merg sa il iau.

Eu zic sa nu incurcam experienta paterna/materna (ca si mamicile, ca si taticii devin, nu, mamici si tatici? Eu as zice ca nu sint mamica, o sa ramin asa? ) cu expresia lor poetica.

Mi se pare mie ca barbatii separa mai transant emotia de realizarea estetica, si chiar considera asta o virtute (fata de poezia feminina, viscerala si excesiv de emotiva). Precizez ca am in cap poezia contemporana ro in momentul asta (ca sa fiu si mai precisa, de pe siteul www.clubliterar.ro).

Mai astept sa dospesc olecuta si mai vin cu ceva idei.

Mergi la inceput