Sindrom Raynaud-hipoanabolic sever

Sindrom Raynaud-hipoanabolic sever | Autor: Kitty

Link direct la acest mesaj

Fetelor stie cineva despre acest sindrom. O cunostinta de a mea, o fata tanara a fost diagnosticata cu aceasta boala si este destul de speriata pentru ca nu a prea fost bolnava si nici nu a avut simptome evidente, doar faptul ca mainile si picioarele ii erau mai tot timpul reci.
Fata nu este din Bucuresti, si acum este in Bucuresti de ceva vreme si desi a fost la un cabinet particular doctorul nu a vrut sa o primeasca pe motiv ca nu are domiciliul. Sunt curioasa daca acest lucru este normal. (Mie nu mi se pare normal, pt. ca fiind un cabinet particular as fi crezut ca poate merge oricine.)
A diagnosticat-o cu aceasta boala fara sa-i faca analize si nici explicatii prea multe nu i-a dat, in schimb i-a prescris medicamente (o parte injectii) de 4 milioane.
De fapt problema e ca nu e langa familie si e destul de speriata si i-ar prinde bine sa o lamureasca cineva despre ce e vorba!
Va rog daca stiti ceva sa ma lamuriti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trusty spune:

Un diagnostic nu se pune asa, la prima vedere sau din usa, dupa cum nu se poate pune nici prin internet. Si nici tratamentul nu se da asa, din mers... Trebuie ca persoana sa fie consultata temeinic, sa i se faca un asa-zis istoric al bolii etc. In plus, daca se suspicioneaza un diagnostic trebuie sa faca si un set de analize in directia afectiunii respective. Asta e parerea mea. In plus, daca plateste consultatia, de ce sa nu o primeasca medicul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

http://www.eva.ro/sanatate/articol15.html
<<In privinta anticonceptionalelor, medicii au pareri diferite. Ginecologii spun ceva, generalistii altceva. Daca ginecologii sustin ca anticonceptionalele sunt foarte indicate, generalistii sunt mai rezervati. "Utilizarea anticonceptionalelor poate provoca, in timp, fenomene de insuficienta circulatorie periferica, asa-numitul sindrom Raynaud", spune dr. Daniela Enea, medic primar de medicina generala la Centrul Medical de Diagnostic si Tratament din Bucuresti. "Aceste tulburari de circulatie, mai ales daca femeia fumeaza, pot conduce, in unele cazuri, la arteroscleroza, la infarct de miocard.">>

http://www.medicina.ro/raspunsuri.html
<<Fenomenul Raynaud
Fenomenul Raynaud se manifesta astfel:la frig se albesc mainile(sau picioarele), apoi se invinetesc, si cand intra la caldura se inrosesc.este o afectiune caracterizată prin episoade de vasospasm arterial la nivelul degetelor care survin la rece sau la stres emotional;răspunde bine la tratamentul cu nifedipină (doze de 30-60 mg/zi reduc frecventa si severitatea episoadelor la 30-90% din pacienti). Salvamin-ul este un unguent care se distribuie pe piele in strat uniform, se maseaza 2-3 min,este adjuvant in fenomenul raynaud. luati legatura cu un medic internist!ar trebui facute investigatii privind diabetul, ateroscleroza!daca va fi diagnosticat, trebuie evitata expunerea la frig, si in special OPRIREA FUMATULUI! numai bine!>>

Salvamin-unguent pentru masaj: http://www.naturaplant.ro/produse/1402/Salvamin_-_Unguent_pentru_masaj

Cam asta am gasit...


Cununia noastra
Nunta
Pozici
Zenga

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Manifestarile pe care le are prietena ta pot fi un semnal de alarma: pot fi cauzate de o boala generala, sau in cel mai bun caz de anumite substante, chair unele medicamente. Trerbuie sa se adreseze unui spital serios, care se ocupa de astfel de boli, cum ar fi Colentina, Sf. Maria sau Fundeni.

Mergi la inceput