Ce masina de cusut sa-mi cumpar?

Ce masina de cusut sa-mi cumpar? | Autor: gitana

Link direct la acest mesaj

Vreau sa-mi cumpar o masina de cusut buna pana in 25-30 milioane dar nu stiu de care sa-mi aleg.Am cautat si pe internet dar vreau sa cer sfatul unor persoane care au acasa astfel de masini sau au vazut.
Mai am o masina Singer dar nu sunt multumita nici cum surfileaza,nici butonierele nu sunt grozave.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madis spune:

Si eu tot vreau sa-mi cumpar masina de cusut si nu-i mai vine rindul.
O prietena are o masina de cusut Husqvarna si este foarte multumita. Cind a cumparat-o cei de la magazin au facut si un mic "curs" cu ea de vreo citeva ore.
O alta masina interesanta este Pfaff. Am auzit doar lucruri bune despre ea.
Cit despre Singer, eu am fost la ei la reprezentanta si habar n-aveau ce face fiecare model in parte. Ca sa nu mai spun ca instructiunile de folosire in limba romana constau intr-o pagina A4 trasa la Xerox. Mi s-au parut niste neseriosi, nu mi-as lua masina de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Asa e Madis,masina Singer eu mi-am luat-o din METRO si cei de acolo nu au stiut sa-mi spuna nimic despre ea.Instructiunile de folosire nu te lamuresc nici un pic.Dar aici,in Galati, nu prea am de unde sa-mi cumpar o masina de cusut"de firma".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Pai in bugetul de care dispui tu poti lua doua masini: o masina dreapta sau multi-op si o masina de surfilat cu 4 fire (triplock). Pe o masina multi-op casnica butonierele nu vor iesi niciodata ca cele de fabrica si nici surfilatul. Eu prefer masinile Brother, atat cele industriale cat si cele casnice. Poti vedea oferta lor de masini casnice www.brother-gericom.ro/index.htm" target="_blank">aici.


Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si eu as dori sa-mi cumpar o masina de cusut dar nu neaparat una asa performanta, adica ma intereseaza sa surfileze, coasa nasturi, batut butoniere, o vreau pentru a ma folosi eu de ea, ca nu-mi place cand se mai descoase ceva sa cos de mana, deci nu sa fac croitorie cu ea.
Am fazut unele si la 60 de euro si la 100, dar nu le-am retinut numele dar erau facuta in China sau Thailanda.
Voi care aveti, ce marca v-ati luat sau ce-mi recomandati mie ca incepatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Qsar, mi-am adus aminte ca am vazut una marca brother era in jur de 100 euro, cele vazute in pag data de tine sunt mai scumpe, astea unde sunt facute si sunt bune?

Acum ce de intrebari mai pun si eu, ca mama are una Ileana de peste 25 de ani si si-a facut treaba cu ea fara probleme, dar acum au aparut atatea modele, ca nu stii de care sa mai iei.
Asa ca dati-mi si mie cateva sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Christel,

Pai cam alea sunt preturile de Romania, cu j'de taxe. Sunt sigura ca afara se pot gasi si la preturi mai bune.

In principiu eu prefer masinile fabricate de marci consacrate in asa ceva (Brother, Pfaff, Yuki, Singer...). Fara suparare, dar draga noastra "Ileana" de Cugir este o mitraliera cu ac... cel putin asa suna. "AK-47, coase drept si in zig-zag" :))
Brother-ul imi place cel mai tare; conceptie nemteasca, fabricatie japoneza. Ce poti sa ceri mai mult? :))
Dar am avut si doua masinute de cusut multi-op, Toyotaaaa cu care m-am inteles destul de bine.

Cateva chestii destul de importante (zic eu):
1. Unii prefera masinile de cusut mai usoare. E bine, doar ca in cazul asta multe piese (roti zimtate, coliere, bucse) sunt facute din plastic si nu rezista la o exploatare mai intensa. Daca nu aveti in apropiere un service... mai bine nu.
2. Masinile multi-op: impresionante, nimic de zis. Zeci de cusaturi! WoW! trei sferturi dintre ele nu le veti folosi niciodata.
3. Comanda electonica sau comanda mecanica. ori una, ori alta in nici un caz masinile cu un fel de comanda intermediara electro-manuala :)).

Q




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

si eu mi-as lua o masina.dar ce mi-ar place mie e ceva de genul: sa mai cos daca se desprinde un tur de pantalon, daca ma apuca harnicia(f rar) de croitorie casnica sa pot face un asternut, o perdeluta, hai maxim o bluzita simpla. si daca ar sti sa si brodeze o fata de masa ar fi minunat. am vazut la brother ca de fapt se impart in categorii, masini de cusut/ masini de brodat. nu exista ceva combo?
si daca exista vreo croitoreasa mai priceputa, nu ne puteti sune cam care sunt criteriile/ feature-urile care trebe sa le urmarim la o masina de cusut? ce trebuie sa aiba, ce nu e chiar asa important ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Originally posted by dpop

am vazut la brother ca de fapt se impart in categorii, masini de cusut/ masini de brodat. nu exista ceva combo?
Ba da... majoritatea masinilor de cusut casnic pot sa si brodeze; ele, masinile, pot... da' utilizatorul? :)) Astea sunt masinile pe care eu le numesc multi-op(operatii):

  • cos drept inainte-si-napoi (pentru intarituri)

  • "surfileaza" cu zig-zag (mmm, nu prea grozav)

  • fac butoniere drepte (ca cele de camasa, si daca sunf facute corect arata chiar binisor)

  • au pre-setate cateva cusaturi speciale si cateva decorative

  • au in dotare cateva dispozitive speciale (mai ales talpite pentru butoniere, cusut nasturi, fermoare, aplicatii, bordaje bias).

  • Cele mai scumpe (cele cu comanda electronica) au in "memorie" si ceva-ceva broderii, dar nu cine stie ce. Eu prefer unei broderii "slabute" o aplicatie de snur sau alt material textil, capse, nasturi, aplicatii "de gata" de la mercerie, panglici... fantezie si indemanare sa existe, ca-n rest masinile astea noi pot sa faca destule chestii.



  • Q


    Honi soit qui mal y pense...

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Christel spune:

    Qsar, deci din cele scrise de tine, cred ca trebuie sa urmaresc una marca Brother(nu stiam ca este de conceptie nemteasca).
    Am vazut ca majoritatea au acum min 17 programe( tipuri de coasere), deci pentru ce vreau eu, cred ca e suficient.
    Daca mai aveti si alte informatii, scrieti, va rog.

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns qsar spune:

    Nu neaparat Brother. Uite aici, am cautat pe www.ebay.de/" target="_blank">e-Bay-ul nemtesc si am gasit o oferta foarte larga ca marci si preturi. Asta e ce-ti pot eu spune despre marci:

    Singer - foarte bune
    Pfaff - asemenea
    Bernina - am auzit de ele dar nu stiu amanunte
    Victoria - am avut una si mi s-a parut tare slabuta
    Yamata - nu stiu
    Husqvarna - nu stiu, dar s-ar putea :))
    Toyota - am lucrat pe ele. Sunt OK.
    Brother - foarte bune


    Q


    Honi soit qui mal y pense...

    Mergi la inceput