De ce plange bebe in somn

De ce plange bebe in somn | Autor: Calinescu Lucia

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 18 luni mai plange cateodata in somn. Are aporape toti dintisorii, am inteles ca ar trebui sa aiba 8 masele ea are doar patru (2 sus, 2 jos). Mai are cineva astfel de probleme.


Cristina si bebe Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

abia am iesit dintr-un urlet,s.a linistit,sper sa doarma bine.Marc are 2 ani jumate si din cand in cand, rar,slava Domnului incepe sa urle si e foarte greu sa-l linistesc,de fapt nici nu se trezeste macar..si cel mai rau e cand se intampla sa nu ma lase sa-l alint,sa-l tin in brate ba chiar tipa mai tare.Am inteles ,de pe forum,ca e aproximativ normal,ca multi copii fac asa dar,de fiecare data cand se intampla ma termina.
Azi a avut o zi agitata,n-a dormit,am fost la ziua unui copil si a fost groaznic de obosit pe seara si cine stie ce.o fi visat.
Desi eu nu cred ca are legatura,terorile astea nocturne nu au o regula,ca e copilul extenuat sau nu sau altceva.
sa speram ca n-o sa-i tina pana la scoala:)

la tine cat te frecvent se intampla?La marc..foarte rar,cateodata luni intregi de nopti linistite si apoi cand incepe intr-o noapte sa urle ca sirena...si e atat de greu de linistit pentru ca nu se trezeste,egal ce fac,ca il iau in brate,il pun in picioare,ii vorbesc,am aprins si lumina..(bine ca incerc finut,daca as fi mai dura sigur l-as trezi)

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Maria plange in fiecare noapte in scurte reprize si nu prea tare dar ma ingrijoreaza lucrul acesta. Poate viseaza ceva ce nu-i place. In plus mai avem suzeta inca peste noapte. Cum gaseste suzeta adoarme imediat la loc. Dar cateodata plange chiar cu suzeta in gurita. Nu mai stiu ce sa ma fac.

Cristina si bebe Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Viseaza. Si Mariuca cateodata se scoala plangand chiar si acum la 6 ani, altadata o aud razand in somn. Si Ioana mai plnge scurt sau zambeste de zor in somn desi nu are inca nici 3 luni. Viseaza si participa din plin la vis, nu-i nimic grav.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Ma doare sufletul cand o aud chitaind sau plangand si imi tresara inima de bucurie cand rade, chiar in hohote. Ieri am surprins-o vorbind in somn. Mi-e atat de draga.


Cristina si bebe Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Am citit ca, asa cum la adult un ciclu de somn dureaza 2 ore jumatate, la un copil dureaza 40-50 minute. Dupa aceasta perioada, el poate incepe alt ciclu sau se poate trezi. Si Bebe Albert plangea in somn (inca mai plange la somnul din timpul zilei) si imi faceam mari probleme, pana am realizat ca ce am citit era adevarat. Uneori vrea sa se trezeasca si nu poate, alteori vrea sa mai doarma. Nu are nici o legatura cu visele. Asa ca nu iti fa probleme.


POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Multumesc mult, parca sunt mai linistita


Cristina si bebe Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by Calinescu Lucia

Maria plange in fiecare noapte in scurte reprize si nu prea tare dar ma ingrijoreaza lucrul acesta. Poate viseaza ceva ce nu-i place.


Da ,viseaza si incep sa aiba cosmaruri.Nu cred ca e o problema.Si Razvan face la fel ,dar uneori il aud razand alteori vorbind.Sunt si ei oameni pana la urma nu?

http://community.webshots.com/user/ubi19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

chiar am pus si eu un subectde genul asta.si noi avem toti dintisorii, mai putin 4 masle, tura 2-a:)nu cred ca ies astea si deja m-am obisnuit cu trezitul de durere de dinti si altfel se manifesta...
dar daca nu chiar in fiecare noapte , la doua nopti se trezeste plangand cam la 2 ore dupa culcare,uneori se linisteste intr-un minut, alteori muuult mai greu.

sunt cam ingrijorata si eu, sa nu fie ceva neurologic, situatia dureaza de vreo doua saptamani.uneori stiga "ene" de la "desene" la care se uita cu aviditate seara dar nu sunt inconstienta e vorba de Bambi sau Cartile Junglei si dac nu i le pun e in stare sa planga 2 ore.
si totusi aseara nu s-a uitat si la 11 jumate a plans de mama focului...

e cazul sa ma ingrijorez, oare?



cristiana si gagalicea Theodora Alexia (2 anisori)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

De curand nepoata mea a fost diagnosticata ca avand oxiuri,dupa ca doctorul a auzit ca plange in somn.S-a uitat la funduletul ei,la anus unde era rosie,putin in interior,si dupa analize s-a confirmat.Fa-i o coprocultura si vei afla daca este acesta raspunsul.
Hana&Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

quote:
Originally posted by carrie

chiar am pus si eu un subectde genul asta.si noi avem toti dintisorii, mai putin 4 masle, tura 2-a:)



Nu cred ca ar trebui sa ne ingrijoram, de doua zile vad ca nu mai plange noaptea. Sa fie oare de la tura a doua de masele?

Cristina si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling"

Mergi la inceput