abces dentar

abces dentar | Autor: asra

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Nu stiu exact cum se procedeaza pt. ca sunt nou intrata dar sper sa reusesc sa va transmit mesajul meu.Sunt intr-o tara araba ,este vineri si aici nu functioneaza nici un cabinet stomatologic in aceste zile libere ale lor.asa ca as avea nevoie de un raspuns astazi sau maine pt. ca duminica pot gasi un cabinet deschis.
Am o fetita Mara de 5 ani si jumatate care din cauza unei cazaturi si-a pierdut un incisiv superior.Si celalat a fost afectat (putin deplasat)dar in urma radiografiei facute medicul mi-a spus ca se va fixa la loc si asa a si fost ,cu toate ca are o mica deplasare.Acestea s-au intamplat in urma cu un an.Totul a fost in regula pana acum 2 zile cand deasupra incisivului superior ramas i-a aparut un mic abces de dimensiunea unei gamalii de ac.Eu nu am avut nciodata un abces dentar si am crezut ca s-a zgariat la gingie .Ce pot sa fac pana ajung la medic. Nu o doare si asta m-a indus in eroare.
Cu multumiri.

Asra si Mara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Ce poti tu sa-i faci nu stiu daca vei reusi acolo unde esti, daca antibioticele se dau numai pe reteta. Si nici nu stiu sa-ti zic dozele pt copil, le stiu doar la adult. La un adult se da amoxicilina 3 capsule de 500 mg pe zi asociat cu metronidazol 500 mg x 3 pe zi. De asemenea e bine sa se asocieze si un antiinflamator de tipul nurofen, paracetamol. Dar cred ca, fiind vorba de tratament antibiotic, cel mai bine ar fi mai bine sa astepti pana duminica pana o vede un medic stomatolog care iti va spune exact ce are si pana atunci sa te limitezi la antiinflamator; daca totusi nu e abces si tu ii dai inutil antibioticele?! Multa sanatate la puiutza.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asra spune:

Multumesc mult pt. sfat,
Am reusit sa gasesc un medic astazi si am fost sa o vada pe Mara.Initial a crezut ca are o infectie la radacina drept pt. care i-a dat o gaurica pe canal ca sa i-l dreneze ,dar totul era in regula.I-a facut o radiografie din care si-a dat seama ca au inceput sa-i creasca dintisorii cei noi iar abcesul se pare ca este numai la gingie poate din cauza unei intepaturi sau zgarieturi.I-a astupat apoi gaurica facuta,cu plomba alba si acum trebuie sa asteptam sa-i treaca abcesul,ajutand acest lucru cu ampicilina.
Multumesc mult inca o data pt. ca mesajul dvs. m-a mai linistit putin.

Mergi la inceput