Alesio-un bazuc scumpic

Alesio-un bazuc scumpic | Autor: pufymic

Link direct la acest mesaj

S-a intamplat! Asa a aparut in burtica! la un moment dat, pe la sfarsitul lui ianuarie 2004 am simtit ca ceva e schimbat cu mine..si am banuit ca am un bebe in burtica. Asa ca am mers la ecografistul clinicii in care lucram si i-am zis ca vreau un eco. M-a intrebat de ce....ma simt rau?I-am zis ca nu ma simt minunat, si ca am o banuiala.....Mi-a facut ecografia!Prima! Si mi-a zis: "vezi punctuletul acesta?" (era cat cursorul de la mouse)" E bebe"!
Si asa a fost. Am mers la clinica de ginecologie de peste drum, la un ginecolog(Dr. Muresan, la care am si ramas pana am nascut) sa-mi confirme.
Mi-a facut si el eco si mi-a spus: "Felicitari doamna Puf!".Atunci a inceput totul!
Am avut o sarcina nu tocmai usoara. A inceput cu nevoia de a manca castraveti murati si alte chestii acre. Apoi greturile inerente!
Apoi au inceput durerile....inca din prima luna si au continuat toata sarcina.
Am stat in concediu medical toata sarcina din aceasta cauza, si am facut tratament cu No-Spa si Duphaston.
Eh, dar au trecut toate.....si a venit luna septembrie.
Si am decis sa plecam la Cluj(atunci stateam la tara la parintii lui Ovi) ca avea Ovi licenta, si eu sa astept acolo sa nasc.
Asa ca am plecat. DPN-ul era 29 sept, dar aveam un burtoi urias.....toata lumea zicea ca voi naste mai repede.
Am stat la Ramo si Horatiu, iar fetitele lor scumpe se tot minunau de burtica mea.Erau tare incantate cand simteau cum misca bebe
Ei si am stat toata luna septembrie; intre timp si-a dat si Ovi licenta, a terminat cu facultatea...si eu inca nimic!
Si a trecut si 29 sept!
Si mergeam la Dr. Muresan tot la 2 zile si-i ziceam: "mai am mult ca nu mai pot!Nu mai am rabdare"....iar el zicea" aveti rabdare doamna ca stie bebe cand sa vina"
Si asa a fost! A venit cand a vrut el!
M-a programat pentru data de 9 sa merg sa-mi induca nasterea, iar bazucu meu a venit in 8!
Joi, in 7 octombrie am inceput sa ma simt mai ciudat....obosita.....exagerat de obosita!Nu aveam putere sa fac nimic!
Si la ora 16:20 au inceput contractiile!Am mers la baie....si surpriza: sange!
Si imediat dupa aceea au inceput.Erau exact ca durerile menstruale.....la inceput!Dar cu toate astea am stiut ca sunt contractiile adevarate , de nastere.Inainte de asta aveam dureri si ma tot intrebam daca le voi recunoaste pe cele adevarate.....dar acum stiu: e imposibil sa le confunzi!
Cand am vazut ca a inceput travaliul, am mers la baie si am facut un dus cu ajutorul lui Ovi si m-am pregatit pentru spital(ca singura nu eram in stare din cauza burtii mari)........mai cu pauze....din ce in ce mai dese....dar in final am fost gata.
Intre timp a venit si Horatiu cu Ramo acasa.Le-am zis ca nasc.Au zis ca ne duc ei la spital.Ok...zis si facut.
L-am sunat pe dr.Muresan si i-am zis ca nasc. A zis ca ne vedem la clinica.
Asa ca ne-am urcat in masina lui Hora si am plecat........uffff cred ca a fost cea mai de cosmar calatorie cu masina pe care am trait-o! din cauza lui Hora care ne-a dus pe o "scurtatura".....adica prin toate gropile posibile!
Si la fiecare groapa parca mai tare ma durea burta! Uffffff....in final am ajuns la clinica.Am mers la internari unde mi-au facut foaia de internare si un control pe masa si un eco.
Bazucu era inca in pozitie pelviana.Si nu dadea semne ca s-ar mai intoarce.
De acolo am mers in sala de nasteri.Ovi era in halat, deci a stat cu mine.
Eram nelinistita ca nu-l vazusem pe Muresan. La un moment dat a aparut si el.M-a consultat si mi-a zis sa fiu linistita ca totul e ok.....
Dar durerile erau tot mai puternice.....la un moment dat am inceput sa-i implor sa-mi faca anestezie. Mi-a facut niste injectii in col, dupa care m-am mai linistit....insa doar vreo jumatate de ora, dupa care durerile au inceput si mai puternice!
