Romanii din Marea Britanie (9)

Romanii din Marea Britanie (9) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!

Spre surprinderea mea si cred ca si a multora dintre voi, mare parte din metroul londonez functioneaza azi si, cum s-a repetat ca un laitmotiv de ieri incoace, viata merge mai departe si atacurile teroriste nu vor reusi sa ne inspaimante si sa ne abata de la viata de zi cu zi.

Ca azi la metrou si la bus nu erau nici pe jumatate din cei care merg zilnic la munca/scoala, asta e alta treaba. Vad ca multe scoli, magazine, birouri sunt inchise azi in speranta ca un weekend prelungit ii va linisti pe londonezi.

Am vazut de ieri pana azi fetze pline de durere, victime directe sau implicite ale carnagiului. Se vb despre atac sinucigas in autobuz, dar la metrou inca nu se stie ce a fost.
Si nu pot sa nu ma gandesc, prin ochii sinucigasului de la metrou (in eventualitatea ca asa a fost)...cum alegi in ce vagon te asezi?
Cum vine metroul?
Sau te uiti in jur si te gandesti...astia nu-mi plac, aici ma asez..?
Cum poti sa te uiti in jur la oamenii care se grabesc la munca sau la scoala sau pur si simplu la un muzeu..si sa stii ca tu ai acolo in rucsac sau sub haine o bomba care le va distruge vietile intr-un fel sau altul?
Cum poti sa decizi soarta altor oameni?

Nu am sa inteleg niciodata.
Sper si ma rog sa nu se mai repete niciodata, nicaieri.
Ce am vazut ieri nu cred ca voi uita vreodata.
Cum n-am sa uit nici 9/11 si nici Madridul.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!



--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Buna dimineata,
Nu cred ca ar alege asa. Pentru un astfel de om este indiferent unde se asaza. Probabil ca ar alege totusi locuri cu victime care sa impresioneze cat mai mult: batrani, copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Cu totii speram sa nu se mai intimple dar parerea mea este ca nu se vor oprii aici si ca vor lovi atunci cind nu te astepti.Cind te gindesti cita suferinta si cita groaza in sufletele celor care au fost ieri in metrou sau bus.Se spune ca daca un terorist provoaca un atentat si moare cu onoare va ajunge in ceruri si vafi primit cu onoruri.Intrebarea mea este :sa intors cineva de acolo sa spuna cum este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

cine spune? in care ceruri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Da..nu cred ca mai conteaza unde se aseaza..dar chiar sa nu ii treaca nici un gand prin cap, nici o clipa sa nu se intrebe daca oare face bine ce face..?

Indiferent ce scuza si-ar gasi (si anume asta cu...ii ucid pe dusmani si imi asigur un loc langaAllah), pt ei chiar nu conteaza ca nefericitul langa care s-au asezat are acasa copii care il asteapta, o familie care nu va mai fi niciodata la fel dupa ce isi termina ei treaba?



--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

nu cred. nu cred ca trebuie judecati ca avand reactii normale. nici un om normal nu ar face un act sinucigas de nici un fel, indiferent de motivatii. cred ca sunt atent selectate persoane cu instabilitati emotionale (majore?) care pot fi usor manipulate pe baza esecurilor pe care le-au avut in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Nooo, astia sunt crescuti de mici cu ideile astea tampite in cap..
Ca la 10 ani se joaca intre ei cu mitralierele si invata sa faca bombe.


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Am vazut la tv un reportaj cam cum se antrenau...faza e ca nu se uitau deloc in stanga si in dreapta, se duceau exact acolo unde trebuie. Nu stau prea mult pe ganduri ca sa nu cumva sa intervina cineva, poate in autobuzul ala erau si musulmani(daca or fi ei), cel care face actiunea asta nu are decat o solutie : sa o faca. Nu mai exista cale de intoarcere. El si-a luat ramas bun de la ai lui...si a plecat in misiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Neatza UK!

Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici...fetelor, sunteti ok toate?

Viata a revenit la normal. Cu toate astea nu m-am putut abtine in dimineata asta sa nu vars o lacrima cand am vazut coloanele cu foto si info despre cei disparuti..in Metro de azi.
Sunt asa de multi...
Si sansele sa mai fie gasiti in viata sunt atat de mici..
Sa dea Dumnezeu sa fie bine acolo unde sunt acum, sa nu mai cunoasca rautatea lumii asteia..

In rest, se anunta din nou calduri, spre exasperarea mea...ca nu mai suport!

Va pup, sper ca ati avut un we frumos, noi sambata am muncit iar ieri, pt ca Lari a fost liber (surpriza!) am lenevit pana pe la jumatatea zilei si apoi am avut musafiri. Timpul trece asa de repede..



--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

ba mai scriem, in cazul meu cand ma opresc din behait ca ma chinuie o tuse...

vazui la stiri ca ar fi si o romanca disparuta joi... sora ei o cauta cu aia de la help line... cica daca nu este la spitale macar stie ca a murit si n-o mai cauta prin londra... asteapta ca trebuie sa le-o dea pt inmormantare... of! ce trist...

care help line cica este premium rate... costa 40p/minut... ce nemernici!

ma gandesc ca poate sunt inca in spitale grav raniti si neidentificati...

noi ieri am fost la un gratar la ziua unui coleg. vreau sa spun ca si sa merg pe autostrada mi-a fost asa un pic nu stiu cum... mi-au taiat si cheful de vacanta... sper sa-mi revin.

va doresc o saptamana buna si sper si io sa nu ne coacem prea tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Buna dimineata la toata lumea, eu va doresc o zi frumoasa, o saptamana deosebita. Se anunta calduri de pana in 30 de grade, poate ajungem sa facem o baie in ocean...

Mergi la inceput