Transpiratie la cap

Transpiratie la cap | Autor: ellinia

Link direct la acest mesaj



Baietelul meu de 4 luni transpira destul de mult la cap, in zona cefei. Atunci cand ii dau sa pape sta cu ceafa pe mana mea si cand termina e ud tot, chiar mai devreme avea picaturi de transpiratie . Dar se mai intampla si cand nu sta cu capul pe ceva - mana, perna, etc. Si numai la ceafa. Si la mustatza mai are cateodata picuri de transpiratie, si in general e foarte rau de caldura. Eu sunt asa, mama mea la fel, poate e ceva ereditar, dar din cate stiu eu transpiratia la cap nu-i in regul, nu?

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Andrei, care este mai mare ca baiatul tau cu 2 saptamani, transpira in zona fruntii. Ia-m spus dr. pediatru si mi-a spus ca este de la efortul pe care il face cand suge la san, insa mi-a spus sa-l urmaresc in continuare ca daca transpira fara motiv (era destul de frig afara cand am vorbit despre asta-avea cam 3 luni)nu se asimileaza bine vigantolul.
SA FITI SANATOSI!!!

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)
album
bebe Andrei de la o luna la doua luni
bebe Andrei de la doua la trei luni
bebe Andrei de Pasti 2005-2luni si 3saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

E normal sa transpire vara. In fiecare an Robert numai vara a transpirat - si in somn, si in timpul zilei la efort sau la joaca si totul e in regula.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut (4 luni) transpira citeodata cind maninca (cu biberonul) dar nu numai la ceafa, ci pe tot capul. Si am observat ca mai transpira cind il pun pe burta si se chinuie sa se intoarca. Ii dau si calciu si fier in perioada asta si tot se mai intimpla.

Eu cred ca daca nu are alte simptome (ca ar fi anemic sau rahitic sau racit) inseamna ca nu e nici o problema, cu totii transpiram la efort sau cind e cald.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns f.anomis spune:

Si bebelusa mea transpira rau la cap. Fata de perna e uda de fiecare data cand se trezeste. Al meu sot e la fel, deci are cu cine sa semene, plus ca, temperatura in casa nu mai scade sub 26-27° nici noaptea cu geamul deschis. In homeopatie, se recomanda 5 granule pe zi (dizolvate in putina apa pt.bebei sau supte, pt. cei mai maricei) de Calcarea Carbonica 9 CH. Daca transpiratia persista totusi si in alte anotimpuri mai putin calde, trebuie consultat medicul. Poate fi vorba de o anemie.

Simona si Olivia Maria (06.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Subscriu la cele spuse se sirimie.
Fetita mea are 9 luni si o podoaba capilara cam mare si deasa. Transpira ori de cate ori mananca sau se joaca. Este o foarta nazdravana. Nu sta un minut in acelasi loc!! Dar daca mananca, ia in greutate si e vesela nu imi fac probleme. Eu zic s-o lasam mai incet cu medicamentele, fie ele si homeopate!!
f.anomis, bebelusa ta doarme pe perna?! Stii de ce te intreb pentru ca doctora fetitei mele mi-a spus ca nu trebuie sa doarma pe perna ca-si deformeaza coloana!!!
Toate cele bune!
Mami si NIKO (24 septembrie 2004)

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Multumesc pentru raspunsuri, m-am mai linistit un pic! E adevarat ca are anemie, facem tratament cu fier, mai avem de facut o luna, dar e si foarte agitat. Chiar ca nu sta o clipa locului. Probabil e si din cauza asta. Oricum joi mergem la controlul de 4 luni si vorbim si cu pediatra.

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Elinia si baietelul nostru de 3 luni transpira la ceafa. Am tot citit pe forum despre lipsa de calciu si m-am dus cu jalba in protap la doctorul nostru, care s-a uitat interzis la mine. Rezultatul a fost copilul e sanatos tun si nu avem de ce sa ne facem griji atit timp cit ia in greutate si analizele sunt in regula.
Noi iesim la cumparaturi cu bebe, la 38-42 cit e afara, transpira instantaneu. Prima data am inlemnit, cind am intrat in magazin nu stiam cum sa-l mai acoper, imi era frica sa nu raceasca de la aerul conditionat.

mami de Aschiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns f.anomis spune:

Da victoria, bebelusa mea doarme cu perna. Mie nu mi-a interzis nimeni. Am o persuta ergonomica pentru bebei anti regurgitare. De fapt e un plan inclinat cu un unghi f. mic. Chiar si in maternitate li se punea un scutec mai gros impaturit in mai multe sub cap plus ca inclinau si cosuletul. Cu perna chiar am fost mai linistita, pentru ca Olivia adormea de multe ori la san, si oricate eforturi faceam sa o fac sa dea aerul afara (dar fara sa o trezesc), nu reuseam.
Iar cu doctorii...fiecare are alta parere, atat in Ro cat si prin alte parti. Candva si infasatul era tot pentru ca bebeii sa nu-si deformeze picioarele. Acum nu mai infasaza nimeni...
Parerile au fost si vor fi intotdeauna impartite. Cred ca nimeni nu doreste raul copilului lui. Cred ca e bine cand ai incredere in medicul tau si in tine. Aici am auzit de multe ori expresia: "Fa cum simti tu ca e bine" tocmai pentru a da mamicilor incredere in ele.
Remediile homeopatice nu sunt medicamente. Stii din ce sunt facute? Stii ca n-au efecte secundare? In cel mai rau caz, nu ajuta dar nici rau nu-ti fac.
O zi buna la toata lumea!

Simona si Olivia Maria (06.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Si al meu ingeras de 5 luni jumate transpira tare la cap. Cel putin in scaunelul de masina, cand il iau, e locul unde tine capul fleasca. Si cand mananca din biberon. Dar numai de cand e cald. Deci eu zic sa stai linistita, ca daca e cald, e normal sa transpire si ei.

Badjoke, da,a celea sunt perne speciale pentru bebelus, ti-a explicat f.anomis foarte bine, ii ajuta sa dea aerul afara si dorm mai bine. Eu am folosit de la nastere si e excelenta.

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos
http://community.webshots.com/user/sebastieng10
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

este in revista mami de iulie, scrie acolo ca poate fi chiar semn de rahitism
si fetita mea transpira mult, am dus-o la dr. si mi-a spus ca nu este rahitica dar poate fi ereditar, nici eu nu ma impac prea bine cu caldura

sanatate multa

Cristina si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling
bebe Maria

Mergi la inceput