Deja eram ca in transa.......il vedeam si nu-l mai vedeam pe Ovi....stiam si nu mai stiam ce se intampla in jur....Ovi spune ca strigam la contractii....eu nu-mi aduc aminte decat ca strangeam de cearsaf....
Mi-au mai facut niste injectii in col(a doua tura), dar dupa ele nu m-am linistit!A fost mai rau!
Aveam deja dilatatie 5! Asa ca m-au pus pe minge! Ingrozitoare experienta! Parca aveam milioane de cutite in mine!
Dupa ceva timp(pierdusem notiunea lui de mult) mi-au facut inca un control(al catalea oare?).Atunci s-au rupt membranele. Alesio era tot in pozitie pelviana......dilatatia tot 5! Asa ca dr. Muresan a decis: mergem in sala!
M-au pus intr-un scaun cu rotile si am plecat spre sala!
Acolo, cu toate ca Ovi era pregatit cu echipament si masca(nu stiu daca si psihic), dr. Muresan i-a spus ca mai bine sa astepte afara.....nu l-au lasat sa intre cu mine in sala.
Am ajuns, am urcat pe masa(intre contractii ingrozitoare), mi-au pus sonda urinara(a usturat putin dar urmatoarea contractie a facut uitata usturimea), apoi mi-au facut anestezia!Intepatura in coloana a fost binecuvantarea! Apoi a venit linistea! In sfarsit fara contractii.....dupa 8 ore de chin!
Imediat dupa aceea l-am auzit pe beblasul nostru tipand!Era ora 12:25 am! Eram bucuroasa....linistita...obosita....
Mi l-au aratat cateva secunde. Era bine, avea 3900 gr, PC=35 cm, PT=35 cm, I=59 cm(aici cred ca au gresit la masuratoare) si Apgar 10!Nu-mi mai aduc aminte cum arata....stiu doar ca era cu ochisorii deschisi.L-am pupat pe fuga pe ochisorul stang apoi pe frunte.....apoi l-au luat si l-au dus la bebici.
Eu am ramas sa ma sutureze, timp in care am povestit cu anestezistul si cu dr. Muresan....barfe de la clinica de la noi. Deja eram bine....nu ma mai durea nimik!Aveam doar frisoane......apoi prurit la nivelul fetei (reactie la medicamente), dar ma simteam bine!Nici macar somn nu-mi era!Deja incepeam sa ma plictisesc!Atunci au terminat de suturat si m-au dus in salonul de reanimare.
A venit si Ovi si a stat cu mine pana pe la 1:30, apoi a plecat la Ramo!Era imbracat in hainele de clinica.....s-a oprit pe drum si a luat o sticla de sampanie!
Eu nu putem dormi....l-am sunat pe Dori(fratele meu) si i-am spus: "Am nascut. Esti unchi!Avem un baietel!Alesio Andrei!".Apoi am inceput sa plang!Abia atunci am rasuflat usurata cu adevarat!I-am zis ca nu mai pot vorbi si am inchis....dupa vreo 10 minute mi-a trimis un mesaj:" Nu mai plange.Razi!Ai motive.Eu plang de bucurie acum.Pupic la toti 3."Era ora 1:15.
Apoi am mai stat putin si am adormit!
M-am trezit de durere pe la 5...am cerut un calmant.....apoi am mai dormit.Dimineata a venit Ovi dupa ce a trecut pe la Alesio.....mi-a spus ca e superb si cuminte!
A doua zi, adica in 9 octombrie mi-au scos sonda urinara si am coborat la lauze unde mi l-au adus langa mine pe bazuc!
Cand l-am pus la san mi-a facut ragade....asa ca i-au dat sa pape lapte praf....eu ma mulgeam....n-a fost simplu deloc....
Am facut si o usoara depresie post-partum de nu ma mai puteam opri din plans.....dar au trecut toate!
Dupa 5 zile am iesit din spital(firele le-am suprimat acasa).Dupa ce am iesit din spital am inceput sa-l pun la san. A inceput sa suga insa numai cu protectie de silicon.....si asa a papat pana la 3 luni.De atunci am inceput sa-l alaptez fara, si asa papa si acum.
Deja e baiat mare.....acum 4 zile a implinit 8 luni.....acum papa si mancarica facuta de mami lui...si bine-nteles laptic "made in mami" care ramane felul favorit!
Acum fuge in 4 labe, cotrobaie peste tot, face numai prostiute, se ridica in picioare intr-o secunda cand are de ce sa se apuce...e un bebe atomic!
E comoara noastra.....acum ne tot gandim si ne minunam cum de am trait atata timp fara el!Ne umple viata........Il adoram!


