Mircea Cartarescu - tatal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Inteleg suprasaturatia Cartarescu, mai e un pic si o depaseste pe aia Eminescu, dar parerea mea e ca in ambele cazuri e o suprasaturare care n-are mare legatura cu protagonistii.
Da, prin spatiu feminin voiesc sa zic casa, oalele, copchii. Nu iubita (amanta) de sub tei .

Sigur ca-l stiu pe CMI, ii devoram cursurile intr-o vreme, da am ajuns la suprasaturare pina la urma (si de Derrida). Am si colaborat olecuta la o lucrare despre Safo cu el, da n-a tinut mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Da-mi un exemplu de poet barbat care sa fi scris ceva frumos si cu adevarat sensibil si nou despre spatiul feminin, eu nu-mi amintesc nici unul (hai ca am apuc sa-mi storc creierii acum )


da, da, stai asa ca exista, este o poezie absolut minunata despre paternitate, ar plange pana si Gandacel daca ar citi-o! :)) "Your Natural History" se cheama, de Brad Leithauser.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by myrrhaSigur ca-l stiu pe CMI, ii devoram cursurile intr-o vreme, da am ajuns la suprasaturare pina la urma (si de Derrida). Am si colaborat olecuta la o lucrare despre Safo cu el, da n-a tinut mult



tipete isterice a la concerte beatles!
cre te stiu atunci, nu ca mi-as aminti de tine, cum arati, dar imi amintesc de o tipa care facea ceva pe safo asta nu se poate uita usor
si io is la fel de suprasaturata, mai ales ca am fost fan inrait! dar mi-am dat seama ca is pana in gat in momentul in care (stii tu ca el cam repeta ideile din cursuri) am stupefiat-o pe-o colega repetand cuvant cu cuvant ce avea sa zica CMI la un curs, cu cateva cuvinte inainte de a deschide el gura am ras atunci (pa infundate) de ne-am lesinat, nu alta
totusi, mi-e cam dor de atmosfera aia sclipitoare si scanteietore (la propriu;), mi-e dor de CMI, unicul si aparent diseminabilul


quote:

Inteleg suprasaturatia Cartarescu, mai e un pic si o depaseste pe aia Eminescu, dar parerea mea e ca in ambele cazuri e o suprasaturare care n-are mare legatura cu protagonistii.

cica la carta nu ar fi chiar asa ca cica la el e ceva propus, ca cica is semne de paranoia clare, dar, cum zicea CMI, nu stii cata schizo e in paranoia si vitzavercea
mi-am dat seama aseara ce m-a enervat cu adevarat la poezia "paterna" cartaresciana: faptul ca isi priveste propriu copil ca pe un obiect estetic, in sensul ca intervine acea distanta a contemplatiei venita dintr-o distanta care nu e decat departare afectiva
adica, sunt cuvintele unui tata de duminica (si pe mine asta ma revolta alaturi de calitatea deplorabila a versurilor: distanta, superioritate, durere (pentru ca distanta, dar nu pana la capat, ci pana la indiferenta, mai bine zis, pana la machism)

pupaciuni! sigur ne stim! hihihi! ai o poza?!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

quote:
cica la carta nu ar fi chiar asa ca cica la el e ceva propus, ca cica is semne de paranoia clare, dar, cum zicea CMI, nu stii cata schizo e in paranoia si vitzavercea
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!



da, da, da, io de ce zic de Jurnalul 2, am citit jumate in cateva ore si m-am ingrozit ... trebuie citit cu manualul de psihiatrie alaturi

si eu am fost fana in facultate, la spaniola traduceam din orbitor de ne ieseau ochii (aveam un prof de curs practic care-l admira mult pe cartarescu, de fapt de la profesorul asta am auzit si noi de el) ...

la comentatul atitudinii de parinte nu ma bag ... eram innebunita intr-o vreme dupa poeziile lui in care aparea imaginea familiei, dupa alintul "Cri" ... pe urma mi s-a luat un pic de cartarescu si de geniu si de tot ...

da' se spune ca in orice geniu zace o doza de nebunie, nu?

pentru cine a citit Xenocid (Orson Scott Card, nu colegul de forum ), ma gandeam ca pana la urma boala produce geniul ... tot un fel de descolada

hai ca vorbesc prostii, gata, pa!


Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Si, totusi, Cartarescu a scris despre experienta sa de parinte. Autentica.
Cartarescu nu e femeie, nu e mamica. A devenit tata. Nu stiu cat a fost pregatit pentru asta. Dar nu-i bai, tata devii, inveti sa fii tata alaturi de copilul tau.

Am un coleg care, asteptandu-si primul copil sa se nasca, in ultimele luni de sarcina ale sotiei, lua calmante. Era coplesit ca va deveni tata. Nu glumesc, l-am vazut luand pastile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by smillaraaq

quote:
cica la carta nu ar fi chiar asa ca cica la el e ceva propus, ca cica is semne de paranoia clare, dar, cum zicea CMI, nu stii cata schizo e in paranoia si vitzavercea
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!



da, da, da, io de ce zic de Jurnalul 2, am citit jumate in cateva ore si m-am ingrozit ... trebuie citit cu manualul de psihiatrie alaturi

cre ca expre a facut-o sa se vanza mai bine!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by casandra

Si, totusi, Cartarescu a scris despre experienta sa de parinte. Autentica.

categoric. nimeni nu i-o ia!
quote:
Cartarescu nu e femeie, nu e mamica. A devenit tata. Nu stiu cat a fost pregatit pentru asta. Dar nu-i bai, tata devii, inveti sa fii tata alaturi de copilul tau.

pai asta ma gandeam si eu (ai ca sunt offtopic de mult): esti tata sau devii?!
ceea ce, daca ma gandesc bine, imi sprijina teoriile mele...

quote:
Am un coleg care, asteptandu-si primul copil sa se nasca, in ultimele luni de sarcina ale sotiei, lua calmante. Era coplesit ca va deveni tata. Nu glumesc, l-am vazut luand pastile.

pai asta da! acum facem legatura directa intre tzcaneala si a fi (sau a nu fi) tatic!
iaca un om cu adevarat interesat aici de experienta paternitatii!


bre, pa mine nu ma bagati in seama, ca io scriu cu o mana pe tastatura si cu una pa cupii, d-aia scriu numa' tampenii! scuze!
ps: pt ca tzacaneala are legatura cuuuu...

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

din vasta mea cultura, singurul care-a fost si tata si geniu e bach....pai el chiar s-a ocupat de copiii lui, nu stiu daca a spalat scutece, dar i-a instruit, a participat la viata lor etc etc etc.


las' ca dupa aia Johann Christian zicea ca Papa bach e prea demodat

Si Mozart a avut 2 fii...da ma indoiesc eu ca stia cum ii cheama



Concluzie.Literatura muzicala ce se refera la familie(in speta bach) nu se compara cu bullshitu cartarescian...deci ma intreb: Cum e cu geniul ala dom'ne? Ca bach nu era paranoic, da deloc.....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

de ce vi s-a luat de Cartarescu? Gandi, Myrrha, Smillaraaq? intreb din curiozitate de ,inca, fan :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by conchita

de ce vi s-a luat de Cartarescu? Gandi, Myrrha, Smillaraaq? intreb din curiozitate de ,inca, fan :))



De suprasaturatie, doar zisera fetele :-))
Acu' io am observat (asa mai de departe) ca, imediat dupa ce aparura "femeile" (De ce iubim femeile??), opinia intelectualilor despre Cartarescu (care pina atunci il considerau mai mult decit un fenomen, aproape un geniu) s-a schimbat...si inca radical!!! Eu, recunosc, n-am citit cartea cu pricina, doar citeva fragmente subtirele, iar din alea chiar nu mi-am putut da seama daca, intr-adevar, scriitura-i comerciala iar autorul - erou de telenovela...Chiar asa-i de rea???
Insa, vorba gindacei, acum, pe mine nu bagati in seama, ca io inca iubesc Orbitor si sint asteptarea Aripii drepte...
(dar recunosc ca nu prea-mi place cum le scrie pe la editoriale)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput