proiectare invitatii nunta

proiectare invitatii nunta | Autor: adi2003

Link direct la acest mesaj

Ati facut cumva invitatii de nunta pe calculator?
M-a rugat cineva sa fac un model de invitatie, stiam ca am un programel de la scanner, (photo express),care avea optiunea de a face chenare si tot felul de artificii cu pozele. Problema e ca acel programel cred ca merge doar pe W98 si nicidecum pe WXP, asa ca nu-l mai pot instala.

Exista pe net modele de invitatii, in care sa se poata puna si o poza mica cu mirii, eventual intr-o inimioara (ca asa m-am gandit), sau un programel care face chenare la poze?
Orice sugestie legata de invitatiile de nunta e binevenita.
Multumesc!



Simina
Fotografii

"Fiecare suflet este pentru alt suflet o lume ascunsa."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

A trecut ceva timp de cand am incercatin Draw
Cateva idei:
1.Ai incercat sa instalezi programelul care il ai pe XP?
Daca dai click dreapta pe executabil si apoi Properties, Compatibility si bifa pe Run this program in compatibily mode, poti selecta alta versiune de Windows si s-ar putea sa mearga.
2.Photoshop-ul face decupaje si chenare, cauta background-uri(fundaluri) si poza o faci tu ca te pricepi.
inimioarele ti le dau ei...

zana

"Dacă ați putea iubi destul, ați fi cele mai fericite și mai puternice ființe de pe pământ.” (Emmet Fox)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Tocmai am reusit sa instalez Ulead Photo Express si pe WXP. In el am cateva frame-uri, dar am gasit un alt programel cu care ma joc de mai bine de o ora. E free doar 15 zile, dar e fainut:

http://www.frameshow.com/

Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Ti-au reusit proiectele?
Interesant programelul si ramele, la printare arata bine?
Pe hartie foto cred ca da.

cand ai timp
Succes
zana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ieri am facut poze viitorilor miri pentru invitatii, iar azi fiind toata ziua plecata de acasa, n-am mai apucat sa ma ocup de ele. Oricum am la dispozitie 2 saptamani.
Eu le pun pe CD, pentru printare le vor duce in alta parte. Posibil sa aleaga si varianta cu printarea pe hartie foto (tip poza). Ei decid.
Daca mai aveti sugestii le astept cu interes.


Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Eu am vreo 2 asemenea programe, cu rame si tot felul de forme, foarte frumoase. De altfel, eu le folosesc dupa nunta, pentru pozele de la nunta si le prelucrez si ies f dragutze.
Unul dintre programe se numeste ArcSoft PhotoImpression si a venit cu un scanner de film pe care l-am cumparat.
Uite, aici poti sa vezi niste poze de genul ala, cu rame, sa vezi cum iese...
http://www.digital-x.ro/exfotografii.html

La prima din ele am folosit initial Adobe Photo Elements.
Pe hartie foto ies foarte bine, si scrisul se vede bine de tot, daca alegi culorile potrivite. Eu le-am scos pe hartie lucioasa, dar pentru invitatii merge bine hartia foto mata.
Succes!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:


Adi sa nu uiti de plicuri, neaparat trebuie sa fie deosebite si personalizate(aici pot fi si inimioare) si stii tu hartiutele alea de pe masa gen "Bine ati venit"....plecati linistiti
Se gasesc la Diverta tot felul de cartoane(decupajul se face manual..dar cu rabdare)
Chris, ArcSoft-ul are si template-uri nu?Tu esti acolo..in foto vreau sa zic...
VideoImpression de la aceeasi firma prelucreaza video daca tot vorbim de ce se intampla dupa.

zana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

a, nu, nu sunt eu in acele poze :)
e o mireasa la nunta careia am fost de curand acuma in iunie.

Eu doar softul pentru poze l-am primit, si nu folosesc decat ramele de la el, si mici alte chestii. si de exemplu are template-ul acela cu 1 dolar, si poti pune alt chip in mijloc, si mai sunt si altele tare haioase.

pentru prelucrari video folosesc mai mult Ulead Video Studio 8, acuma a aparut si 9, la 8 am licenta, 9 e trial, l-am luat de pe un DVD Chip.
Ar mai fi Pinnacle Hollywood FX care are niste efecte foarte faine.
Daca te intereseaza prelucrari video, e o intreaga distractie, si eu cele mai multe le-am aflat de pe forumuri, si mai ales de pe www.videohelp.com
Sunt f multe de invatat pe aceasta tema, dar bine, depinde si ce vrei sa faci.
eu am ajuns sa fac DVD-uri cu meniuri personalizate, inclusiv DVD-ul si carcasa, si pot sa ma laud ca nu mai face nimeni asa in orasul meu...inca

Pentru poze mai folosesc si Corel PhotoPaint, dar nu la mine pe calculator ca nu am licenta, ma duc la cineva care are, si ma lasa, numai ca nu am nevoie asa des, doar pentru anumite prelucrari.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

pentru link.
Toate incep din distractie...dar ca sa iasa ceva profesionist trebuie multa munca ...si bani nu?
Off topic:
Consumabilele pentru personalizare DVD, respectiv carcasa nu sunt destul de scumpe?(merita...ca aparatul stiu ca e)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

daca vrei incepem un nou subiect pe tema video :)
sa stii ca multa munca a trebuit - ca nu-ti arata nimeni si tot faci experiente pana iese bine - dar bani nu foarte multi, ca altfel nu ma apucam

si da, a inceput ca o distractie, in timp ce eram intre doua alaptari, navigam pe net, si asa am descoperit multe lucruri, am experimentat, si acuma imi place la maxim sa fac prelucrari foto si video. din pacate e sezoniera treaba, pentru ca de obicei in perioada de nunti si botezuri merge bine, da e bine si asa. e mai greu ca sunt si angajata, si de exemplu am comenzi multe si nu am cand sa le fac , mai stau noaptea, da e greu asa.
si cateodata, nu pica nimica...

carcasele si consumabilele nu sunt asa scumpe, dar munca e destula ca sa iasa ceva profi, si din pacate nu poti cere prea mult ca nu mai vine nimeni la tine, si sunt destui care fac prelucrari video acuma pe DVD, eu am gasit portita cu personalizarile si asta ma deosebeste un pic de ceilalti.

Cristina

Mergi la inceput