talonete ! calca cu picioarele in interior !

talonete ! calca cu picioarele in interior ! | Autor: mamicamariei

Link direct la acest mesaj

dragi mamici,

voi aveti probleme cu nevoia de talonete pentru copiii vostri ?
de unde ati comandat talonete ?
fetita mea are 1 an si 9 luni si doctorita a zis ca are un inceput de platfus, sa ii masam piciorul sa i se formeze scobitura aia si sa ii punem talonete in pantof.
in afara de asta, cand merge are tendinta ca un picior sa il bage in interior. nu stiu daca are legatura cu nevoia de talonete chestia asta cu aruncatul dezordonat al picioarelor in mers. poate e prea mica sa imi fac griji.
voi ce experiente aveti in zona asta ?
multumesc mult
cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

cum merge cu picioarele spre interior?cu calcaiul sau cu varful?Fi-meu merge cu varfurile spre interior si cati medici am intrebat aici au zis ca n-are nik,nu.i trebuie talonete,gheata ortopedica.
O sa-l duc la medic si in ro,chiar daca nu-i grav vreau sa-si corecteze pozitia labei piciorului.Si eu am platfus,si sora mea si amandoua am purtat ghete ortopedice cat am fost copii,chiar daca nu aveam nimic grav si acum totul e ok.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si lui David i s-a pus diagnosticul de platfus anul trecut...Dar dupa ce am dezbatut mai multe pareri contra si pro talonet am renuntat la incaltaminte ortopedica...
Acum fara nici un fel de ajutor (talonet sau altceva) bolta piciorului s-a mai ridicat si continua sa ii se formeze...
Merge foarte mult in picioarele goale, pe nisip, pe iarba...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jade spune:

exact aceeasi pb. o avem si noi. am fost cu andrei la ortoped si ne-a recomandat ca si tie, incaltaminte cu talonete si masaj. in plus, gimnastica: sa merga pe varfuri si pe calcaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sunt o groaza de pareri pro si contra, e adevarat. Noi i-am facut talonete la spitalul Budimex si le-am purtat toata vara trecuta.E de preferat, daca iei hotararea impreuna cu un medic ortoped ca trebuie totusi talonete, sa i se faca incaltamintea cu totul.Tot la Budimex se poate.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:



Draga mea nu trebuie sa te sperii mai sunt si alte mamici care trec prin ce treci si tu.
Fetita mea s-a nascut cu Picior stamb congenital plat valg stang si platfus.Am mers la oroped cam pe la 11 luni si am purtat ghetute si cu talonete, mai tarziu, pe forum am aflat ca e bine sa merg la un kinetoterapeut si uite asa acum incepem sa avem rezultate.
Sfatul meu e sa mergi la un ortoped si la un kinetoterapeut.

talonetele le-am comandat la ortoprofil Craiova, dar poti cauta si pe net la www.ortoprofil.ro si aici poti gasi toate punctele de lucru precum si adresele lor.

Sanatate si sa ne mai anunti cum se mai simte fetita


neliana anghel

Mergi la inceput