Sunt alergica - va rog ajutati-ma

Sunt alergica - va rog ajutati-ma | Autor: Calinescu Lucia

Link direct la acest mesaj

Mai este cineva alergi la praf de casa, acarieni si alte alea....
Mai in gluma mai in serios, cand ma intreaba cineva ce am de am nasul tot timpul infundat si stranut spun ca sunt alergica la barbati frumosi si copii cuminti
Dar nu mai pot, simt ca innebunesc, nu ma mai ajuta nici un medicament decat pe termen scurt.
Stie cineva un remediu, orice??????

Cu multumiri
Cristina si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling
bebe Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Cred ca in primul rand ar trebui sa te vada un medic alergolog (daca nu te-a vazut deja)si sa iti faca niste teste de sensibilitate la diversi alergeni "casnici" ca cei mentionati de tine pentru a stabili exact la care din ei esti sensibila!
Apoi iti va da un tratament pe baza de antihistaminice,niste Clartine,ceva...Nu sta asa ca,in timp, manifestarile astea alergice pot duce la instalarea unei stari asmatice sau a altor complicatii de care sa nu mai scapi...Si nici nu lua medicamente din proprie initiativa,ca astea sunt cu doua taisuri...
E buna si ideea cu medicul homeopat dar nu stiu sa-ti recomand nici unul....
Sanatate si sa auzim de bine!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Si eu am aceleasi probleme. Am facut vizita la alergolog si n-a depistat nici un alergen... Spunea ca "o fi poluarea". Am repetat testele si alt medic mi-a spus ca sunt alergica la oua (si eu mananc oua la Craciun si la Paste). Am luat Claritine, dar nu functioneaza. Ma gandesc la aparatul acela de aspirat care culege tot din covoare si mobila si sterilizeaza, purifica aerul din incapere... In rest: batiste multe si...Hap Ciu! Noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Fetele dragele, si sotul meu se confrunta cu aceleasi probleme ca si voi, fiind alrgic la polen, praf si par de pisica. Singurul mod in care am mai reusit cat de cat sa tinem in frau reactiile alergice l-a reprezentat un tratament de lunga durata (adica pe toata perioada expunerii la agentii alergogeni)cu tinctura de trei frati patati. Tratamentul consta in 3 doze pe zi (daca se poate luate cu regularitate: dimineata, pranz, seara) a cate 15-20 picaturi de tinctura. Eu ii picuram tinctura intr-un paharel cu putina apa in el ca sa se dilueaze un pic. Dupa cam o luna au inceput sa se vada si efectele, adica nasul rosu si infundat a devenit mai cooperant, ochii nu mai mancau si nu mai erau iritati . . ..
Partea neplacuta este ca daca intrerupi tratamentul, revin si neplacerile.
Va pup si va tin pumnii

Raluca, leoaica in asteptarea puiului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Eu am astm bronsic inca din copilarie si sunt alergica la praf de casa, polen si fan.
Printre medicamentele care le iau se numara: Aerius care e un antialergen si de asemenea sucul de orz verde mai e de ajutor in cazuri de alergie.

Oricum sunt de acord cu Mishulina, medicul alergolog trebuie consultat oricum, ca luatul de medicamente dupa ureche e cam riscant.

P.S. Sa stii ca aspiratoarele cu apa sunt cele mai recomandate in cazul astmaticilor si persoanelor alergice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Ordinea e clara: medic alergolog, teste si apoi tratament.
Eu sunt alergica rau la par de animale si praf(in prag de astm). M-am tratat cu Rhinocort aqua spray nasal si am scapat si de dependenta de Bixtonim fara de care eram ca scapata de la nebuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu este obligatoriu ca daca esti alergic(a) sa faci astm!!! Nici vorba! Eu provin dintr-o familie cu teren atopic, fratele meu a mostenit terenul atopic si eu la fel. Si nu avem astm nici unul din familia asta mare de super-alergici! De cind ma stiu am fost alergica: la acarieni cel mai mult, la pisici (de fapt la motani, nu rideti!!!) si la multe altele, de le-am pierdut si sirul Ce Claritine, ce Benadryl si alte alea?! Nu am incercat Aerius, e drept, dar acum sint insarcinata si nu pot oricum.
Iar in sarcina alergia mea face efectiv ravagii! Ma sufoc noaptea mai ales si nu pot dormi, e jale mare!

Am luat remedii homeopate si a fost mai bine. Prietena mea homeopat mi-a zis clar de la inceput ca nu va putea sa ma dezvete complet de Bixtonim, pt. ca-l folosesc de peste 20 de ani si sint deja cortico-dependenta. Dar mi-a fost mult mai bine cu remediile homeopate. Aici am gasit niste picaturi pt. alergie, tot homeopate si era ciiit pe ce sa scap de Bixtonim, dar a intervenit sarcina si dupa cum spuneam, s-a agravat in loc sa scap! Acum astept cu nerabdare sa nasc si apoi sa pot lua iar remediile homeopate, poate de data asta o sa fie chiar si mai bine. Mai ales ca organismul a mai reactionat de 2 ori pozitiv la ele, a doua oara mai bine decit prima oara. Iar remediile homeopate actioneaza aprox. ca niste vaccinuri, "trezind" organismul sa reactioneze el singur.

Merita incercat!

Bless you! (asta daca ai stranutat cit ai citit postarea mea )



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Lucia, uite citind asta stranut... Iau allegra care e bun dar cel mai bine imi face zyrtech.cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Sunteti toate foarte dragute. Am fost la alergolog cand eram mica, am facut si cure de dezalergizare cu ketotifen injectabil, pe vremea aia era cel mai tare. Am fost si anul trecut la alergolog, mi-a dat niste medicamente care nu mi-au ridicat tensiunea si am facut tahicardie de am chemat salvarea pentru ca eram doar cu Maria in casa si imi era frica ca patesc ceva si nu stie nimeni ca Maria este in casa.
Iau aerius, claritine dar tot degeaba. Cred ca pana la urma voi apela la un medic homeopat. Mai incerc si ce mi-ati scris voi.
Va multumesc

Cristina si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling
bebe Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

nu am avut timp sa citesc totul. ca sunt pe fuga.

si eu am fost - cred ca mai sunt - alergica. dar nu am luat in serios, asa ca am ajuns la crize cu capul cat o bute, pierdere echilibru, criza de astm si medicamente intravenoase pt stoparea crizei. fiind si in prima sesiune din viata mea.

medicamentele tot doar asa, pe termen scurt ajutau. nu mai vorbesc de neplacutele efecte secundare: ameteala, somnolenta, luat in greutate, stare de nuazee, etc

ce m-a ajutat pe mine: regim draconic cca jumatate de an doar pe legume, fructe si lactate. fara alte produse animalice gen carnita sau oua. fara condimente. cat mai nesarat. fara prajeli. doar fiert, copt sau la gratar.

mie asta mi-a recomandat medicul. fara prea multe detalii legat de ce legume da, c nu. detaliile le-am completat eu in functie de preferinte culinare si reactia organismului.

dupa jumatate de an am inceput sa introduc usurel carnita de peste la gratar, ficatel si piept de pui. dar f treptat si cu atentie la reactia organismului.

in urma acestui regim, nu numai ca am scapat de alergie, dar mi s-a curatat organismul si pielea de o serie de alte probleme secundare.

mie mi-a fost usor ca fiind f activa nici nu prea stateam prea mult pe acasa. insa daca ai de pregatit masa pt familie, stiu ca e crunta tentatia.

dar, daca ai ajuns la punctul de saturatie dupa cum ai scris, eu zic sa te pui pe regimul indicat de doctor. alta scapare nu prea ai. medicamentele sunt frectie la picior de lemn.

multa sanatate!

cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Mergi la dr. Filip Victor Cornelius, Str. Grigore Alexandrescu 14, sect 1, Buc. Tel. 0212128097.
Iti va face testele necesare dupa care urmeaza un tratament de desensibilizare de lunga perioada si scapi. Medicamentele gen Claritin, Aerius, etc. sunt pentru tratarea simptomelor. Eu am fost in sesiune si am avut nevoie sa scap de alergie pentru cateva saptamani si am facut 1 Diprophos. In 1/2 zile nu mai ai nici urma de vreoo alergie si tine cam 1 luna dar nu este o solutie pentru ca medicamentul are foarte multe contraindicatii.
Deci mergi la dr. Filip. Pentru mine care am alergie la polen nu ma duc pentru ca nu ma indur de bani dar pentru copil am fost si am inceput tratamentul.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput