Calculul lunilor de sarcina

Calculul lunilor de sarcina | Autor: Ina869

Link direct la acest mesaj

Dragi burtici, mamici, sint multe controverse pe tema acestui subiect; cum se calculeaza de fapt lunile, cite sapt.are o luna de sarcina?

Multumiri anticipate!

& puisoru'16+

Ina
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufumic spune:

Am citit pe aici pe forum pe undeva ca se considera lunile impare de sarcina ca avind 4 saptamani si cele pare 5 saptamani. Mi se pare cea mai OK metoda de calcul. Altfel, ar trebui sa consideri fiecare luna ca avind 4,44 saptamini. Sau daca ai DPN-ul pe data de 22 noiembrie sa zicem, sa consideri ca ai intrat intr-o noua luna pe data de 22 a fiecarei luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona79 spune:

Buna Ina
Numararea saptamanilor de sarcina incepe din prima zi a ultimei menstruatii a ta. Prima zi este si prima zi de sarcina. In mod normal, sarcina are 40 sapt dar poate marge pana la 42 dupa care este indusa! O luna are 4 sapt dar tu nu vei mai naste in luna a 9-a cum stiai pana acum ci in luna a 10-a (dupa ce treci de sapt 36 e ok daca nasti, cel putin asa se spune!)
Sper ca am fost destul de clara. Mai intra si tu pt calculator aici:
http://www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco
Succes, Simona si Mario 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Eu sunt de acrod cu pufu mic, si e clar ca nastem in a 10 luna din cauza ca se incepe numaratoarea de la prima zi a ultimului CM.
Ina tu ai numarat sapt de la conceptie sau de la CM?

Denisa
8+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by simona79

Buna Ina
Numararea saptamanilor de sarcina incepe din prima zi a ultimei menstruatii a ta. Prima zi este si prima zi de sarcina. In mod normal, sarcina are 40 sapt dar poate marge pana la 42 dupa care este indusa! O luna are 4 sapt dar tu nu vei mai naste in luna a 9-a cum stiai pana acum ci in luna a 10-a (

Asa e!

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Uitati un alt link. Sper sa nu va incurce mai rau.

http://pregnancytoday.com/resource/themonths.htm

Cate capete, atatea pareri...Intr-adevar, singurele sigure sunt saptamanile, si medicii le folosesc. Numai in articolele din reviste si asa, la modul general am auzit sa se refere la luni (de genul in primele luni e interzis....etc)

Sarcini usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Subiectul asta din 2002 il discut cu Victor si am vazut ca majoritatea parerilo, in mare si ale voastre cad de partea lui Victor, deci eu la 19+ am 4 luni di jumatate.!
In sfirsit capat si eu raspunsuri si nu raspuns.
Super

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

sa va spun eu cum mi-a explicat mie nenea docotrul acum citeva zile la eco tridimensionala....primele 4 luni au cite 5 saptamini si urmatoarele 5 au cite 4..asa se aduna 40 saptamini la cele noua luni....mai multe nu stiu...si eu sint in saptamina 20 deci am intrat in 5 luni....am facut 4 si am intrat in 5...adica exact teoria doctorului...dar eu nu prea tin socoteala cu saptaminile ci pe cea cu lunile mai mult...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

calculind de la prima zi a ultimei menstruatii veti avea saptaminile de sarcina.
Mai jos am gasit pe un site si in cite luni poti fi in functie de saptaminile pe care le aveti.

luna 1= 1-5 sapt
luna 2= 6-9 sapt
luna 3= 10-13 sapt
luna 4= 14-18 sapt
luna 5= 19-22 sapt
luna 6= 23-27 sapt
luna 7= 28-31 sapt
luna 8= 32-36 sapt
luna 9= 37-40 sapt


Jadi
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Buna burtici si mamici

Sa fiu sincera si eu sunt un pic in ceata. Dr meu considera ca am 4 luni din momentul incare am 3 luni pline si o zi. Adica nu vb cu mine in saptamani cum m-as fi asteptat.
Dar m-am invatat sa zic de saptamani si nu de luni...Asa ca eu am cum 16 saptamani si 3 zile. In luni as zice 4 luni implinite, mai ales ca Lavi tu ai facut cam acelasi calcul.

pupici la burtici
joy + 16+

Mergi la inceput