Usturimi vaginale!!Ajutor!!

Usturimi vaginale!!Ajutor!! | Autor: konsuella

Link direct la acest mesaj

De 3 saptamani ma chinuie niste usturimi vaginale.Am fost la medic pana acum de 3 ori si primesc acelasi raspuns.Sunt bine dar usturimile persista si sunt foarte acute dupa contact sexual.Inainte am avut candida pe care am trata-o la indicatia medicului cu Gyno Daktarina 7 zile crema si ovule, apoi m-am prezentat la dr. unde mi s-a luat secretie vaginala din nou si mi-a zis ca infectia nu mai este.Iar mi-a dat crema pt uz vaginal Gyno Pevaryl ,care nici in prezent nu ma ajuta deloc.Ma poate ajuta cineva care s-a confruntat cu asa ceva?Daca infectia nu mai este in vagin de unde apar totusi usturimile acestea?Ce este de facut in cazul meu ?Multumesc mult si astept raspunsuri aici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Parerea mea este ca ar trebui sa-ti faci alta analiza de secretie si un papanicolau la alt cabinet.si urina de asemeni.trat. pentru candida trebuie urmat de ambii parteneri si in timpul tratamentului repaus la sex.De asemeni nu specifici daca usturimile apar numai dupa contact sau la urinat sau persista tot timpul.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Candida trebuie tratata de ambii parteneri. Probabil ca ori mai ai candida si are si sotul tau, ori ai altceva.
Sfatul meu e sa te duci la doctor, dar la un doctor bun, luat secretie din nou. Poate fi orice, de la infectie la ciuperca.
In rest, las doctorii sa iti raspunda, dar am cunoscut problema asta.
Sanatate!


Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu.

Petre Tutea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns konsuella spune:

Mentionez ca usturimile inca le am ,adica simt totusi o usoara arsura ,dar nu cand urinez,doar la atins sa zic.La urinat e totul bine nu ma ustura.Cert este ca simt usturimile astea care sunt foarte acute numai dupa contact sexual ,care persista cateva ore apoi sunt ok.Dr la care am fost in fiecare saptamana pana acum a zis ca infectia in vagin nu mai este,ca sunt curata, la care mi-a zis ca inainte de sex sa ma dau cu crema in exterior(econazol nitrat ).Zis si facut dar eu tot am usturimi mentionez numai dupa contact sexual.Se poate sa fiu eu alergica la miconazol iar acum la crema asta care cica ar fi mai puternica ,econazol nitrat ,de nu da nici un rezultat?Mi-am facut acum 2 saptamani testul PAP si mi s-a luat si urina iar eu inca mai astept rezultatele ,care dureaza destul de mult aici.Partenerul nu a urmat nici un tratament deocamdata.Daca nu am contact sexual nu am usturimi.Sunt disperata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Pai iubita abstinenta totalaaaaaa..... si vezi ce se intampla.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns konsuella spune:

Am uitat sa mentionez ca iau Diane 35 pt ten,inainte am avut probleme rau cu tenul .Le iau din martie a.c.Stiu ca antic favorizeaza aparitia candidei.Citeam undeva ca ar tb sa renunt la antic ,as vrea dar apoi iar o sa am probleme cu tenul Pe perioada tratamentului normal ca nu am intretinut de nici un fel ..lol ,stiu ca sunt patita.Dar parca acum nu mai scap doar de senzatia asta de usturime.Mi-a mai scris cineva de solutie cu Rivanol..Oare ce efect o avea?In legatura cu spalaturile astea intravaginale dr de aici nu recomanda asa ceva?Plus ca atatea spalaturi inauntru strica flora vaginala sau?Daca ma spal la exterior doar cu ceai de galbenele si bicarbonat are vreun efect?A incercat asa ceva cineva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Spalatura cu ceai de pelin, sau coada soricelului, plus galbenele. As face maxim o saptamana. Si atat.
M-am mai gandit si mi-am adus aminte de asta.
In rest, daca nu trece, sigur ai avea nevoie de un doctor bun, pentru ca diagnosticul sa fie corect si tratamentul sa fie cel potrivit.
Multa sanatate!




Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu.

Petre Tutea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Poate esti prea uscata si spalaturile iti pot accentua aceasta uscaciune. Intreaba doctorul.Eu am avut aceasta problema.
Apropo de ten, am vazut ca a aparut un anticonceptional special pt. astfel de probleme. intreaba si tu la farmacie sau medicul tau.

cucu alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns konsuella spune:

Multam celor care mi-au raspuns aici.In cele din urma am aflat care era cauza.Nu aveam candida ca ma tratasem inainte ,ci aveam rana pe colul uterin care era foarte adanca si urata.Medicul din Germania m-a mintit saptamana de saptamana spunand ca nu am rana,cand rana o vedea orice ginecolog.Am facut in Romania tratament pt inflamatie la nivelul colului timp de 10 zile apoi am facut doua cauterizari.Prima cauterizare nu a dat rezultate ,s-a vindecat doar o parte din rana.Acum dupa a doua cauterizare inca mai am niste scurgeri ,dar nu asa abundente cum erau inainte.
Nu inteleg de ce procedeaza medicii asa ?Ar trebui pusi la zid ,parerea mea....

Mergi la inceput