pastila care provoaca avortul

pastila care provoaca avortul | Autor: lyvya

Link direct la acest mesaj

Cum pierdeam eu timpul aiurea pe net..am gasit niste chestii pe care parca nu-mi sa le cred..despre pastila care provoaca avortul..voi ati auzit de asa ceva?Ce parere aveti? Mie mi se pare destul de riscant..dar se pare ca in SUA este folosita...este o noutate sau nu prea stiu eu? Ma gandesc ca daca ar fi sigura...e mult mai bine decat un chiuretaj...nu stiu pentru ca nu am avut si sper sa nu am astfel de pb...dar voiam sa va arat si voua...
The Abortion Pill

Mifepristone and Misoprostol for Early Abortion

"What is the Abortion Pill?

The Abortion Pill (brand name Mifeprex) is a form of early abortion caused by the combination of two medications, mifepristone and misoprostol. Also known as RU486, mifepristone has been used safely in Europe for many years. The Abortion Pill is an early abortion option for women who are 8 weeks pregnant or less. During the first appointment at the clinic you receive the mifepristone pill to take orally. Then 24 to 72 hours later, in the privacy of your own home, you insert small tablets of misoprostol into your vagina, which causes contractions resulting in a miscarriage. When used in combination, mifepristone and misoprostol are 95-97% effective within two weeks. Mifepristone and misoprostol are FDA approved."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Solana spune:

Da...exista si se practica si aici in Franta ,dar numai sub oservatie medicala..atit inainte de avort cit si dupa ...
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

quote:
Initial creeata de lyvya

Cum pierdeam eu timpul aiurea pe net..




hmmm pierdeai timpul aiurea? domnisoara ai de invatat
eu auzise de astfel de pastile. sincer as apela la ele decat sa imi umble dr cu ustensilele prin mine ca sa gaseasca toate componentele embrionului (asa am auzit ca se face caci Dumnezeu m-a ferit pana acum de asa ceva)
acum treci la invatat..ca asa am sa fac si eu :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de lyvya
voi ati auzit de asa ceva?



Am auzit si ca in Romania se foloseste in spitalele din orasele mari, dar neaparat sub stricta supraveghere medicala. Nu stiu cat e de riscant, fata de un chiuretaj obisnuit. Mai bine sa nu se ajunga deloc acolo


POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, exista si la noi( cel putin in carti este citata), dar se dau NUMAI la indicatia medicului ginecolog si sub stricta observatie si in anumite conditii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinutza_ale spune:

pai si daca exista...de ce nu este folosita...nu cred ca este mai placut sa iti umble pe acolo cu tot felul de fiare...numai cand ma gandesc ma ingrozesc...dar cum ai spus si tu rachel owen mai bine sa nu se ajunga pana acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

ideea e ca exista anumite riscuri..si in cazul in care se complica situatia si nu se desprinde bine placenta..sau ce o fi ca nu stiu...se poate sa moara persoana respectiva...daca nu are loc o curatare corespunzatoare a locului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

anul trecut prin toamna mi s a spus ca in Romania nu este omologat un astfel de medicament si ca este nesigur preferandu se avortul clasic.

am vazut un reportaj pe TV5 cu fete tinere care treceau printr un asemenea chin...cert este ca dureaza ore in sir pana se elimina produsul de conceptie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinutza_ale spune:

brrr!Ma trec toti fiorii cand ma gandesc la avort si la tot ce implica el!ma rog la DUmnezeu sa nu fiu nevoie sa trec vreodata prin asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:


Da exista
chiar zilele trecute citeam de asa ceva intr-un ziar norvegian.
Iei pastila si apoi stai pe wc si iasa.........chestia.
Am inteles ca nu provoaca dureri si nici singerari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

stai pe wc? Doamne mi se pare groaznic!

Mergi la inceput