Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

talonete ! calca cu picioarele in interior !

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

mamicamariei
mamicamariei
nou venit

Romania
bucuresti

65 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 12/06/2005 :  14:17:32 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite mamicamariei un Mesaj Privat  Reply with Quote

talonete ! calca cu picioarele in interior !

dragi mamici,

voi aveti probleme cu nevoia de talonete pentru copiii vostri ?
de unde ati comandat talonete ?
fetita mea are 1 an si 9 luni si doctorita a zis ca are un inceput de platfus, sa ii masam piciorul sa i se formeze scobitura aia si sa ii punem talonete in pantof.
in afara de asta, cand merge are tendinta ca un picior sa il bage in interior. nu stiu daca are legatura cu nevoia de talonete chestia asta cu aruncatul dezordonat al picioarelor in mers. poate e prea mica sa imi fac griji.
voi ce experiente aveti in zona asta ?
multumesc mult
cristina
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
mamica dulce
mamica dulce
membru de baza

Germany, Euskirchen
4417 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2005 :  14:22:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamica dulce un Mesaj Privat
cum merge cu picioarele spre interior?cu calcaiul sau cu varful?Fi-meu merge cu varfurile spre interior si cati medici am intrebat aici au zis ca n-are nik,nu.i trebuie talonete,gheata ortopedica.
O sa-l duc la medic si in ro,chiar daca nu-i grav vreau sa-si corecteze pozitia labei piciorului.Si eu am platfus,si sora mea si amandoua am purtat ghete ortopedice cat am fost copii,chiar daca nu aveam nimic grav si acum totul e ok.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana
Membru de barza

USA, Aleea Fericirii
11536 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2005 :  15:01:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat
Si lui David i s-a pus diagnosticul de platfus anul trecut...Dar dupa ce am dezbatut mai multe pareri contra si pro talonet am renuntat la incaltaminte ortopedica...
Acum fara nici un fel de ajutor (talonet sau altceva) bolta piciorului s-a mai ridicat si continua sa ii se formeze...
Merge foarte mult in picioarele goale, pe nisip, pe iarba...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"

Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
jade
jade
membru incepator

Romania, Bucuresti
203 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2005 :  15:02:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luijade Adauga semn de carte la raspuns Trimite jade un Mesaj Privat
exact aceeasi pb. o avem si noi. am fost cu andrei la ortoped si ne-a recomandat ca si tie, incaltaminte cu talonete si masaj. in plus, gimnastica: sa merga pe varfuri si pe calcaie.
light
light
here and now

Australia
3982 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2005 :  15:20:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite light un Mesaj Privat
Sunt o groaza de pareri pro si contra, e adevarat. Noi i-am facut talonete la spitalul Budimex si le-am purtat toata vara trecuta.
E de preferat, daca iei hotararea impreuna cu un medic ortoped ca trebuie totusi talonete, sa i se faca incaltamintea cu totul.
Tot la Budimex se poate.

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005
neliana
neliana
membru incepator

Romania, craiova
285 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2005 :  23:18:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luineliana Adauga semn de carte la raspuns

Draga mea nu trebuie sa te sperii mai sunt si alte mamici care trec prin ce treci si tu.
Fetita mea s-a nascut cu Picior stamb congenital plat valg stang si platfus.Am mers la oroped cam pe la 11 luni si am purtat ghetute si cu talonete, mai tarziu, pe forum am aflat ca e bine sa merg la un kinetoterapeut si uite asa acum incepem sa avem rezultate.
Sfatul meu e sa mergi la un ortoped si la un kinetoterapeut.

talonetele le-am comandat la ortoprofil Craiova, dar poti cauta si pe net la www.ortoprofil.ro si aici poti gasi toate punctele de lucru precum si adresele lor.

Sanatate si sa ne mai anunti cum se mai simte fetita

neliana anghel
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com