Nasterea lui mupet-Mara Augusta

Nasterea lui mupet-Mara Augusta | Autor: gusta

Link direct la acest mesaj

V-am promis de mult ca am sa va zic povestea nasterii mele.Dar cred ca ar trebui sa incep cu inceputul.Anul trecut in iunie crede-am ca viata mea nu mai are nici un sens ca tot ce mi-am dorit a fost in zadar toate visurile mele se spulberasera si toate dorintele disparusera ,parca nici nu mai doream sa traiesc,toate acestea datorandu-se despartirii de fostul sot ,primul meu prieten prima mea dragoste si tot asa toate incepand cu prima.
Eram distrusa o prietena ma intrebat daca nu vreau sa imi faca cunostinta cu un barbat un olandez ca poate asa mai ajung si eu pe linia de plutire si imi revin l-a inceput am refuzat categorit ca dupa mi-am zis de ce nu.Si asa din discutie in discutie mi-a propus sa vin in Olanda in vizita o mini vacanta de 2 saptamani(care s-a transformat in mai mult).Am ajuns in Olanda in august si asa am inceput un pic sa imi revin si chiar a inceput sa imi placa aici .Am asteptat menstruatia din august care a venit normal eram fericita si incepusem chiar sa imi doresc sa raman aici.Ajungand in septembrie am asteptat sa imi vina menstruatia care se lasa asteptata lucru care m-a facut sa intru in panica (atunci am descoperit si DC si imi amintesc ca m-au ajutat fetele sa imi traduca prospectul de la testul de sarcina care era in olandeza).Testul a fost deciziv eram insarcinata acuma nu stiam ce sa fac sa ma bucur sau sa plang .I-am aratat testul lui tati si el era in al noulea cer ,eu crede-am ca imi va face pagajul si ma va trimite in tara dar nu a fost asa .Au urmat emotiile de rigoare pana la primul ecograf care ne-a spus ca bebelusul o sa fie bine.In timpul asta am inceput demersurile pentru am putea face acte definitive de a sta in olanda.
Parinti mei au aflat ca sunt insarcinata cand aveam 25 de saptamani si a trebuit sa ma intorc in tara sa astept o viza si am stat 10 saptamani foarte grele pentru mine si pentru tati ca el nu era aproape sa ma ajute si ma sinteam singura.
M-am intors inapoi in Olanda cand aveam 35 saptamani ,acuma actele imi erau in regula stiam ca nu trebuia sa imi mai fie frica de nimic.Ne bucuram impreuna in fiecare seara de bataile pe care mi le adresa buburuza din burtica ca intre timp am aflat ca o sa fie o fetita bucurie si mai mare pe tati .Pe toata perioada sarcinii i-am zis mupet asa mi-a venit mie si asa ia ramas numele.
Prin saptamana 38 m-au luat niste contractii eram din nou cea mai buna prietena cu baia cu care ma certam singura dar asta era .Am ajuns la spital mi s-au zis ca mai e cale lunga pana nasc ca totul a fost o alarma falsa.
Prin saptamana 39 pierd din dop dar alte semne ca as naste nu aveam.
Am ajuns in saptamana 40 si eu tot nu aveam contractii.40 saptamani am implinit intr-o joi .Sambata m-au luat niste dureri de imi venea sa urlu am chemat moasa care trebuia sa ma ajute sa nasc acasa ( ca eu asa visam) ma controleaza si imi zice ca nu sunt contractii de nastere dar daca vreau pot sa merg pana la spital .Ajungand acolo aveam contractii 1 la 10 minute de acolo m-au anuntat ca ei sunt siguri ca pana duminica seara nasc(imi dadeau sperante) dar daca nu se intampla atunci luni dimineata sa ma prezint din nou la spital.Bun .A urmat o sambata si duminica plina de contractii si dureri eram deja eepuizata dar alte semne nu aveam .Am chemat moasa sa va verifice dilatatie ioc si am ajuns asa luni dimineata cand la 6 si 8 minute mi s-a rupt apa am sarit ca arsa si am inceput agitatia in casa.AM ajuns la spital si de aici incepe distractia m-au lasat sa astept pana la 12 ca vine un doctor sa ma vada eu urlam ca nebuna ca numai pot si ei se uitau ca cum sa am dureri asa mari ca aparatul nu inregistreaza nimic ( ca dupa o asistenta sa observe ca nu era asa bine) Vine si acel(bou ) de medic care imi zice sa ma duc acasa si sa astept si daca nu se intampla nimic sa ma prezint marti dimineata ca imi declanseaza nasterea .Am plecat acasa plangeam ca numai pot dar ce sa faci .Bineinteles ca tati a luat suturile in cur de rigoare ca am zis ca il omor daca astea se mai joaca asa cu mine.
Ajung acasa eram franta de oboseala plina de draci si cu contractii ,deci aveam tot tacamul.o sun pe moasa sa vina sa ma vada asta inlemnita la telefon imi zica ca ea a zis la spital ca nu pot avea copilul acasa si numai la spital ca ea a observat ca bebe e cam mare.ALta panica alte injuraturi de rigoare pe curul lui tati ca de el ma adus in halul asta.Ma intorc la spital era 7 seara imi venea sa urlu numai puteam .Si de acuma urmeaza showul primesc toata luni noaptea spre marti gaz ilarian nu va spun ca eram ca drogata ( beat nu gluma) cred ca toata sectia aia a auzit urletele mele.Marti dimineata vine un medic ma controleaza eu il injur in limba mea si ii zambesc frumos si imi zice gata ai dilatatie 2 in 5 ore naste eu deja crede-am ca el are chef de glume dar asta e.Ceream si eu un calman ca numai pot dar de unde nic.Pe la 11 am zis ca daca nu imi fac ceva omor pe toata lumea numai puteam de dureri .La 12 vine alt medic si se hotaraste sa imi faca epidurala bun ma duc sa imi faca zic eu gata acuma scap de dureri da de unde ca imi veanea sa omor pe toata lumea.Ma bucuram ca nimeni nu ma intelege cand eu injuram in limba mea si dupa le trageam un zambet frumos.LA 2 imi zic gata acusi nasti ca ai dilatatie 3 si imi baga niste cabluri inauntru asta insemnand stimulare interioara .LA 15 si 30 observ ca imi este si mai rau si ii zic lui tati ca ceva e in neregula .Chemam asistenta si asa era bebetica dadea semne ca este obosita si inimioara nu mai batea normal .Gata intrasem in panica imi venea sa imi tai singura burta.Atunci i-am zis asistentei sa cheme medicul ca daca ceva se intampla la bebelus omor tot spitalul cred ca si fata mea zicea asta.CAnd a venit medicul si mi-a pus aparatul de contractii erau in continu deja intrasera in panica .Ma coboara imediat in sala de operatii eu urlam cat ma tinea gura ca ii omor daca bebe pateste ceva .Ajung in sala de operatii imi baga anestezia pe epidurala nu mai simteam nimic .Si la 16:51 bebelusul meu facea cunostinta cu toata lumea .Eu uitasem de toate de durere si cat am tras ca sa o am .Imi amintesc ca era asa mica si tipa cat o tinea gura tati a plecat cu ea .NU va zic ca tot timpul cat m-a taiat ii repetam lui tati ca il omor daca bebe are ceva ( parca el era de vina) dar trebuia sa ma razbun si eu pe cineva.
Mi-au arat ii stiam numele Mara Augusta si ochii mei erau plini de lacrimi simteam ca m-am nascut a doua oara .Cand mi-au zis ca are 4160g si 51 cm nu mi-a venit sa cred ca mi se paruse asa de mica.La 17:30 eram cu ea in camera si nu imi venea sa cred ca mogaldeata aia a fost in mine.Ca acuma sunt mamica .UItasem de dureri si de toata ma bucuram si plangeam de bucurie ca e bine.
Au urmat zilele de acomodare si pentru mine si pentru ea .Ceva nou aparuse in viata mea.
Acuma dupa o luna si ceva ma simt implinita si nu regret niciodata ca sunt mamica.

Dupa ce am scris poveatea vreau sa multumesc fetelor care m-au ajutat atunci cu testul de nastere si care mi-au fost aproape toata sarcina.Nici nu imi vine sa cred ca a trecut asa repede timpul si acuma sunt mamica.

Va pup dulce

Marilena si Mara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

pt Mara si pt mamika
pt tati si felicitari pt toti trei:-)))
Safiti fericiti, gustoaso:-)


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:



Sa iti traisca pritzesa !!!

Bine ca sa terminat cu bine





Prima aniversare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Felicitari Gusta si Mara si sa va traiasca minunea si sa fiti fericitzi si sanatosi!

Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Pupici la Mara! Am mai citit odata povestea... Si iar m-a luat plansul...

A mancat acum Alex ceiutul de musetel pus in formula si vad ca se screme. Om vedea ce-o mai fi! Poate, poate si el ...

Mami de Alex

Povestea nasterii micului Alex:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49885

Evolutia lui Alex:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;31/st/20050522/n/Alex/k/7a10/age.png

foto: http://photos.yahoo.com/piticii2003

Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Multumesc pentru urari fetele si eu va urez voua sa va creasca copii mari si sa fie cei mai ascultatori si cei mai cuminti daca s-ar putea


Marilena si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

sa va traiasca mara augusta - ce nume cu rezonanta, imi place! o sa vorbeasca fata voastra o olandeza super si o romaneasca autentica:)

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (25fix)

www.seansimon.com/june2005.htm" target="_blank">IUNIE 2005
www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA
site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

sa va traiasca...asa-i dupa orice ploaie vine soare...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Sa fie sanatoasa mogaldeata si sa te faca sa uiti chinul nasterii... eu nu stiu ce-nseamna, am scapat in 2 ore, de aceea mi-au dat lacrimile si te admir pentru puterea de care ai dat dovada!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Sa fiti sanatoase, amandoua!
Numai bine!

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa iti traiasca fata si sa fie curajoasa ca tine!
M

Mergi la inceput