....….Si a trecut un an si am ajuns la prima aniversare a lui Alesio, ziua in care sarbatorim un an de la primul lui planset, un an plin de bucurii dar si de intrebari pe care noi , parintii lui, ni le-am pus zi de zi, clipa de clipa, deoarece vrem tot ce e mai bine pentru copilul nostru!
Alesio e un copil minunat, iubit din toata fiinta de catre parintii lui, plin de personalitate, incapatanat, perseverent si frumos(blond si cu niste ochisori albastri incadrati de gene luuuungi...)!
La un an, bebelusul nostru care de acum inainte este deja copilas, stie o multime de lucruri: stie sa mearga singurel( deja alearga), stie si intelege tot ce vorbim cu el, iar cand vrea face ce-l rugam, a inceput sa vorbeasca, stie foarte multe cuvinte, pe care le asociaza cu persoanele sau obiectele corespunzatoare, stie sa bata palma, da din cap cand nu vrea ceva, stie sa dea noroc, sa faca pa(si spune in acelasi timp) iar cand il intrebi cati ani are iti arata un degetel(aratatorul).
De vorbit spune asa: mama, tata, baba, bua(buna), buu(bunu), Aie(Ale), Teo, Doii sau Dede(Dori), Aul(Raul), nenea, ta-ta(tanti), bebe, tatu(ceasul), be(bec), pa, papa(mananca), popa, te(ceau)....(cam atat imi aduc acum aminte) si toata ziua invata cuvinte noi si se straduieste sa repete dupa noi.
In rest vorbeste in “limba” lui de bebic dulce!
Are 76 cm si 11 kg, PT=49 cm si PC=48 cm, 7 dintisori(ultimul a iesit in 6 oct cand mami si tati isi sarbatoreau 4 ani de casnicie) si o energie debordanta!
Nu a fost usor anul care a trecut....dar a fost frumos ca nici un altul de pana acum!
A fost greu ca ne-am confruntat cu multe probleme , dar frumos ca ne-am bucurat clipa de clipa de zambetul ingerasului nostru!
Acum putem spune intr-adevar ca suntem fericiti!Comoara noastra ne-a facut sa descoperim adevarata fericire: cea de a iubi neconditionat si fara limite si de a fi iubit la fel!
LA MULTI ANI ALESIO, INGERASUL NOSTRU!!!!!! Sa iti dea bunul Dumnezeu multa sanatate, o viata lunga, plina de dragoste, de impliniri si de bucurii si fie sa fii mereu fericit!Te iubim!(mama si tata)




Ioana& Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

Ce frumoasa istorisire!
Va doresc multa sanatate si multa fericire !

ANDRA si BEN STEFAN DNP15.06.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Sa va traisca si sa va bucurati de fiecare moment.
M-a emotionat povestea ta, care in unele momente seamana cu povestea puiutului nostru.
Dumnezeu sa le dea sanatate la toti copilasii din lume!!!!!!!!!!


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Pufymic, de la noi. Sa va traiasca bazucul drag, sa fie sanatos, voios, voinic si sa va umple inimile de bucurie.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Pufy, sa va traiasca bazucul cel neastamparat !!!!
E un dulcic si speram sa il vedem cat mai curand pe viu!
Pupici multi!!!!! Si la cat mai mult somn!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

sa va traiasca "bazucu" blond si frumos"

(am pus semnul cu "bis" ca sa mai faceti unul asta pt ca va ies copii frumosi )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Multumim tuturor de felicitari si va doresc sa fiti la fel de fericiti cum suntem noi cu bazucu'!
Frosa deja ne gandim la urmatorul bb ca sa nu zic urmatorii bebici!
Pupici!


Ioana& Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salisa spune:

Felicitari!
Sa aveti parte de numai bucurii din partea lui.
Salisa 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Sa va traiasca, sa fie sanatos si sa va umple viata numai de bucurii!

Denisa
7+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

FELICITARI!!!

Sa fie sanatos, cuminte si destept!
Sa va bucurati de el!


http://community.webshots.com/album/361743449sBqhxH/0

POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Sa va bucurati de el si sa fiti la fel de fericiti toata viata.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Pozici
Pozici noiFara par
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput