durere de stomac.ce medicamente?

durere de stomac.ce medicamente? | Autor: carmen3

Link direct la acest mesaj

Ce medicamente se pot lua pentru durere de stomac,durere provenita in urma varsaturilor?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Dicarbocalm sau Maalox (asta-i mai scump). Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriceh spune:

nu uita sa bei si multe lichide acum . in urma varsaturilor te deshidratezi , si pierzi mult sodiu si potasiu.
la maalox daca poti ar fi mai buna suspensia de baut , dar e si mai scumpa , costa cam 80000 - 90000 sticla.
evita bauturi si mancaruri iritante pt stomac ( sucuri acidulate , mancare prajita, condimentata)
si o pastiluta de alka seltzer ti-ar potoli si greata si arsurile , cu toate ca contine acid acetilsalicilic , e f bogata in sodiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

De la bautura a varsat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen3 spune:

dragilor, e vorba de tatal meu care a suferit o indigestie in urma cartofilor prajiti. Atat si nimic mai mult.Nu bautura si nimic altceva.
Multumesc pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Din cate stiu eu Dicarbocalm sau Rennie sunt pt arsuri la stomac.

Pt durere e bun Scobutil,sau Lizadon.

Am avut si eu acum 2 saptamani o indigestie nasoala.Dupa cateva zile de luat medicamente uzuale,mi-era din ce in ce mai rau si a trebuit sa trec pe antibiotic,se pare ca era ceva infectios.Medicul de familie mi-a zis ca in cazuri din astea nu merge orice antibiotic.Sunt indicate CUMINOL sau CIPRINOL (asta e mai scump).Eu am luat CUMINOL si peste cateva ore am inceput sa ma simt mai bine.

Sper sa nu fie cazul la tatal tau,dar ti-am spus pt orice eventualitate.

Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Ce antibiotice vorbesti tu.....in ardeal la tara se bea o suspensie de palinca de 200 ml si 90 grade pe burta goala...dimineata eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Ce antibiotice vorbesti tu.....in ardeal la tara se bea un pahar de palinca de 200 ml si 90 grade pe burta goala...dimineata eventual.




ui ce stie guestus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

vad ca paharul de palinca a devenit suspensie de palinca, mai guestus de unde le tot scoti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

Da' ce, alcoolul sta suspendat in apa?
Poate ca era vorba de suspans, nu de suspensie ?!
Scuze, da' nu m-am putut abtine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

suspensie de palinca cu sensul de amortizor al durerilor.
scuze da nici eu nu m-am putut abtine.

Mergi la inceput